Elbirtoklás megindítása: hol lehet ezt megtenni? Kihez fordulhatok? Milyen esetekben lehet ezzel élni?
Tetro:
Sajnos, én is úgy látom, hogy ezt anyámnak kellett volna idejében rendezni. Ha én erről előbb tudok, akkor addig megyek, míg el nem intézem. De sajnos csak most szembesültem ezzel a problémával. Anyám válasza most is az volt, hogy őt biztosan nem teszik ki a házból, amíg él, mi meg majd oldjuk meg valahogy.
Na, akkor tegyük tisztába.
Az elbirtoklás független attól, hogy az elbirtoklás ideje alatt hány tulajdonosa volt, vagy éppen hagyatéki eljárás van folyamatban. Az elbirtoklásnál a birtoklás ténye a mérvadó, azaz 15 éven keresztül szakadatlanul az elbirtokló az ingatlant sajátjaként birtokolja.
Az elbirtoklás megállapításához erre irányuló megállapítási pert kell indítani. Kedvező esetben a bíróság ítéletben megállapítja, hogy a felperes az ingatlant elbirtokolta, és ez alapján jegyzi be a földhivatal az új tulajdonost.
Elbirtoklással az elbirtokló a tulajdonjogot ex lege, az ingatlan-nyilvántartáson kívül megszerzi, tehát már akkor tulajdonos lesz, amikor a 15 év eltelik. A per és a bejegyzés ahhoz szükséges, hogy tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartás feltüntesse, tehát a bejegyzés csupán deklaratív hatályú, nem konstitutív (tehát nem a bejegyzés hozza létre a tulajdonjogot, ellentétben az átruházással, ahol a tulajdonjog magával a bejegyzéssel jön létre).
Az öröklésnek, illetve a 40 évnek akkor lenne jelentősége, ha a 15 éves időtartamon túl harmadik személy az ingatlan-nyilvántartásban bízva szerzett volna jogot (magyarán apud eladta volna valakinek a házat), mert ilyenkor a jóhiszemű és ellenértékben fejében szerző harmadik felet védelem illeti meg azzal szemben, aki az ingatlan-nyilvántartáson kívül szerez egyéb jogcímen tulajdonjogot (így pl: aki elbirtoklással).
Arról nem is beszélve, hogy mivel az elbirtoklás eredeti tulajdonszerzési jogcím, így tulajdonjogot terhelő, harmadik személyek javára szolgáló jogok többnyire megszűnnek (így a zálogjog is).
Folyt:
Az sem mellékes, hogy ha anyud minél előbb pert indít, és a bíróság megállapítja az elbirtoklás tényét, és a tulajdonszerzést, úgy az ingatlan kikerül a hagyatéki vagyonból (nem kell utána illetéket fizetni). Ezt minél előbb célszerű lenne megtenni, ameddig a közjegyző le nem zárja a hagyatéki eljárást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!