Büntetőeljárásban tanuként mi a teendő, hogyan zajlik?
azt gondolom hogy kérdeznek mindenfélét az ügyel kapcsolatban. de pl lehetnek ott idegenek mint pl rokonk ismerősök? vagy csak aki érintett ebben. és több tanut is meghallgatnak egyszerre vagy egyesével kell bemenni a tárgyalásra?
és kötelező megjelenni? mivel kb 80 km-el alrább kellene utaznom és szabit is kivenni amit nem igen engedélyeznek ilyenkor...
és telefonon ha érdeklődök akkor adnak infót hogy milyen ügyben kell elmennem?
1. A szabályosan megidézett tanúnak kötelező megjelennie a tárgyaláson. Ha nem mész el, a bíróság rendőrökkel elővezettethet. Ez általában úgy működik, hogy aznap már nem mennek érted, de a legközelebbi tárgyalási napon hajnalban csenget nálad a rendőrség, megbilincselnek, bevisznek a fogdára, ott kivárod a sorod, aztán újra bilincs, rendőrautó, és bevisznek a bíróságra. Az előállítás díját ki kell fizetned, ez minimum 7000 Ft.
2. A munkáltatód köteles téged elengedni tárgyalásra, ha megmutatod neki az idézést. Erre az időre tőle nem jár neked fizetés, viszont a bíróságon a tanúvallomásod végeztével a bíró rákérdez, hogy igényelsz-e tanúdíjat és útiköltséget. Ekkor mondod, hogy igen, előadod, hogy mennyi egy napi munkabéred, és hogy milyen közlekedési eszközzel milyen távolságra jöttél. Ha tömegközlekedéssel jöttél, akkor a jegyeket kell felmutatnod, ha autóval, akkor a fogyasztásra kérdeznek rá. A napi béredet és az útiköltségedet megtérítik, ez a perköltség része.
Ha a bíró elfelejtene rákérdezni, hogy van-e költségtérítési igényed, mielőtt elhagynád a termet, nyugodtan szólj neki.
3. A tárgyalások főszabály szerint nyilvánosak. Így akár nézőközönséget is vihetsz magaddal. Annyi, hogy nekik természetesen nem jár költségtérítés.
Te, mint tanú köteles vagy az idézés szerinti időpontban a kijelölt tárgyalóban megjelenni. A tárgyalás megkezdését követően viszont minden tanúnak el kell hagynia a termet, és kint, a folyosón kell várakozni, míg a bíró nem szólít. Ez azért van, hogy a tanúk ne hallják egymás vallomásait. A hallgatóság tagjai maradhatnak bent.
4. A tanúk főszabály szerint egyesével kerülnek meghallatásra. Mikor a bíróság szólít, bemész, megállsz a bíróval szemben, megkérdezik a neved, ellenőrzik az irataid, megkérdezik, hogy kéred-e az adataid zártan kezelését, meg azt is, hogy elfogultnak érzed-e magad az ügyben, stb.
Ezután a bíró lehetőséget ad, hogy egybefüggően előadd, amit az ügyről tudsz. Ezt követően a bíró, az ügyvéd, a vádlott és az ügyész kérdéseket intézhetnek hozzád. Közben használhatod a jegyzeteidet, de erre illik engedélyt kérni a bírótól.
Ha valamiben komoly ellentmondásba kerülsz egy másik tanúval, vagy a vádlottal, kérhetnek szembesítést, ami azt jelenti, hogy az adott állítást egymással szemben állva a másik szemébe kell mondani.
A végén a bíró általában elmondja röviden, hogy a tanúvallomásod hogyan kerül a jegyzőkönyvbe. Ha valamit félreértettek, azt ekkor kell jelezned.
Ezután jön a költségtérítéses rész, aztán mehetsz haza, vagy bent is maradhatsz a teremben a tárgyalás végéig. Ha távozni szeretnél, de a bíró ezt külön nem ajánlotta fel, kérj engedélyt.
5. Telefonon csak nagyon kevés infót mond el a bíróság. Ha az adott bíróhoz nincs közvetlen szám megadva, hívd fel a bíróság központi számát, és kérd az idézést kiadó bíró titkárságát.
Azt hiszem ennyi, remélem, nem felejtettem ki semmit.
nagyon szépen köszönöm a részletes választ!!!!
igazából én azt sem tudom, hogy miről van szó, majd telón akarok rákérdezni.. de ha nem mondanak túl sok mindent akkor hogyan készüljek fel?
illetve ha az ügy amiért felhívnak már több éves, akkor mivan? túl sok mindenre úgysem emlékszem.. addig faggatnak amig nem mondok semmit vagy békén hagynak?? vagy az ügyvédtől függ??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!