Adna nekem valaki tanácsot ebben a bonyolult családi helyzetbe?
Fél évvel ezelőtt meghalt az élettársam és a másfél éves kisfiam örökölte a 3 lakrész ől álló nagy polgári házát. az élettársam édesanyja is velünk él, de egy másik lakrészben, hiszen fia még életében szóban engedélyezte, hogy ott éljen, mint szívességi lakáshasználó. Az élettársam ebben a sorrendben vásárolta fel a lakrészeket: 8/16-os, 6/16-od, és 2/16-od. A nagymama a 8/16-odban lakik, én a gyermekkel a 6/16-odban. A 6/16-od lakrész megvásárlásához az élettársam hitelt vett fel, amely hitelnek a kezese az édesanyja volt. Mivel az élettársam 2009-ben olyan anyagi helyzetbe került, hogy nem tudta tovább tôrleszteni a részleteket,a készfizető kezestől, vagyis az édesanyjától vonták a hitelt. Amit a nyugdíjából vontak kb1.200.000 Forint. Amíg a fia élt, nem követelte, hogy fizesse neki vissza ezt az összeget, de most hogy meghalt, az unokáját perelte be, hogy térítse meg neki ezt. Mivel tudja, hogy a kiskorúnak nincs ennyi pénze, tulajdoni részt akar az ingatlanból a 8/16-odra. Ez a 8/16-od egyébként az ingatlan legjobb állapotú, legértékesebb része.
Mivel egyedülálló anya vagyok, nem tudom ezt a hatalmas házat fenntartani, aminek állaga folyamatosan romlik, beázások a tetőn, salétromos, vizes falak. Fenntartása tulajdonképpen a megélhetésünket veszélyezteti, így szeretném a gyámhatóság engedélyével eladni. Viszont arra a lakrészre lenne vevő amiben a nagymama lakik(8/16) és a 2/16-odra.
Én úgy gondolom, hogy az lenne a legkorrektebb, ha a nagymama arra a lakrészre jegyeztetné be a tulajdonjogát, aminek a hitelét egy darabig ő törlesztette és amelyik lakrész ebben az egész ügyletben érintett volt, vagyis 6/16-od. Én pedig el tudnám adni a másik két lakrészt. De mivel a 6/16-od lakrész többet ér a követelésénél, így a fiam többségi tualjdonos maradna mellette a 6/16-odban. Ő ennek ellenére a 8/16-odra tart igényt, amint annak idején a fia 6.500.000 Forintért vásárolt meg.
Szeretném ha a bíró a kiskorú gyermekem érdekét is figyelembe venné, hiszen én egy olyan kompromisszumos megoldást tudok ajánlani, amiben senkinek az érdeke nem sérül, hiszen a 6/16-odban ugyanazok a feltételek adottak, mint a 8/16-odban. A nagymama tulajdonjogot kap, mi pedig el tudnánk adni a piacképesebb lakrészeket.
A kérdés csak az, hogy mi van ha a nagymama ragaszkodik a 8/16-od lakrészhez és nem hajlandó kikôltözni belőle. A bíró fogja nézni a mi érdekeinket is vagy ilyenkor csak a nagymama érdekei az elsők?
Fontos még, hogy a nagymama és a fia között nem született arról megállapodás, hogy nemfizetés esetén, hogyan legyen kielégítve a kezes igénye.
Mikor halt meg?
A hagyatékin egyáltalán nem jelezte az igényét? Tudtommal, ha akkor nem jelezte, hogy az elhunytnak tartozása van feléje, akkor az örökösöktől már nem követelhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!