Miért nem fogadják el az emberek hogy a büntetés alapvetően a bűnelkövetőnek kell hogy elég súlyos legyen s nem az áldozatok "kiengesztelésének" célzatával történik a büntetés mértékének megállapítása?
Az alapvető büntetési tételekkel az ég adta világon semmi bajom nincs. Az egyszeri elkövetőkről beszélek.
"A büntetése esetenként változhat ha figyelembe veszik a (bizonyított) előéletét."
De ezzel nem értek egyet. Véleményem szerint nem veszik kellőképpen figyelembe, mivel a csalást is több alkalommal el merték követni.
Már a második alkalommal kimagaslóan nagyobb büntetést kellene kiszabni. Nem kell itt irdatlan nagy büntetésre gondolni.
De a második alkalmas bolti szarka 1 hónap pihenéssel kezdje. Az erőszakos, garázda személyek is 1-2 hónap letöltendővel "talán" jobb útra térnének.
Ne szakadjon ki a társadalomból sok időre, tudjon visszailleszkedni, de érezze, hogy valós "büntetést" kapott.
A járművezetőt is néhány szabálysértés esetén megfosztják a vezetésre jogosultságától, mert összegyűlnek a pontok.
Egy egyszerű járművezetőre nagyobb terhet ró a szankció, mint egy vétségre.
Ebben igazad van. Ha a szabálysértéshez hasonló módon működne a büntetőeljárás akkor talán erről most nem is beszélgetnénk.
De még arányban sem áll az egyes bűncselekmények büntetési tétele a szabálysértés során ténylegesen kiszabott bírságokkal.
LEGALÁBB ha az arányosság meglenne már jobb volna.
Pl.: a körözési rendszer változása miatt, most már a be nem fizetett bírságok után a szabálysértés elkövetőjét körözni fogják.
Megállítja a rendőr, megállapítja, hogy van 30 000 Ft be nem fizetett bírság a nevén. Kiállít egy csekket, felajánlja, hogy utolsó esély, együtt befizetik a postán vagy elzárás.
Gyakorlatilag nincs szabálysértés ami miatt legalább pénzbírságot ne szabnának ki. Gyakorlatilag elkerülhetetlen a szankció végrehajtása, mert körözni fognak.
A büntetőeljárásban maradjon ez a szigorú bizonyítási rendszer. De ne sétáljanak ki garázdák, egyszeri tolvajok megrovással. Mert az közel nem áll egy biztonsági öv elmulasztásakor a rendőr számára ráadásul KÖTELEZŐEN kiszabandó bírsággal. A rendőr még nem is mérlegelhet ki kell szabja a kötelező előírt összeget.
Legyen arányban a szabálysértés és a közigazgatási eljárás és a büntetőeljárás.
Ha arányban állna 50 000 Ft alatt a legkisebb vétséget elkövető sem kaphatna, hiszen itt van a szabs. határ.
Ez "talán" már mindjárt jobb volna, ha minden bolti szarka csekkel a zsebében menne haza a bíróságról. Ha nem fizeti meg pedig leülné.
Csak ez mind mind pénz az államnak.
De az sem megoldás, hogy a pénzhiány miatt nem visszatartó erejű a büntetés.
Én az arányosságban látom a megoldást.
A Be. szabályaival arányosság esetén semmi gondom nem lenne. Persze, hogy nem hozhatjuk egy szintre a szabálysértés bizonyítási rendszerével.
Bízzuk az ítélkezést egy független személyre, aki objektíven látja a dolgokat és ez így helyes. Nem hagyhatjuk, hogy érzelmekből ítélkezzenek.
De egy minimum limitet meghatároznék, mert az arányosságra bármikor lehetne hivatkozni.
Ismétlem, ez a téma nem ehhez a kérdéshez való, de egyébként meg: A közlekedési szabálysértések könnyen bizonyíthatóak, ott vagy bemérnek, vagy lefotóznak stb. Ott is védekezhetsz, mondhatod hogy nem is úgy volt, csak veszteni fogsz és még többet kell fizetned ez ennyire egyszerű.
Az államnak tényleg pénz, de ez csak a hülyék adója, én egyszer fizettem gyorshajtásért büntetést 5 éve, azóta jobban odafigyelek és nem fizetek semmit. Igen gyakori ez a "bezzeg az igazi bűnözőkkel meg nem foglalkoznak"..Elég sokat beszéltünk már a helyzet bonyolultságáról mintsem hogy ilyen dolgokon csámcsogjunk. Úgy is értelmezheted a közlekedési szabálysértések szankcionálását hogy ebben legalább jók. Ahogyan neked tetszik.
A kérdésedre ez a válasz.
Azért nem fogadják el az emberek, mert "büntetés alapvetően a bűnelkövetőnek kell hogy elég súlyos legyen" és nincs meg ez az arány, nincs meg az, hogy az elkövetőnek súlyos legyen a büntetés. Nincs kellő visszatartó erő a bűncselekmények gyakoriságát figyelembe véve.
És ezért tértem el, hogy mi lenne véleményem szerint a visszatartó erő. És nem a szabálysértésnél is gyengébb ítélet bizonyítottság esetén.
"s nem az áldozatok "kiengesztelésének" célzatával történik a büntetés mértékének megállapítása"
Kérdésed erre a részére csak annyit tudok mondani, hogy tudatlanok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!