Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jogszabály szerint minden...

A jogszabály szerint minden esetben a gyerek szülei a hibásak?

Figyelt kérdés

Mondok konkrét példákat:


Tegyük fel, hogy a szülők kisbabájával történik valami, amíg a baba testvére vigyázott rájuk. Minden esetben a szülők a hibásak ilyenkor?


a.) Aki vigyázott rá testvér, 14 év alatti (kiskorú)

b.) Aki vigyázott rá testvér, 14 és 18 év közötti (fiatal korú)

c.) Aki vigyázott rá testvér, 18 év feletti (nagykorú)


2015. júl. 18. 19:59
 1/8 anonim ***** válasza:

úgy gondolom, jogi felelősségrevonás az első két esetben történhet a szülőkkel szemben, és jogosan.

hisz egy kiskorú vagy egy fiatalkorú nem kötelezhető arra, hogy bébiszitterkedjen, és nem is tudja megfeleően ellátni a gyereket. ha fulladozik a gyerek és azonnal lépni kell, vagy bármi más.. egy 8-10, vagy egy 14 évestől nem várható el asz elsősegélynyújtás ismerete.

ha a 18. évét betöltötte, akkor már jogilag felnőtt. dolgozhat, házasodhat, bármit tehet, így ha a vele lévő babával bármi történik, azért ő lesz a felelős. az ügy szempontjából teljesen mindegy, hogy az a baba épp az ő testvére, vagy Kis Mariska zabigyereke.

2015. júl. 18. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ez attól is függ, hogy mi történt, és mit értesz az alatt, hogy "hibás". Mondok példát:


Ha mondjuk a baba megégeti magát (tudom, irreális, de nem jutott jobb eszembe), akkor kiskorú veszélyeztetése a) b) esetben szülőre, c esetben a testvérre.


Ha súlyosabb dolog történik (8 napon túl gyógyuló bármi), akkor szülő mint kiskorú veszélyeztetése, a 12 évnél idősebb testvérre viszont rávarrhatják gond nélkül a testi sértés valamely esetét (gondatlanság, súlyos, stb.) is.

2015. júl. 18. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Érdekes dolog. Arra az esetre kíváncsi vagyok, mi van akkor, ha (tudom, extrém a példa és nem valószínű, csak érdekel mi erről a szabály), ha a szülő kötelezi a 18 év feletti gyerekét arra, hogy a kistestvérére (baba) vigyázzon, mert a szülők lelépnek néhány órára. Ha a testvér ezt nem hajlandó elvállalni és lelép otthonról, és egyedül hagyja a babát akivel történik valami, akkor most ki a hibás?


Tudom, ez a példa eléggé abszurd, csak eszembe jutott, hogy ilyenről is van-e törvény

2015. júl. 18. 20:25
 4/8 anonim ***** válasza:

hát ez jó kérdés. valószínüleg hosszas nyomozás következne egy ilyen esetben.


mert ezért szoktak sokan felháborodni - szerintem ez is jogo - hogy nem ők vállaltak gyereket, nem nekik kell vigyázni rá (már az idősebb testvérnek), hanem a szülő vállalta, oldja meg a felügyeletet. olvastam már, hogy volt olyan fiatal, aki később örökre megutálta a gyereknevelést, és soha nem akar saját gyereket, mert az egész fiatalkora azzal telt, hogy a kistestvérére kellett vigyáznia. így neki nem volt gyermekkora/fiatalkora, nem mehetett a barátnőivel ide-oda, nem járhatott szórakozni, mindenből kimaradt, eltűntek mellőle a barátok.


ha előfordulna egy ilyen eset, és a nagyobb tesvér lelép, mondjuk a haverokkal, vagy mert semmi felelősségtudat nincs benne, mert pl drogos- hát akkor először is ki kellene deríteni, hogy hogyan kezdődött. a testvér mondhatja, hogy ő már alapból nem volt otthon,. a szülő meg állítaná, hogy de, és akkor 1:1, nincs igazság.

valami olyasmi lehet szerintem a megoldás, hogy ki a hivatalos gyám. ha a szülő (nyilván), akkor őt terheli a felelősség, hogy valaki vigyázzon a gyereekre. csak azért, mert az idősebb a testvére, nem kötelezhető, hogy otthon üljön. szerintem.

2015. júl. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

ma 20:25

Ebben az esetben a 18 éven felüli testvér a hibás, és ő felel a tetteiért. Ugyanis ha akart vigyázni a testvérére ha nem, a gyermekkel ő volt utoljára kettesben. Ő hagyta ott, és ő nem gondoskodott arról, hogy ha már nem akar vigyázni rá, akkor rábízza valakire.

2015. júl. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Utolsó, ezt furcsának tartom, úgy gondoltam, nem az számít, ki volt utoljára a gyerekkel, hanem az, akié a gyerek.
2015. júl. 18. 20:41
 7/8 anonim ***** válasza:

ma 20.34

ezért írtam, hogy szélsőséges esetben, akár le is tagadhatná, hogy ő még otthon volt, amikor a szülők elmentek otthonról, így nem lehetne bebizonyítani, hogy ki mond igazat.

2015. júl. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"a"-esetben duplán büntetik a szülőt, mivel gyermekkorú nem maradhat otthon egyedül, minimum egy fiatalkorú kell, aki vigyáz rá.


"b" és "c"-nél számít, hogy mi történik, kinek róható fel, a szülő kellően megbizonyosodott-e afelől, hogy milyen személyre bízza a gyermekét stb.

2015. júl. 19. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!