Mi az az önkényuralom?
19:05-nek: így van, azzal pontosítanám, hogy jogalkotói munkával törvényesíti is a hatalmát a diktátor általában. (De van, hogy nem. A szocialisták pl. a saját törvényeiket sem tartották be a rendszerváltás előtt (sem, azóta meg egyik sem igazán).)
19:23-nak: miért is?
Ma az önkényuralmat leginkább a média testesíti meg oly módon, hogy kizárólag egyetlen értékrendet, véleményfonalat enged érvényre jutni, azaz széles körben közismertté tenni. Mindezt úgy csinálja, hogy a fogyasztó ne érezze (szellemi) hiányát semminek, azaz ne is jusson eszébe, hogy a vályújába öntött "táplálékon" kívül van más is. (Olyan ez, mint Milne Mici Mackójának az eleje, ahol Róbert Gida a lépcsőn húzza Mici Mackót.)
A demokrácia nem az a rendszer, ami megszabja, hogy mi legyen a véleményed.
Sokkal inkább azt határozza meg, hogy miről szabad véleményednek lennie.
Ezt úgy éri el, hogy bizonyos dolgokat agyonhallgat, míg másokat reklámoz, így amiről nincs tudomásod, arról nem is tudsz gondolkodni.
Az autokrácia (magyarul: egyeduralom, önkényuralom) olyan kormányzati forma, amelyben a politikai hatalom egésze egyetlen személy (vagy személyek kis zárt csoportja) kezében összpontosul.
A hatalom birtoklását az autokrata többek közt a hagyománnyal, a kritikus erőforrások ellenőrzésével, vagy személyes karizmájával igazolhatja.
"Ma az önkényuralmat leginkább a média testesíti meg oly módon, hogy kizárólag egyetlen értékrendet, véleményfonalat enged érvényre jutni"
A média nem hatalmi ág. A média egyeduralmáról szőtt diskurzus csak a saját sikertelenség miatti nyafogás, de egyre inkább csak mítosz. Van internet hurutinfóval. Van Hírtv EchoTv. A helyi, kerületi lapok a Fidesz seggnyalói. Mi kell még?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!