Mit jelent a jogban, ha valami/valaki tényállásszerű? Mi a tényállásszerűség?
A Btk Különös Része meghatározza az egyes bűncselekmények törvényi tényállását. Ha valamely cselekmény annak összes elemét kimeríti, az a cselekmény tényállásszerű. Az még nem biztos, hogy bűncselekmény, mert ahhoz szükséges a felróhatóság és a társadallomra veszélyesség is, azonban annak az egyik feltétele. Pl. lopáshoz a Btk 370.§-a szerint az kell, hogy valaki
- idegen dolgot,
- mástól,
- elvesz,
- azzal a célzattal, hogy jogtalanul eltulajdonítsa.
Ha ebből akár egyetlen feltétel nem áll fenn, a cselekmény nem tényállásszerű.
Vannak azért ennél bonyolultabb téényállások is. :)
A jogszabályok ugyebár a jogalanyok magatartását szabályozzák. Ezt jellemzően úgy teszik, hogy körülírnak egy feltételezett magatartást, amit vagy megtiltanak, vagy az attól való eltérést tiltják meg, stb.
Na ennek a feltételezett magatartásnak a körülírása az úgynevezett "törvényi tényállás". Például ilyen a lopás fogalmának #1 által leírt meghatározása.
Ahogy egy magatartás a valóságban megtörtént, azt nevezzük "történeti tényállásnak. Pl. tegnap éjjel kettőkor XY bement a Tescoba, és fizetés nélkül távozott egy mp3-lejátszóval - ez egy történeti tényállás.
Na most ha a történeti és a törvényi tényállás fedik egymást, akkor mondjuk, hogy a cselekmény tényállásszerű.
Tényállásszerű tehát nem csak, hogy valaki nem lehet, de tárgy sem, magatartásra, cselekményre használjuk.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!