Felmomondassal kapcsolatban erdeklödnek! Azzonali hatallyal felmondtam nem dolgoztam le felmondasi idot! Most jogi uton penzt kovetelnek! Kerdesem eleg indok hogy 16-18 ora vezetesre koteleztek? Utolso fizetesemet bentartottak jogs?
Mt.
"78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi."
Vagyis igen, ez elég indok, ha a munkáltató ezt szándékosan vagy súlyos gondatlanságból tette. Ilyenkor jó egy írásbeli felszólítást lobogtatni, amiben felhívod a munkáltató figyelmét a törvénytelenségre. Ha ez nincs, akkor sokkal nehezebb lesz bizonyítani a szándékosságot. Meg ugye magát a tényt, hogy többet vezettél, is bizonyítani kell.
Igazából a fizetés benntartása is jogos, mivel az Mt. kimondja:
"84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni."
Mivel általában 30 nap a felmondási idő, ez kb. megegyezik az 1 havi bérrel. Amíg a munkáltató úgy gondolja, hogy jogtalanul mondtál fel, addig ezt megteheti, te meg indíthatsz ellene munkaügyi pert, hogy nem értesz ezzel egyet.
leírnád, mit akarsz pontosan, mert ennek semmi értelme?
azonnali hatálynál nincs felmondási idő.
mit írtál indoklásnak az azonnali hatályhoz?
A fizetés benntartása jogellenes!
Azonnali hatályú felmondásnak szigorú szabályai vannak, ha nem a próbaidő alatt lépi meg az ember.
Az, hogy egy munkaügyi per esetén mennyire állja meg a helyét a dolog, sok mindenen múlik.
Először is azon, hogy a munkavállaló betartotta-e az azonnali hatályú felmondásra vonatkozó szabályokat, határidőket. Ha betartotta, akkor a felmondásban megfogalmazott indoka valós-e.
A munkaviszonyt azonnali hatállyal akkor lehet megszüntetni, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét SZÁNDÉKOSAN vagy SÚLYOS GONDATLANSÁGGAL, JELENTŐS MÉRTÉKBEN megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Nem ismerjük a pontos körülményeket, a történéseket.
Elméletileg a munkáltató "törvényszegésére" a dolgozónak fel kell hívnia a figyelmét, vagy adott esetben megtagadni a munka elvégzését. Ha a munkáltató részéről nyomás nehezedik a munkavállalóra (fenyegetettség érzete, kirúgással való fenyegetés stb.), ezt jó lenne tudni igazolni legalább tanúk felsorakoztatásával.
Példa: Bért nem fizet a munkáltató arra hivatkozva, hogy nem érkezett be a várt árbevétel.
Dolgozó lovon érzi magát és 2 nap múlva azonnali hatállyal felmond.
Nem biztos, hogy megnyeri a pert! A bér nem fizetése lényeges kötelezettségszegésnek számít az biztos, de viszont hol bizonyítható a szándékosság a munkáltató részéről? Hiszen a munkáltató a bíróságon bizonyíthatja, hogy 5 nap múlva minden dolgozót maradéktalanul kifizetett késedelmi kamatokkal együtt!
De: Ha úgy nem fizet, hogy a bankszámlán ott röhög a bérre való összeg, akkor már a szándékosság bizonyítható!
Érezzük az árnyalati különbséget? A bíróság minden körülményt figyelembe fog venni mindkét fél részéről. Tehát senki nem fogja tudni megmondani Neked, hogy elveszted, vagy megnyered a pert!
Ott már hibázott a cég, hogy az utolsó fizetésed visszatartotta. Erre nincs joga. Fizetési felszólítást küldhet, hogy ezért és ennyivel tartozol, de nem dönthet a béred sorsa felől, hiszen a jogorvoslati lehetőséged nem zárhatja ki önkényesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!