Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Polgári perben, ha az igazam...

Polgári perben, ha az igazam bizonyítására (igen) különleges adatot tartalmazó dokumentumot adok át a bíróságnak, abból kérhet másolatot az ellenérdekű fél?

Figyelt kérdés

Vagy kérhetem, hogy a bíróság kezelje az adatot zártan, és az persze vegye figyelembe, de az ellenérdekű fél ne szerezzen róla tudomást?

Hogy megy ez?


(ha az ellenérdekű fél tudomást szerez róla, esetemben az újabb bonyodalmakhoz, mondhatjuk, jelentős érdeksérelmekhez vezet, viszont a bizonyítás szempontjából meg jó lenne bedobni a perbe)


2014. júl. 24. 08:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"A magyar jog szerint a különleges adat akkor kezelhető, ha az érintett ehhez írásban hozzájárult, vagy az első esetben, ha az adatkezelés nemzetközi egyezményen alapul, alkotmányos jog érvényesítéséhez szükséges, valamint, ha nemzetbiztonsági, bűnmegelőzési vagy bűnüldözési érdekből törvény elrendeli. Az adatok második csoportja esetében, ha törvény elrendeli (az alapjogi korlátozás szabályai természetesen ezen második csoport esetében is megkövetelendőek."


Nemhogy kérheted, de a bíróságnak kötelessége érzékeny adatidat zártan kezelni.

A bíróság ilyenkor mint adatkezelő szerv felel érzékeny adataid biztonságáért, és ha az ellenérdekű fél az ő tevékenysége kapcsán szerez todomást érzékeny adatodról, a bírósgág köteles megtéríteni a károdta. Ha az ellenérdekű fél egyéb úton szerez tudomást erről, akkor a bíróságnak e tekibntetben nincs felelőssége.


Teház az ellenérdekű fél különleges adataidat tartalmazó dokumentumról másolatot fő szabály szerint nem kérhet.

2014. júl. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Forrás: [link]
2014. júl. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Alapvetően minden tárgyaláshoz kötődő irat mindkét fél részére nyilvános.


Ha olyan iratot adsz át, ami államtitkot, vagy más minősített adatot tartalmaz, akkor annak a nyilvánossági körét is te határozod meg.


Azonban, ha nem te vagy a titokgazda akkor (állam)titoksértést követsz el, ha ezt az adatot kiadod. Ez bűncselekmény.

2014. júl. 24. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Államtitkot nem ismerhetnél, és az nem lehet bizonyíték. Ha rögzítetted a másik valamely védett tulajdonságát engedély nélkül, az meg nem bizonyíték, mert törvénytelenül szerezted. Érdekelne mi az a különleges adat, valószínűleg a tiltott adatszerzésre kérdezel rá, és az is büntetendő.
2014. júl. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nem, nem szó nincs ilyenről!


Nincs tiltott adatszerzés meg államtitok se meg védett adat se, semmi, egyszerűen a CXII. tv általi különleges adatokról van szó. Alapból is különlegesek, de az egyénnek jelen esetben kiemelten különösek abból a szempontból, hogy

1, eü-adat (de erre értettem, hogy itt nem egyszerű szakrendelős ambuláns lapokat kell elképzelni, hanem nemzetközi eü-minősítéseket)

2, foglalkozás (amely alapból ismét mondhatnánk, miért is lenne különleges adat, de itt most tényleg igen kényes kérdés, ugyanis elég szenzitív területet érint)


Ráadásként mindkét esetben még külön titoktartási szerződés is köti a felet, hogy semmilyen körülmények között nem fedheti fel ezen adatokat harmadik fél számára (és egyébként elég indokoltan, mert láttam már példát pár felfedett eset következményeire, és azóta én is megértem).


Mindezek után tehát: ugyan csak a magánfél szempontjából fűződik különös érdek az adatok bizalmas és zárt kezeléséhez, de most akkor hogy működik ez egy bírósági perben, ha bizonyítékként fel akarnám használni (ugyanis perdöntő), viszont egy cseppet se akarom, hogy az ellenfél erről akár csak tudomást szerezzen, nemhogy másolatot kapjon?


Hozhat a bíróság úgy ítéletet, hogy azt mondja az indoklásban, hogy ő megismerte az én érveimet alátámasztó dokumentumokat, de jellegénél fogva, azok említését és az azokra való hivatkozást mellőzi pont azért, hogy az ellenfél csakis az ítéletet tudja meg? Létezik ilyen, nem tudom minek nevezzem, "különleges adatok felsorolásának, említésének méltányolandó egyéni érdekek miatti mellőzése"?

És akkor ez hogy tud érvényesülni azzal az elvvel szemben, hogy az ellenfélnek elvileg mindenből kell kapnia másolatot?

2014. júl. 24. 12:17
 6/11 anonim ***** válasza:
Az egészségügyi adatok kezeléséről külön törvény van, a puszta birtoklása is törvényt sért. Nem használhatod fel semmilyen módon, téged vesznek elő és nem veszik figyelembe. A másik félről szóló egészségügyi adatot eltitkolhatod-e előle? Az róla szól eleve, hogy gondolod? Eleve milyen ügyben jelentene ez bármi kapcsolódó információt (pl. műhibaper)?
2014. júl. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Nem, nem, az illetőnek a saját eü-adatairól van szó!!

Nem műhibaper, csak az az igazság, hogy én már nem akarom ide túl részletesen kiírni, mert 1x már majdnem jártam meg a túl konkrét beazonosítással ...

Lényeg h az illető csakis a saját maga különleges adatait kéri titkosan kezelni, senki másét nem érinti.

2014. júl. 24. 12:36
 8/11 anonim ***** válasza:
A saját egészségügyi adatairól rendelkezhet, de bűncselekmény esetében is megismerheti a másik fél. Nem értem polgári ügyhöz, hogyan kapcsolódik, ez a problémám, de akkor mindegy.
2014. júl. 24. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

na ez így nagyon nehéz.

de miért ismerheti meg a másik fél, ha egyszer a különleges adat kifejezetten hozzájáruláshoz kötött?

2014. júl. 24. 12:58
 10/11 A kérdező kommentje:

Polgári ügyhöz hogyan? Ne viccelj ...

De ha ez még büntetőügyben is ilyen automatikus, ahogy írtad ... ez akkor aggasztó.

2014. júl. 24. 13:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!