Hogyan kell eljárni abban az esetben ha egy vendéglátó egységben (panzió) nem vagy elégedett az ellátással és/vagy a kiszolgálással? Van erre valami törvény?
Augusztusban mennénk párommal először több napra nyaralni és a már lefoglalt panzióról elég sok kellemetlenséget olvastam. Nem szeretném ezért lemondani, mert nem biztos hogy lesz probléma, csak ebből nem írom le őket. Viszont szeretnék felkészülni az esetleges reklamációra, mivel még nem voltam ilyen helyzetben.
Pl: Nem olyan a szállás mint a képeken, nem azt kapjuk amit ígértek, nem kielégítő a félpanziós ellátás, rossz minőségű az étel, vagy nem figyelmeztetnek a fizetős szolgáltatásokra, vagy ami szerintem a legkellemetlenebb ha gorombán viselkednek a vendéglátók.
Hogyan kell kezelni az ilyesmit? Előre köszönöm a segítséget :) L/21
Ez a kérdés eléggé összetett....
Ha kirívó hiányosság van, ÁNTSZ, vagy más illetékes hatósági szerv, ha anyagi kárt okoztak neked, akkor azt dokumentálni kell, aztán egy ügyvéd segítségével fizetési meghagyást írni nekik, ha pedig szimplán csak nem érezted jól magad, arra ott az internet... tessék véleményezni a helyet, akár saját blogban, akár mondjuk a Tékozlóban :D .
Alapvetően a felügyeleti szervnél lehet panaszt tenni.
Ez ki van írva jól látható helyen, ha nincs megmondják.
Azonban érdemes partnerként kezelni ilyen helyzetben a vendéglátót. Elmondod, ha valami nem tetszik, és ő majd segít. Ha nem teszi, akkor van a csúnyán nézés, később a jogorvoslat.
Ha nem ízlik a kaja, az nem ez a kategória!
Az esetek nagy részében a következő rövid művelet a megoldás:
1.) Elkéred a panaszkönyvet (alias "Vásárlók könyve"), sőt, jogszabály szerint el sem kell kérni, mert az jól látható helyre van kihelyezve, egy toll társaságában. Ez egy A/4-es méretű hivatalos nyomtatványtömb, a helyi jegyző pecsétjével ellátva (!!!).
(Nem azonos a vendégkönyvvel, amibe minden vendég írhat valami kedveset)
2.) A soron következő üres oldalt helyesen kitöltöd a neveddel, címeddel, stb. és természetes a panaszod ismertetésével. A lapok indigósak, így a tollal írt példányt követő három lapon másolati példányok keletkeznek. Miután végeztél az írással, mindhármat pecsételtesd le a szolgáltató bélyegzőjével, majd a második oldalt (első másolati példány) tépd ki - ez lesz a tiéd, ez igazolja, hogy fogyasztói panaszt tettél.
3.) A szolgáltatónak ettől számítva 30 napja van arra, hogy az általad megadott címre írásban válaszoljon a panaszodra.
Innentől 3 lehetséges folytatás van:
4./A) A szolgáltató válaszol, és neked megfelel a válasz (pl. ad visszatérítést, ajándékot, stb.). Ilyenkor a dolog el van intézve.
4./B) A szolgáltató nem válaszol. Ilyenkor a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál, vagy a szolgáltató helye szerint illetékes jegyzői hivatalnál jelenthetjük fel őket.
FIGYELEM, ettől még a köztetek lévő vitát nem fogják megoldani, csak megbírságolják őket a válasz elmaradása miatt.
A vita megoldása:
4./C Ha a válasz, amit a szolgáltató ad, neked nem tetszik, vagy egyáltalán nem válaszol, akkor a TE LAKÓHELYED szerint illetékes Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Békéltető Testület előtt kezdeményezhetsz közvetítői eljárást.
Ők tárgyalást tűznek ki, ahol egy háromtagú tanács megpróbál köztetek egyezséget létrehozni. Ha ez sikerül, az egyezség kötelező. Ha nem sikerül, hoznak egy határozatot, ami alapból nem kötelező, de ha bíróságra viszed az ügyet (mert ez után már az következik), a bíróság jó eséllyel hasonlóan dönt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!