Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért úgy mondják, hogy...

Miért úgy mondják, hogy valaki kimerít egy jogszabályt?

Figyelt kérdés
Pl. xy kimerítette a valamilyen törvény valamire vonatkozó pontját - ilyeneket hallani a tévében. Ilyenkor mindig arra gondolok, hogy kimerítette azt a jogszabályt, így az kimerült (üres), vagyis másokra már nem fog vonatkozni. Csak szerintem nagyon rossz ez a szóhasználat?

2015. jan. 9. 19:57
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem annyit jwlwnt hogy például egy bankrabló kimerízi a rabló fogalmát. Suóval teljesen megfelel neki nem csak részlegesen érintett például talált pénzt az utcán vagy pénztarcat.
2015. jan. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 tomala ***** válasza:

Helyesen úgy mondják, hogy kimeríti a törvényi vagy jogszabályi tényállást.

Ez azt jelenti, hogy azt a tényállást amit a törvény rögzít, az elkövető a cselekményével teljes mértékben megvalósította.

Az előbbi példánál maradva: ha az elkövető a rablás tényállását csak részben valósítja meg, tehát nem meríti ki, akkor rablás kísérletéről beszélünk. Ha viszont kimeríti, akkor a bűncselekmény befejezett.

A szóhasználat ugyanaz, mint az "ezt a témát kimerítettük" esetében, azaz a jelentése a maradéktalan befejezettségre utal. Ugye itt sem jelenti azt, hogy arról a témáról más már nem beszélhet, mert mindenki számára "kimerült".

2015. jan. 9. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
#2 köszönöm a választ :)
2015. jan. 10. 09:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!