Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A visszamenőleges hatályú...

A visszamenőleges hatályú jogalkotás? A visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalma?

Figyelt kérdés

Mi van akkor, ha a jelenben lefektetnek egy szabályt arra vonatkozóan, hogy bizonyos múltbéli cselekmény feltárása esetén milyen módon kell eljárni az eljáró hatóságnak? Ilyet lehet csinálni? Hogy egy jelenben hozott szabály egy múltbéli cselekményre irányul? Ez nem esik bele a visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalmába?


Vagy nincs ilyen és a jogban mindig az aktuális időt és az éppen akkor hatályos szabályokat kell figyelembe venni? Tehát visszamenőleg nem büntethetnek olyan dologért, ami azelőtt nem volt lefektetve a btk-ban? Vagy nem járhatnak el velem szemben úgy, mint, amit a későbbiekben a többiekkel szemben alkalmaznak? Nem vagyok nagyon tisztában a joggal, csak szeretnék pontosan látni.



2014. jan. 3. 20:56
 1/8 anonim ***** válasza:
Jogállamban valóban nincs visszamenőleges hatály, ahol mégis hoznak ilyen visszamenőleges hatályú törvényt vagy rendelkezést, az nem jogállam (mai értelemben). De mit is mondott XIV. Lajos: az állam én vagyok.....
2014. jan. 3. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Jat. 2. § (1) bek.


Büntetőjogi eseteknél: Európai Jogok Európai Egyezménye 7. cikk, Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya 15. cikk.

2014. jan. 4. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat :)
2014. jan. 4. 00:10
 4/8 anonim ***** válasza:

Tudok mondani pár törvényt, ami visszamenőleges hatályú, és tiltott.

Semmisségi törvény - 2006-ban szolgálatot teljesítő rendőrök intézkedései, mind érvénytelenek.

Nyugdíjkorhatár eltörlése - a régi szolgálati szabályzat egyértelműen rögzíti, hogy szerződés alapján 25 év szolgálat után korengedményes nyugdíj jár. A már nyugdíjas rendőröktől is elvették a jogosultságot, helyette járadékosok lettek.

2014. jan. 4. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Semmisségi törvény az Ab szerint nem jogellenes????? Az Ab korábbi gyakorlatával összhangban arra alapította döntését, hogy a törvényhozónak jogában áll politikai céljai megvalósítása érdekében az "igazságtételi" jogalkotás.


Ilyen véleményt egy Ab, hogy fogalmazhat meg, írhat le??? Ez szégyen és egy jogállamban nem lehetne ilyen. Az Ab-nek független testületnek kellene lennie.

2014. jan. 4. 14:02
 6/8 anonim ***** válasza:
Kérdező, a visszamenőleges hatályú törvénykezés tilalma azért nem felel meg a jogállamiságnak, mert a jog az ember természetes körülményeit és ténykedését hivatott szabályozni, a történelmet nem. Márpedig ami megtörtént, arra nem lehet utólag szabályt alkotni, ez természetellenes. Azonban tudjuk, hogy a történéseket mindig az erő szabályozza. Ebben a vonatkozásban a hatalom. Ha a hatalom épeszű, normális, akkor a jogállamhoz méltó törvényeket hoz. Ha perverz és abnormális, akkor bármilyen törvényt alkothat, hiszen megvan hozzá a hatalma. A köz feladata, hogy az ilyen hatalmat elvegye a gyakorlójától.
2014. jan. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor leírhatjuk, hogy jelenleg nem egy jogállamban élünk.
2014. jan. 4. 20:08
 8/8 anonim ***** válasza:
Így van, csak ők nem mondják ki, hogy loptunk, hazudtunk + törvényeket alkottunk jogellenesen.
2014. jan. 5. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!