Mégis mit képzel a biztosító, hogy adjak neki felmentést a magántitkok, különleges adatok megismerésére egy sima lakásbiztosításhoz?
Ez mégis mi? Tehát nem életbiztosításról van szó, mert akkor is felháborítónak tartanám, de még valamennyire érteném a logikáját. Na de ez csak egy sima lakásbiztosítás ...
Vagy így akar kibújni újabb trükkökkel a fizetés alól pl egy esetleges baleset kapcsán? (mármint autós balesetre gondolok, hogy ugyan nem annak kapcsán kéri a felhatalmazást tőlem (méghozzá kötelező mellékletként!!!), na de ha egyszer náluk van a kocsi, kötelező, lakás, akkor onnantól az infók is náluk lesznek, és én aztán hogyan ellenőrzöm, mikor mire használnak fel "titkokat" ?? Aki ismeri a jogszabályt, annak nem kell bemutatnom, de szóval leegyszerűsítve:
egy csőtörés káreseményhez mi köze van az én szexuális orientációmnak vagy hogy melyik szakrendelésen és miért voltam?
Számotokra ez nem abszurd?
Ezt mondja:
"Kifejezetten felhatalmazom nevezett biztosítót, hogy a különleges adatoknak minősülő információkat megismerje, a személyes és magánadataimat beszerezze, az egészségügyi és társadalombiztosítási intézményekkel, hatóságokkal kapcsolatba lépjen. Továbbá felhatalmazom, hogy az orvosi titoktartás körébe tartozó adatokról rólam információkat beszerezzen, és egyéb magánéleti kérdésekben mentesítést, egyben felhatalmazást adok a Biztosító részére, hogy a jogszabályban meghatározott különleges adataimat bármilyen úton megismerje".
Emberek, nem agyrém?
Tehát még én adok a biztosítónak felmentést (hiszen kötelez rá, enélkül nem köt egy sima lakásbiztosítási szerződést), hogy turkálhasson következmények nélkül a magánéletemben, sőt, most ebben kicsit meg is zavarodtam jogilag, hogy akkor ha jól értem, még arra is kötelezem magam ezzel, hogy akár a levelezésembe is betekintést kell engednem neki a káresemény elbírálásához?
Ugye a biztosítók trükközéseinek tárháza szinte végtelen. De ez azért már mindennek a teteje! Kaptam én már olyan levelet tőlük régebben, hogy "mivel nem tettem maradéktalanul eleget az együttműködési kötelezettségemnek, ezért kárigényét elutasítjuk", azaz most akkor ezzel a különleges adatos felhatalmazással majd főleg erre fog hivatkozni mindig, hogy azért nem fizet, mert nem voltam hajlandó ezt és azt a magánéleti adatot kiszolgáltatni neki. Hát undorító, de keményen ledöbbentem. na meg persze elzavartam a halálba az üzletkötőt, és ennél akkor tuti nincs biztosítás.
Csak megint az a még durvább ebben, hogy sztem rengetegen meg elolvasás nélkül aláírják, és fogalmuk sincs, hogy ezzel mire is hatalmazza fel a biztosítót, és hogy ez egy olyan lehetőség a kezében, hogy eszméletlen ... Nem akarom elhinni, hogy egy normális országban is egyáltalán ilyenre gondoljanak, mint kötelező melléklet (főleg, hogy a nagy Nyugaton a magánélet szentségét sokkal de sokkal brutálisabban tisztelik ...).
Ehhez mit szóltok? Vagy akinek van lakásbiztosítása, az mind gond nélkül aláírta?
hát na ja
csak nagyon felháborodtam ezen a húzáson ... főleg hogy ezt is amolyan biztosítós sunyi módon akarta aláíratni, hogy a szokásos "jaj semmi különös, csak írja alá ott gyorsan", és az a gáz, hogy sztem 100 emberből 95 tényleg el se olvassa, hogy egy szerződéskötésnél a 10 aláírt papír közül igazából melyiken mi szerepel ...
Szia!
Nálam ugyanez volt a helyzet. Rákérdeztem, hogy ennek mi köze a lakásbiztosításhoz. Azt mondta a figura, hogy ez formanyomtatvány, és az esetleges életbiztosítás miatt van benne. De nekem csak az orvosi része volt benne, magánügyekbe való betekintés stb... nem volt. Allianz a biztosító. A Tied melyik?
na oké, de itt nem életbiztosításról van szó ...
azaz végképp semmi köze hozzá, csak tudod, itt olyan "aranyos" dolgok is bejátszanak, hogy te most nagy naivan aláírod neki, csak mert "amolyan mellékes formaság", aztán majd hops, gondold el, belecsúszol a jégen egy 30 millás Mercedesbe, lesz egy 5 millás kár, és akkor elő jönnek persze azzal, hogy "ja kérem, magának volt egy térdműtéte 10 évvel ezelőtt, ezért a te felelősséged, hiszen gyengébb a lábad meg a reakcióidőd", és tök mindegy, mi az igazság, erre hivatkozva nem fog fizetni, és indulhat az 5 éves per ...
Úgyhogy szó nem lehet róla! Az most aztán tök mindegy, hogy én a lakásbiztosítás kapcsán adtam nekik, na de onnantól kezdve csak ők tudják, éppen mihez használják, és nyilván a kifizetés elkerülése érdekében minden lehetséges eszközt bevetnek, azaz ezt is...
(amúgy Allianz, Garancia)
Néhány apróságot érdemes figyelembe venni.
Mindenki, cégek is, elsősorban a saját érdekeit tartja szem előtt, és aszerint cselekszik. Mivel ez általános emberi tulajdonság, nem érdemes fennakadni rajta. Viszont éppen azért találták ki az államot, hogy mint a legnagyobb erő, vigyázzon a kiegyensúlyozott érdekérvényesítésre. Ezt törvények segítségével kell megtennie.
Ha tehát a törvény ezt lehetővé teszi az Alianznak, akkor nem a céget kell kárhoztatni, hanem azt a törvényalkotót, amely ezt a cinikus jogsértést elkövette. Amelyik kormány, parlament ilyen törvényt alkot, nem érdemli, hogy az országot irányítsa, képviselje.
Ezen túl, a biztosítás egy váratlan esemény miatti nagy összeg hirtelen kifizetése elleni védekezés. A rendszeres díj "előtakarékosság" úgy van megalkotva, hogy a várható összes ilyen eseményt, plusz az egész rendszer kezelőjének költségeit fedezze. Ha tudom magamról, hogy az átlagnál elővigyázatosabb vagyok, akkor ugyanezt a pénzt magam kezelve, nem adok ki semmiféle adatot, nem él belőlem senki, és feltehetően többet teszek félre, mint ami esetlegesen szükséges lehet. Ha pedig mégse, megmarad vagyonnak.
Tudom, hogy ez nem a természetes viselkedés (lásd munkamegosztás), viszont alkalmazkodás a mai szélsőséges viszonyokhoz.
Értem a problémát, de nem teljesen értem a gondot vele! A biztosító (de lehetne bármely más cég, akivel bármilyen szerződést kötsz) azt az adatot tudja kezelni, kiadni, amit te megmondasz neki. Így vallásról, politikai vagy nemi hovatartozásról fogalma sincs (és szerintem nem is érdekli őket). Nem mindegy mi a magántitok és különleges adat definíciója, tehát hogy mit értenek ez alatt. Pl. ha a lakásbiztosítást társasházban kötöd, akkor bizony megkérdezheti a társasházi biztosítás típusát, szerződésszámát, kezelő biztosítóját. Megkérdezi azt is, hogy van-e más társaságnál már biztosításod, amit neked nem kéne elárulnod, mert elvileg semmi közük hozzá, de visszaélések miatt fontos lehet. Hitel mellé kötött biztosításnál meg hitel adatokat kérdez, alapból az sem tartozna rájuk - szerintem. Szóval jóhiszeműen (és talán már naivan is) én ilyen adatokat értek magántitkon, illetve különleges adaton. Olyan adatokra van szüksége a biztosítóknak a kockázat bevállalásához, amiket csak akkor kérdezhetnek meg, ha te azt megengeded nekik. Én így értelmezem.
Abban viszont teljesen biztos vagyok, hogy 10-ből 9 ügynöknek - velünk együtt - fogalma sincs, mit jelent pontosan a szerződés ezen része egyszerűen azért, mert nem is mondják el nekik!
oké, én értelek, és azt is értem, hogy rutinszerűen csak aláírogatják a papírokat, na de tudod a "különleges adat" és a "magántitok" bizony jogszabályilag körülírt információhalmaz! ha én ezt most aláírom (és bizony részletesen elolvastam!), azzal feloldozást adok nekik az orvosi titoktartás körébe tartozó infóktól kezdve igazából még az emailes levelezésemig is !!!
Bizony!
Na most ismerve a biztosítók trükközéseit a kárkifizetés elkerülése érdekében, én meg tuti biztos vagyok, hogy minden létező magán adatomat be fogják szerezni egy káresemény kapcsán, hátha találnak valami olyat, amibe belekapaszkodhatnak, és megúszhatják esetleg a kifizetést (de erre írtam már példát). Elég, ha csak lobogtatják a papírt, hogy de hiszen én hatalmaztam fel őket az összes különleges és magánadatom beszerzésére, így aztán egy szavam se lehet, ha ez odáig fajul, hogy még a zárójelentéseimet is kikérik meg a leveleimet is elolvassák ...
Elnézést, én is biztosítónál dolgozom 15 éve, de ilyen papírt még nem láttam. Egyébként kicsit túl van lihegve ez a dolog, a biztosító ennyire azért nem boncolgatja a dolgokat, és nem is veszi igénybe, az adatokat, csak a legszükségesebbeket, és csak vitás helyzetekben.Nem kell ettől annyira megijedni. Meg kell majd ijedni a chipes
rendszertől, ami hamarosan kötelező lesz,(új igazolvány) és mindenkiről mindent tudni fognak, mikor hol merre jár, mit csinál.Na ez amitől igazán háborogni kell!
hát figy, na majd mindjárt feltöltöm kép-formátumban, aztán olvasd el!
Aztán a kérdés meg nem az, hogy túl van-e lihegve és a gyakorlatban mit használ fel, hanem hogy én teljesen kiszolgáltatom magam neki. Pont van is 2 biztosítási ügyem, bocs, hogy ellentmondok, de pont tapasztalom a biztosító határt nem ismerő pofátlanságát, tehát maximális mértékben kinézem belőlük, hogy még vissza is élnek vagy netán megzsarolnak egy-egy bizalmasabb infóval a kifizetés elkerülése érdekében ... (ezt se álmodtam ám!)
azt a chipes bigyót azért elég könnyű ám kijátszani ...
másrészt, akit már most is figyelni akarnak, hidd el, hogy annak bizony minden lépéséről tudnak chip nélkül is, és néha már megdöbbentő módokon is (ez is saját tapasztalat, szintén nem álmodtam). Azért milyen érdekes, hogy erre aztán pénzt nem kímélve, mindig van fedezet ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!