Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendeletben egy anya...

Végrendeletben egy anya hagyhat-e haszonélvezeti jogot a fiára?

Figyelt kérdés
A lányával szemben, és én lennék a fiú. Konkrétan arról volna szó, hogy van egy háza (pontosabban gazdasági épülete, hátha ennek is jelentősége van), amit nem rámhagyna csak haszonélvezeti jogot biztosítana rá számomra. Rámhagyni nem akarja mert nem akarja a lányát sem teljesen kisemmizni, tehát ketten lennénk tulajok, így hogyha esetleg a jövőben én dobnám fel hamarabb a pacskert akkor rá szálljon a ház. De ezzel nekem nem is volna semmi gondom. Viszont addig is nem akarjuk, hogy közben eladhassa a házat, mert azt anya is és én is tudom hogy ha anya ezekről nem rendelkezik és törvényesen a két gyermekéé lesz a ház akkor a tesóm tuti hogy kipaterol innen hogy minél hamarabb kivehesse belőle a pénzét. Na ezt szeretnénk megakadályozni. Lehetséges ez? Vagy bármi más módon? Pl. mi van akkor ha nekem 51 a tesómnak pedig 49% tulajdonrészt adna? Ennek volna-e értelme?

2016. máj. 4. 17:05
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Nem, ehhez haszonélvezőnek kell lenned a teljes ingatlanra. Legalábbis ez a biztosabb, mivel, ha összejön valami tartozás, akkor se vehetik el tőled. Viszont ebből adódóan pénzzé se teheted (bérbeadáson kívül).
2016. máj. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Értem. Vagy legalábbis remélem. De így akkor ki lesz a tulaj? (Mert ugye azt írtad visszább hogy nem lehet vki egy ingatlan vagy ingatlanrész kapcsán tulaj és haszonélvező is egyszerre, ergo ebben az esetben én egyáltalán nem lehetnék az, semmilyen részben. Ha jól értem.) A tesóm?
2016. máj. 9. 14:30
 13/22 anonim ***** válasza:
Konkrétan csak másnak a tulajdonrészén lehet neked haszonélvezeted, sajátodon nem. Vagyis mindegy ki örököl, akár a testvéred is, csak ne te legyél, ha akarsz teljes haszonélvezetet.
2016. máj. 9. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Még egy dolog: ha én leszek a haszonélvező, de a tesóm a tulaj, akkor ő (ha akarna) beköltözhet-e a házba, vagy az(ok) az illető(k) aki(k)nek esetleg eladja a ingatlant? Vagy az én teljes körű haszonélvezeti jogom ezt kizárná számukra?
2016. máj. 11. 18:11
 15/22 anonim ***** válasza:
Nem, legfeljebb csak ellenőrizheti az ingatlan állapotát.
2016. máj. 12. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

És ez pontosan mi mindenre jogosítaná fel ezügyben? Pl. kérhet 5 évente tetőfelújítást, évente tatarozást, meg időnként új nyílászárókat, stb., szóval ilyesmikre is? Vagy hogy kell ezt elképzelni?


Csak azért kérdezem ezt mert nyilván azt én se akarnám hogy 10-20 alatt putri legyen a házból ami bármelyik pillanatban rámdőlhet. Csak éppen azt se, hogy a tesóm - márcsak esetleg kicseszésből is - újra és újra mindenféle komoly pluszköltségekbe verjen engem "maradéktalanul meg kell őrizni a ház állapotát hogy utánad én a legtöbb pénzért tudjam eladni" címszó alatt ill. ezen (ál)magyarázat mögé rejtve rám nézve negatív szándékait.

2016. máj. 12. 18:47
 17/22 A kérdező kommentje:
Amúgy, bár eddig elfelejtettem, de most minden válaszodra ment ám visszamenőleg is a zöld kéz ;)
2016. máj. 12. 18:49
 18/22 anonim ***** válasza:

Ellenőrizheti, hogy az ingatlan rendeltetésszerűen van-e használva. Vagyis nincs-e szándékos rongálás. De csak akkor vagy köteles beengedni, ha előtte veled egyeztetett időpontot.


A rendkívüli felújítások a tulajdonost terhelik, viszont az alapvető állagmegóvás a haszonélvező feladata. Hogy melyik felújítás melyik kategóriába esik, azt már lehetőleg közösen kell eldöntenetek.


Fontos még, hogy ezek visszaélésszerűen nem gyakorolhatóak (joggal való visszaélés), vagyis pl kétnaponta menne ellenőrizni az ingatlan állapotát, vagy lecseréli az összes nyílászárót télen, majd hónapokig nem is foglalkozik vele.

2016. máj. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Oké, még annyit, hogy mi számít rendeltetésszerű használatnak? Tudom, nagyon profánul hangzik a kérdés, de ezeket azért fontos magamnak a legjobban tisztázni hogy láthassam valóban járható út lehet-e ez az én haszonélvező húgom tulaj történet számomra.


Tehát pl. a fenti címszó alatt beleköthet-e abba hogy héten még nem volt lenyírva a fű vagy abba hogy szerinte vízköves a kád. Oké ezek lehet túlzások, csak érzékeltetni akartam velük mikre gondolok ill. szeretném tudni hogy ilyen típusú dolgokkal szívathatna-e a tesóm.


Vagy ez a "rendeltetésszerű használat" megint nem egy olyan egzakt dolog, hanem itt is nincs mese, ezeket meg kell beszélni és kész?

2016. máj. 13. 19:47
 20/22 A kérdező kommentje:
Légyszives, ha tudsz erre még válaszolj kérlek. Fontos :(
2016. máj. 15. 17:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!