Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Büntetési tétel aklalalmazása,...

Büntetési tétel aklalalmazása, hogy van ez?

Figyelt kérdés

Egy büntetési tételben benne van a szabadság vesztés (xy év) szabadság vesztés. Pl közokirat hamasitás, vagy garázdaság, ha csekélyebb dolog és a bűncselekmény nem vonz maga után anyagi kárt, lehet hogy egy büntetési tételt nem úgy alkalmaznak, ahogy az a jogszabályba levan írva.

Gondolok itt olyanra, hogy a büntetési tételben benne van, hogy xy szabadság vesztés, de mondjuk csak pénzbírságot kap?

Büntetési tétel alkalmazása érdekelne, ha tudtok információkat róla, nyugodtan írjátok le.


2015. nov. 4. 16:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem lehet olyat alkalmazni, amit nem enged a Büntető Törvénykönyv. Pontosan azért van a jogszabály, hogy meghatározza a büntetés milyenségét és mértékét, attól nem lehet eltérni adott törvényi tényállás megvalósulása esetén. Tehát pl. emberölésért nem adhatnak pénzbírságot, csak a törvényben meghatározott "tól-ig" büntetési tételt alkalmazhatják. Figyelembe vehetnek enyhítő és súlyosbító körülményeket, de nem adhatnak kevesebbet, többet, vagy mást a jogszabályban megengedettnél. Ez egyfajta védelem is.

Súlyosabb bűncselekményeknél még azt is meghatározza, hogy fegyház, fogház, vagy börtön fokozatban kell-e letölteni a büntetést.

2015. nov. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez akkor szokott lenni ha nincs meghatározva alsó büntetési tétel.


Ha a garázdaságot csoportosan és/vagy a köznyugalmat súlyosan megzavarva követed el, akkor azt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. A közokirat hamisításnál is ha az első három pont valósul meg, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.



Csak felső határ van megadva, alsó nincs. Így a bíró belátásától függően egy hivatalos "dádá"-tól a pénzbírságon és a felfüggesztetten át ténylegesen letöltendőt is adhat.


Természetesen a bírót nagy részben a ténylegesen elkövetett cselekmény befolyásolja. Garázdaságnál nem mindegy hogy pár haverral részegen ordibáltatok az utcán, vagy pedig lőfegyvernek látszó tárggyal randalíroztatok egy rendezvényen.


Mert jogilag mind a kettő garázdaság, pedig azért mégiscsak más súlycsoport a kettő.



Szintén hamisításnál sem mindegy hogy egy gyerek csak el akarta lógni a tesi órát ezért csinált egy hamis igazolást, vagy pedig valaki más nevében, hamis iratokkal hitelt vett fel.


Mert jogilag mind a kettő Közokirat-hamisítás, de mégsem egy súlycsoport a kettő.

2015. nov. 4. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Mondjuk én vagyok a hülye, hogy ezzel töltöm az időmet, de egyszerűen elképesztő, micsoda önbizalmuk van egyeseknek és mekkora éktelen baromságokat képesek teljes nyugalommal leírni, olyan témákban, amikről halványlila gőzük sincs.


"Súlyosabb bűncselekményeknél még azt is meghatározza, hogy fegyház, fogház, vagy börtön fokozatban kell-e letölteni a büntetést". Szerintem a Btk 37. § -a minden esetre meghatározza.



Ez akkor szokott lenni ha nincs meghatározva alsó büntetési tétel. - Szerintem a Btk 36.§-a meghatározza, hogy ha a törvény különös részében nincs alsó határ, akkor az 3 hónap.


Ha a garázdaságot csoportosan és/vagy a köznyugalmat súlyosan megzavarva követed el, akkor azt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető."


A Btk 339. § (3) bekezdés a) és b) pontja szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel.



+A közokirat hamisításnál is ha az első három pont valósul meg, akkor három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő". - Na ez viszont igaz, annál is inkább, mert az alapesetnek csak három formája van.


"Csak felső határ van megadva, alsó nincs". (Dehogy nincs, az előbb írtam, hogy 3 hónap). "Így a bíró belátásától függően egy hivatalos "dádá"-tól a pénzbírságon és a felfüggesztetten át ténylegesen letöltendőt is adhat". Mi köze a felfüggesztettnek a büntetés neméhez? Egyébként a Btk 86. § (1) bekezdése előír három okot, amikor nem adhat felfüggesztettet.


"Természetesen a bírót nagy részben a ténylegesen elkövetett cselekmény befolyásolja. Garázdaságnál nem mindegy hogy pár haverral részegen ordibáltatok az utcán, vagy pedig lőfegyvernek látszó tárggyal randalíroztatok egy rendezvényen".


Naná, mert a részeg ordítozás még csak nem is bűncselekmény, hanem erőszak hiányában szabálysértés, a fegyverlóbálás meg nyilvános rendezvényen való elkövetés meg 3 éves minősített eset.


"Szintén hamisításnál sem mindegy hogy egy gyerek csak el akarta lógni a tesi órát ezért csinált egy hamis igazolást, vagy pedig valaki más nevében, hamis iratokkal hitelt vett fel.


Mert jogilag mind a kettő Közokirat-hamisítás, de mégsem egy súlycsoport a kettő". - Nagy fenét közokirat-hamisítás, az első hamis magánokirat felhasználásának vétsége (Btk. 345.§), a másik meg lehet közokirat-hamisítás, de a súlyát a csalás adja meg, aminek a büntetési tétele - értéktől függően - akár 10 év is lehet.

2015. nov. 4. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Na és akkor a helyes válasz: a Btk. 33.§ (4) bekezdése írja elő, hogy ha a büntetési tétel felső határa nem haladja meg a 3 évet, akkor szabadságvesztés helyett - egyebek mellett - pénzbüntetés is kiszabható. Bizonyos esetekben a Btk 82. § (3) és (4) bekezdése szerint 1-5 éves, vagy 2-8 éves cselekmények esetén is ki lehet szabni pénzbüntetést.
2015. nov. 4. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!