Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol kell érdeklődni a hagyaték...

Hol kell érdeklődni a hagyaték után, ha nem hívtak a hagyatéki tárgyalásra? A saját visszatartott dolgaim érdekelnének főleg, nem igazán anyagi értékek, csak nekem.

Figyelt kérdés
Gondolom, városi hivatal lenne, de nem tudok odamenni; messze és beteg vagyok magam is.

2016. júl. 18. 03:33
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem hívd fel a település jegyzőjét, közjegyzőt, biztosan eltudja mondani, hogy mi a hivatalos menete. De ha nem kaptál postai értesítést a hagyatéki tárgyalásról, akkor lehet nincs is semmi tulajdonod esetleg.


Vagy ha ismered az örökösöket, akkor kérdezd meg tőlük.

2016. júl. 18. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem, arra már keresztet vethetsz. Halálozás után, ha olyan a rokonság, mindent széthord, mikorra valami leltárba kerülhetne. Na és a leltárba vett dolgok is úgy tessék lássék. Nagyobb értékesebb dolgok, amik hirtelen láthatók, felkerülnek. Az elhunyt, lakóhely szerinti közjegyzőjénél érdeklődhetsz. Esetleg, a rokonok rendesek, vissza adják a te értékeid, emlékeid.
2016. júl. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Szóval, akkor a jegyzőnél, vagy a közjegyzőnél kell érdeklődni. A közjegyző tűnik hivatalosabbnak, inkább annál, akkor.


És ha nem válaszol? Eleve, hogy lehet, hogy a két gyerekből az egyiket nem is hívták, nem is értesítették.?

Ott van a címem a leveleken. Vajon miért nem hívtak? ( Pl. a leveleim is, amiket szeretnék visszakapni. Meg a nevemre szóló papírokat.)


Meg méd azt szeretném megtudni, hogy mi hogyan lett, volt-e végrendelet -ki tudja-, azért van úgy, hogy föltámad a lelkiismeret, és írtak nekem legalább egy levelet.

2016. júl. 18. 14:46
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha Ön az elhunyt egyik gyermeke, akkor a közjegyzőnek kötelessége meghivnia Önt a hagyatéki tárgyalásra. Amennyiben a testvére esetleg eltitkolja az Ön kilétét, bűncselekményt követ el. A hagytéki tárgyalást az elhunyt állandó lakhelye szerint illetékes közjegyző végzi, állami kijelölés alapján, tehát nem az örökös választja ki, hanem hivatalból rendelik ki a közjegyzőt. Az a javaslatom, hogy először hivja fel az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzatot, azon belül talán az anyakönyvi osztályt, és kérdezze meg, melyik közjegyző intézi a hagyatéki tárgyalást. Utána hivja fel a közjegyzőt, és jelentse be, hogy Ön is örökös. A közjegyzőnek meg kell hivni a hagyatéki tárgyalásra. Feltéve ha jól értelmeztem az Ön leirását, hogy a testvére akarja elvinni a teljes örökséget.
2016. júl. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


Már megnéztem, hogy ki a közjegyző. (Kisvárosról van szó.)


A testvérem is ott él, a második házasságában. A közjegyző is, én is, a testvérem is ugyanabba az iskolába jártunk. Csak +10 és +20 év eltéréssel. És különböző osztályokba, ami sajnos számít.

Nagyon szövevényesek a viszonyok. Családon kivül is, belül is.


Csak rendet szeretnék hagyni magam után, elszámolni, hogy mire is ment el az életem. Vagy inkább, hogy kikre. Ezért kéne tisztáznom a dolgokat. Anyukám nem adta meg a testvérem új címét. Apukám évekkel ezelőtt halt meg, azt is eltitkolták.

2016. júl. 18. 18:22
 6/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, a közjegyzőnek a törvény alapján kell elrendeznie a hagyatékot. Nem számit, hogy ki milyen iskolába járt, nem számit, hogy ismerik-e egymást, a törvény szava a döntő. A közjegyzőben meg kell biznia, ő nem a családi viszályok alapján intézi a dolgokat, hanem a törvény által leirott szabályok alapján kell rendeznie. A közjegyző nem befolyásolható.

Apukája hagyatéki tárgyalásának eltitkolása is jogellenes cselekmény volt. Amikor a hagyatéki tárgyalásról jegyzőkönyv készül, abban szerepel is egy olyasféle mondat, hogy a "jelenlévők kijelentik, hogy más örökösről tudomásuk nincs". Testvért nem szoktak eltitkolni. Egy anyuka nem szokta eltitkolni a gyerekét. Ha ez megtörtént, az megdöbbentő eset. Hivja fel a közjegyzőt, kérjen segitséget, apukája hagyatékával kapcsolatban is kérhet utólagos információt (úgy tudom, hogy 5 évig kell a közjegyzőnek őriznie az iratokat, utána a közjegyzői levéltárba kerülnek). A közjegyzők általában a hagyatéki tárgyalás ELŐTT is adnak lehetőséget a dolgok áttekintésére, pl. a hagyaték tartalma. Ha ez az ügy az Ön számára ilyen sérelmekkel teli, javaslok egy előzetes megbeszélést a közjegyzővel, ahol részletes tájékoztatást kap a hagyatéki folyamatról, az esetleges végrendeletről, a kötelesrészről, stb.

2016. júl. 18. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Én nem tudom; hát a közjegyző kellett, hogy tudja, emlékeznie kellett, hogy én is voltam. Akkor azt mondták, hogy meghaltam? Könnyen meg is nézhette volna, hogy volt-e másik gyerekük a szüleimnek, a nyilvántartásban.


De szinte kizártnak tartom, hogy nem hallott rólam. Ha nem az én, akkor a férjem családja kapcsán. Ezért sem nagyon bízom így látatlanban benne. Bár ki tudja.


És mi van, ha az anyukám, vagy akár a szüleim úgy végrendelkeztek, hogy minden a testvéremé legyen? Akkor nem is lett volna mire odahívni engem. De én szeretném látni azt, hogy az anyukám, vagy a szüleim ezt leírták, és aláírták. Csak, hogy nem tévedés, ők úgy gondoltak rám. Mint, aki nincs is, nem is volt.


Nagyon meg kell gondolnom, hogy írok-e ennek a közjegyzőnek, vagy hogy mit, ha rászánom magam. Odamenni nem tudok, többszörösen.


A másik meg, hogy rendnek kell lennie. Nem hagyhat az ember kuplerájt, kérdéseket, zavaros dolgokat maga után. Vagy igen? Ott vannak a papírjaim, leveleim, fényképeim.

2016. júl. 18. 20:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!