Nagykorúság vagy kiskorúság? (többi lent)
Az egyik lány ISMERŐSÖM még csak 17 éves, de terhes. A lány barátja is ugyanennyi idős. A kicsi 1 hónapon belül születik. A lány kb. 3 hónap múlva, a fiú kb. 5 hónap múlva tölti a 18-at.
A gyerek megszületését követően nagykorúvá válnak vagy sem?
(A lány dolgozott a fiú dolgozik a suli mellett.)
Korábban a bíróság ilyen esetben mérlegelhetett úgy, hogy ilyen esetben a kiskorú szülőket azoknak a kérésére nagykorúsíthatta őket.
Az #1 válaszában nagy igazság van, hiszen általánosságban a 18. életév betöltése a nagykorúság határa vagy a 16-18. életév között kötött házasság révén válhat nagykorúvá.
A jelenlegi törvények a bíróság általi nagykorúsítást megengedi vagy sem?
#1
Igazad van.
#2
Amire utalsz az a korábbi (1959. évi IV. törvény) Polgári Törvénykönyvben benne volt. Az új (2013. évi V. törvény) Polgári Törvénykönyvébe NEM szerepel.
#3
Részben igazad van.
A jelenlegi Ptk. értelmében a 16. életévét betöltött de a 18. életévét be nem töltött korlátozottan cselekvőképes kiskorú csak házasságkötéssel válhat nagykorúvá.
Abban viszont nincs igazad, hogy ez lenne az egyszerűbb.
Kiskorúak házasságkötésébe nem kell, hogy a törvényes képviselőjének (szülő) hozzájárulása nem kell. Kizárólag a gyámhatóság beleegyezése kell. Az viszont az engedély megadása előtt mindenre kiterjedő vizsgálatot kell, hogy lefolytasson. Az engedélyről 30 napon belül dönt. A döntést a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül meg lehet támadni az illetékes gyámatóságnál. A kiadott engedély a jogerőre emelkedésétől számított 6 hónapig érvényes.
Az apasági nyilatkozat ezzel szemben könnyebb hiszen az a kicsi megszületésekor is megtehető és csak két feltétele van. Az egyik, hogy az apa elmúljon 16 éves, a másik, hogy az apa törvényes képviselője is beleegyezzen.
De a kérdező írja, hogy a "kicsi 1 hónapon belül születik", így ha eddig nem léptek a házasságkötéssel kapcsolatban akkor már valószínűleg teljesen fölösleges, hiszen legalább 1,5-2 hét mire a gyámhatóság az eljárást lefolytatja és a határozatát meghozza. Nagy esély van arra, hogy mire mindez lezajlik a kicsi megszületik és így igyis-úgyis teljes körű apasági nyilatkozatot kell tegyen a fiú.
#1; #2;
Igazatok van.
#4
A leírtak többségében igazatok van. De a TELJES KÖRŰ APASÁGI NYILATKOZAT-ra vonatkozó részben nem.
A 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
"4:101. § Apai elismerő nyilatkozaton alapuló vélelem
(3) APAI ELISMERŐ NYILATKOZAT a GYERMEK FOGAMZÁSI IDEJÉNEK KEZDETÉTŐL TEHETŐ. Ha az apai elismerő nyilatkozat megtételére a gyermek születése előtt kerül sor, a nyilatkozat a gyermek megszületésekor válik teljes hatályúvá."
Magyarán mihelyst kiderül a terhesség ténye és nem házasságban élőkről van szó, akkor a leendő apa megteheti a lépéseket azaz a TELJES KÖRŰ APASÁGI NYILATKOZAT megtételére. Amennyiben a leendő apa nincs még 18 éves de elmúlt 16 éves akkor kell a törvényes képviselőjének a beleegyezése.
Itt van az a pont amiben lényegében a #3-as (#5-ös) is téved. Ehhez ugyanis a fiú esetében egyértelműen nem kell a gyámhatóság beleegyezése. A házasságkötéshez viszont igen.
A házasságkötés engedélyezése sem teljesen igaz, hogy 30 nap.
Ugyanis ''alap helyzetbe'' 20 nap, ha a házasulandó feleknek tanácsadást javasolnak illetve azon kell részt venniük akkor 30 nap az eljárási határidő.
A Kérdező által vázolt helyzetben Én azt javasolnám, hogy tegyen a fiú mielőbb Teljes körű apasági nyilatkozatot.
Egyébre már nincs idő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!