Magánterületen igazoltathatnak a rendőrök?
Persze, bárhol igazoltathatnak, és ti kötelesek vagytok eleget tenni a kérésüknek.
Az ide vonatkozó jogszabály:
Tájékoztató az állampolgárok részére a rendőri igazoltatásról
2008.01.28. hétfő 12:58
1. Köteles-e az állampolgár alávetni magát az igazoltatásnak?
A jogszerű rendőri intézkedésnek mindenki köteles magát alávetni. Aki a rendőri intézkedéssel szemben engedetlenséget tanúsít, cselekményével szabálysértést követ el és ellene szabálysértési eljárás kezdeményezhető, elmarasztalása esetén pénzbírsággal sújtható.
Indokolt utalni a rendőrségi törvény azon rendelkezésére is, amely szerint a rendőri intézkedés során annak jogszerűsége nem vonható kétségbe, kivéve, ha a jogszerűtlenség mérlegelés nélkül, kétséget kizáróan megállapítható. A rendőr jogszerű intézkedésének való ellenszegülés esetén a rendőrségi törvényben meghatározott intézkedések és kényszerítő eszközök alkalmazhatók.
2. Milyen módon igazolható a személyazonosság?
Az intézkedés alá vont polgár igazoltatáskor köteles személyazonosságát hitelt érdemlően tisztázni, elsősorban hivatalos okmányának bemutatásával.
Az állampolgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvényben megfogalmazottak alapján a személyazonosságot a személyazonosító igazolványon túl minden olyan hatósági igazolvány igazolja, amely tartalmazza az alábbi adatokat:
a) név;
b) születési hely;
c) születési idő;
d) állampolgárság;
e) arckép;
f) saját kezű aláírás, illetőleg a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett személy törvényes képviselőjének aláírása;
g) az igazolvány okmányazonosítója és érvényességi ideje.
Ilyen adattartalmú hatósági igazolványnak tekinthető például az érvényes útlevél és az új típusú, kártyaformátumú vezetői engedély.
3. Kötelezhető-e az állampolgár más okmány bemutatására?
A felsorolt, illetve az előírt adattartalmú érvényes hatósági igazolványok valamelyikének bemutatása esetében személyazonosítás céljából – ha más jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik – a polgár nem kötelezhető további egyéb okmány bemutatására. Az intézkedő rendőr azonban ellenőrző kérdéseket tehet fel az okmányok vizsgálatakor, abból a célból, hogy az abban szereplő adatok valódiságát ellenőrizze.
4. Igazolható-e a személyazonosság megfelelő okmányok hiányában?
Előfordulhat olyan élethelyzet, amikor az állampolgárok nem tudják magukat okmánnyal igazolni. Ilyen esetben a rendőr az általa személyesen ismert vagy más jelenlévő ismert kilétű személy közlését – igazolását – elfogadhatja az igazoltatott személyazonosságának igazolásként (például hivatalos személyek, önkormányzati dolgozók közlése). Elfogadható a szülő, házastárs, testvér vagy más hozzátartozó igazolása is. Ezen személyek szükség esetén egymást is igazolhatják. Személyek igazolása esetén követelmény, hogy az igazoló személyt is igazoltatni szükséges.
5. Megismerheti-e az állampolgár az igazoltatás célját?
Az igazoltatást követően az állampolgárnak jogában áll megtudni, hogy miért került sor az igazoltatásra. A rendőr az intézkedés befejezését követően az igazoltatott kérelmére köteles közölni az igazoltatás okát, kivéve akkor, ha az a közbiztonság érdekét sérti. Az állampolgár azonban ebben az esetben is jogosult megtudni az igazoltatást végző rendőr nevét, szolgálati helyét és az azonosító jelvényének számát
Strand? Étterem? O_o ????
Ne keverjük már a NYÍLVÁNOS helyeket a MAGÁNTERÜLETTEL!
Ha fel van tüntetve egy táblával hogy magánterület akkor az magánterület.
Ha az én házamhoz tartozik egy udvar, amin van egy játszótér, de nincs elkerítve "MINDENKI SZÁMÁRA MEGKÖZELÍTHETŐ" de kirakok egy táblát hogy magánterület, és pl. ott van a 2 rendőr úgy hogy én nem engedtem oda őket + a fentebb írt esetek nem állnak fennt, akkor visz-lát.
Nem vagyok laikus.
lakhelyen történő személyes ellenőrzés
van ilyen, nekem is volt
bejön, a keresztneveden szólít, kiírja az adatokat és elmegy
röviden a saját területeden te sz*rod a spanyolt.
pl van egy magánterületed (pl egy nagy leaszfaltozott placc) ahová közútról be lehet hajtani, kinnt is van a tábla, hogy magánterület, akkor ott az van amit te akarsz, jogsi nélkül veretheted a BMW-det, nem érvényesek a KRESZ szabályok - kivéve ha te úgy akarod - stb, hiába, hogy közútról megközelíthető a magánterület...
Természetesen bemehetnek és igazoltathatnak, már csak azért is, mert a a 2013. évi CII. törvény alappján a horgászatra vonatkozó szabályokat is ellenőrizheti.
Nézd csak meg, ma már a fizetős magántavakon is ki van írva: állami horgászjegy kötelező. Ezen is ment a vita évekig.
Egyébként már bocs, de nagyon furcsa egyesület lehettek ti: biztos, hogy telekkönyvi tulajdonotok a tó? Nem csak a halgazdálkodási jog a Tiétek?
a kérdés elég sarkos, igaz. De nem egy engedélyhez kötött nyilvanos horgasztorol van szo.
Akkor meg hogy jonnek ide a horgaszas szabalyai? (a fenti kresz-es hasonlat alapján). Ha az en maganteruletemen jogsi nelkuk vezetek de ugye a rendor nem csinalhat semmit, akkor a saját tavamnál ki nem sz*rja le ha áramot vezetek a tóba és kiszedem a halakat? egyszerubb peldakat nem tudok hozni
A fenti Kresz-es hasonlat is egy marhaság (ilyen formában), mert ugyan az igaz, hogy bizonyos szabályok ott nem érvényesek, de nem azért, mert a magántulajdonban bérmit tehetsz, hanem azért, mert a jogalkotó szándéka eleve nem terjedt ki rá. Pl. a Kresz rövidítésben a K. betű a "közúti"-t jelenti. Ugyanakkor ha a magánutadon a Kresz megszegésével sérülést okozol, akkor majd próbálj hivatkozni arra, hogy a Btk nem érvényes.:)
A halakhoz viszatérve. A 2013. évi CII. törvény 1. § (1)bekezdése szerint e törvény a halgazdálkodási jog gyakorlásának feltételeit, a Magyarország területén levő halgazdálkodási vízterületeken és azok partján, valamint a haltermelési létesítményekben folyó, a halgazdálkodással, a hal és élőhelyének védelmével összefüggő tevékenységeket, valamint az ezeket végző vagy befolyásoló személyek - különösen a halgazdálkodásra alkalmas vizek és vízilétesítmények üzemeltetői, valamint a halgazdálkodási vízterületet és partját egyéb jogcímen használók, a vízhasználók - jogait és kötelezettségeit, a halgazdálkodási igazgatással összefüggő feladat- és hatásköröket, továbbá a halak és haltermékek kereskedelmének feltételeit szabályozza.
Hol van itt annak bármilyne jelentősége, kinek a tulajdonában áll a tó?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!