Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendeletben egy anya...

Végrendeletben egy anya hagyhat-e haszonélvezeti jogot a fiára?

Figyelt kérdés
A lányával szemben, és én lennék a fiú. Konkrétan arról volna szó, hogy van egy háza (pontosabban gazdasági épülete, hátha ennek is jelentősége van), amit nem rámhagyna csak haszonélvezeti jogot biztosítana rá számomra. Rámhagyni nem akarja mert nem akarja a lányát sem teljesen kisemmizni, tehát ketten lennénk tulajok, így hogyha esetleg a jövőben én dobnám fel hamarabb a pacskert akkor rá szálljon a ház. De ezzel nekem nem is volna semmi gondom. Viszont addig is nem akarjuk, hogy közben eladhassa a házat, mert azt anya is és én is tudom hogy ha anya ezekről nem rendelkezik és törvényesen a két gyermekéé lesz a ház akkor a tesóm tuti hogy kipaterol innen hogy minél hamarabb kivehesse belőle a pénzét. Na ezt szeretnénk megakadályozni. Lehetséges ez? Vagy bármi más módon? Pl. mi van akkor ha nekem 51 a tesómnak pedig 49% tulajdonrészt adna? Ennek volna-e értelme?

2016. máj. 4. 17:05
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Haszonélvezetet lehet végrendelettel is alapítani, viszont nem lehetsz ugyan azon a részen haszonélvező és tulajdonos is. Vagyis ha örökölsz tulajdonrészt, akkor legfeljebb a testvéred részén lesz haszonélvezet.

Mégha haszonélvezet terheli is a testvéred tulajdonát, attól még eladhatja.

"mi van akkor ha nekem 51 a tesómnak pedig 49% tulajdonrészt adna? Ennek volna-e értelme?"

Nem. Teljesen felesleges.

2016. máj. 4. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

"Mégha haszonélvezet terheli is a testvéred tulajdonát, attól még eladhatja. "


Oké eladhatja, de mégis ki venné meg tőle ha továbbra is én lennék az ingatlan egyedüli haszonélvezője? Hiszen kirakni az újdonsült tulaj (pontosabban fogalmazva a háznak az 50%-át újonnan birtokló) sem tudna, jól gondolom?

2016. máj. 4. 18:04
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Az veszi, aki csak akarja. Főleg, hogy ilyen esetekben jóval ár alatt kerül értékesítésre.

Pl a család vesz olcsón a gyerekének egy haszonélvezettel terhelt ingatlant. Amúgy se használnák, de mire felnő már valószínűleg lesz rá lehetősége. Vagy csak szimplán hosszútávú befektetésként tekintenek erre, és később továbbadnak rajta. Persze nyilván olyat vásárolnak leginkább, ahol idősebb a haszonélvező.

2016. máj. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Oké, de ez "Hiszen kirakni az újdonsült tulaj (pontosabban fogalmazva a háznak az 50%-át újonnan birtokló) sem tudna, jól gondolom?" akkor stimmt, ugye?
2016. máj. 4. 20:05
 5/22 A kérdező kommentje:
Légyszi válaszolj már még a #4-re, ne kelljen már emiatt egy újabb kérdést kiírnom.
2016. máj. 5. 21:52
 6/22 anonim ***** válasza:

Nos teljesen nem. Viszont bármely tulajdonostárs kérheti bíróságon a közös tulajdon megszüntetését, így (legrosszabb esetben) kényszerárverezés lehet, amitől eladásra kerül minden tulajdonrész. Vagyis csak 50% haszonélvezet marad.


Ez a fél részre kiterjedő haszonélvezet alapesetben nem értelmezhető, csak ha (közös megegyezéssel, vagy bíróság által) meg van osztva az ingatlan.

2016. máj. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Ez az egész egyre rosszabbul hangzik :(


Akkor mit javasolsz, mi legyen a megoldás a helyzetre? Rám kell íratni a házat, ez volna az egyetlen biztos megoldás? Vagy esetleg olyan kiegészítéssel, hogy halálom után húgomra kell hogy maradjon az ingatlan ill. ha esetleg eladnám akkor az összeg 50%-a őt illetné? Ilyet kikötést tehetne-e édesanyám?

2016. máj. 6. 18:24
 8/22 A kérdező kommentje:
Légyszi :(
2016. máj. 7. 18:14
 9/22 anonim ***** válasza:

"Akkor mit javasolsz"

Nem javaslok semmit, főleg, hogy azt se tudom konkrétan mit akarsz. Haszonélvezetet, tulajdonjogot, utóbbi esetben használni, eladni, bérbeadni...


Lényeg az, ha több embernek van ugyan azon tulajdonjoga, akkor ezt bíróságon megszüntetheti.

2016. máj. 8. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

"azt se tudom konkrétan mit akarsz. Haszonélvezetet, tulajdonjogot, utóbbi esetben használni, eladni, bérbeadni... "


Egyszerűen: életem végéig benne lakni. De akkor jól értem hogy erre az egyetlen "biztos módszer", ha én leszek az egyedüli tulajdonosa az ingatlannak?

2016. máj. 8. 18:37
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!