Mi az a visszamenőleges törvénykezés?
Annyit jelent, hogy egy törvényt meghoznak pl. ma. Az abban foglaltak a mai naptól érvényesek. A Fidesz viszont ezt a törvényt visszamenőleges hatályúvá tette. Eszerint a törvény nem csak a mai naptól, hanem már az előző időkre is érvényes.
Pl. Eddig évi 10.000.- Ft kommunális adót kellett fizetned. Az Önkormányzat ezt az összeget felemeli 12.000.- Ft-ra.
Ha csak az iedi évtől kell ennyit fizetned, akkor ezzel miden rendben van.
De ha nem csak az idei évtől, hanem már 5 évvel ezelőtt is ennyit kellett volna fizetned a rendelkezés szerint, ez már visszamenőleges törvénykezés.
Demokratikus jogállamban ilyen nem lehetséges.
Azért a visszamenőleges törvénykezésre példáért nem kell ennyire visszamenni a múltba, én mintha úgy emlékeznék, hogy nemrégen is volt ilyen, nemde? :-D
(Szép dolog a célzatosság, de van mikor visszalő.)
#5
Értem, hogy nem örülsz neki, de mi köze ennek a kérdéshez?
Csak annyi köze van hozzá, hogy a jogsértő kormányunk mindenhol alkalmazza a visszamenőleges hatályt.
A rokkant nyugdíjasok, és korkedvezményes nyugdíjasok törvényben kapott státuszukat semmissé tették, és visszamenőlegesen eltörölték a nyugdíj státuszukat.
Ez szinte az összes emberi alapjogot sérti, mert a nyugdíj egy státusz, amit a törvény garantál, azt nem lehet elvenni, megszüntetni, átnevezni, megadóztatni.
De kívánom mindenkinek ezeket az elvételeket, aki felállva tapsolt már a korkedvezményes nyugdíj elvételénél. Én már akkor mondtam, hogy ez csak a kezdet, ha a nép nem áll ki a rendőrségéért, akkor saját magáért sem fog. Az unió és az európai bizottság tehetetlen, bár megállapították, hogy alkotmányellenes, és emberi alapjogokat sértő intézkedések történnek Magyarországon, még sincs semmilyen eszköz a kezükben, hogy megakadályozzák. Aki figyelemmel kíséri a bizottsági közvetítéseket, annak világos lesz miről beszélek.
Sajnos az alkotmánysértő, alapjog sértő kormány még mindig népszerű...
Kérdező a visszamenőleges törvénykezés az az, hogyha te mondjuk 65 éves vagy, kapod a nyugdíjad, majd holnaptól azt mondják, hogy te munkaképes vagy, csak szociális járadékra vagy jogosult, irány vissza dolgozni.
Amit írtál kifejezés: "visszamenőleges törvénykezés" teljesen értelmezhetetlen, így a kérdésedre adott válaszok eleve (nem csak emiatt) helytelenek. (mentségetekre legyen mondva, hogy újságírók, politikusok is rendre elvétik)
A törvénykezés ítélkezést, bíráskodást jelent(mint jogalkalmazás egy fajtája), tehát NEM szinonimája a törvényhozásnak(mint jogalkotás egy fajtája).
A többi értelmetlen kifejezéssel (pl.: "visszamenőlegesen érvényes"; értsd: baromság) most nem foglalkoznék.
Köszönjük az igen hasznos stilisztikai kiigazítást.
Sőt, készséggel elismerem, hogy ez jogi szempontból lényeges különbség.
Viszont mivel mi nem vagyunk jogászok, egész jól elvagyunk ezzel a pongyola fogalmazással is, és pontosan megértjük, hogy miről is van szó. Lám még te is megértetted, pedig te tudod, hogy hol használtunk hibásan egy kifejezést.
Ebből következik, hogy bár hozzászólásod egy tévedést igazított ki, a kérdés feltevés szempontjából tökéletesen indifferens (azaz érdektelen) volt.
De azért köszönjük. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!