Hogyan működik az elévülés?
Azt tudom hogy 5 év, de a cselekmény befejezésétől számítva vonatkozik az egész cselekmény időtartamára, vagy ténylegesen időben visszamenőleg öt év?
Pénzbeli követelésem lenne valakivel szemben, de az elmúlt 7 évre (2006-ig) visszamenőleg, viszont az illető "cselekménye" az most fejeződik (majd) be.
követelheted
de ők valószínűleg hivatkozni fognak az elévülésre
Valóban az esedékességtől számít, ezt a fogalmat azonban a konkrét esetre vonatkozólag így magyarázza a Ptk. Nagykommentár:
"Folyamatos és egységesnek tekinthető jogviszonyból származó követelések elévülése a jogviszony megszűnésekor (!!!) kezdődik. A házkezelés az egész kezelési idő tartamára kiterjedő olyan folyamatos, huzamos jogviszonyt hoz létre a felek között, amely jogviszony fennállása alatt a kezelt vagyontárgynak lehetnek hasznai, és a kezeléssel kapcsolatban költségek is merülhetnek fel. Ebben a helyzetben tehát kölcsönös beszámításra nyílik lehetőség. Az évenkénti elszámolási kötelezettség ezért nem akadálya annak, hogy a felek a jogviszonyból eredő követeléseiket a jogviszony megszűnésétől számított elévülési időn belül érvényesítsék."
Magyarán ha a jogviszonyod a társasházzal az elmúlt 5 évben szűnt meg (vagy még nem szűnt meg egyáltalán), AKKOR NEM ÉVÜLT EL!
Ezek után csak mellesleg teszem hozzá, hogy vannak úgynevezett elévülést megszakító tények, például egy felszólítás a visszafizetésre, vagy egy tartozáselismerő nyilatkozat az adóstól, stb., aminek a megtörténtétől újraindul az elévülési idő.
A másik fontos tudnivaló, hogy az elévüléssel a jog NEM SZŰNIK MEG, csak bíróság előtt kifogásként sikeresen hivatkozható.
Tehát az elévült követelést is jogszerűen követelheted, és ha fizetnek, akkor ők azt már nem követelhetik vissza elévülés jogcímén.
tomala
Köszönöm a részletes és kielégítő választ, ilyesmire voltam kíváncsi.
A büntethetoség elévülésének tartama egységesen a büntetési tétel felso határának megfelelo ido, de legalább öt év. Egységesen úgy rendelkezik, hogy nem évül el az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntetheto buncselekmények büntethetosége. Az elévüléssel maga az igény nem szunik meg, de azt bíróság vagy más hatóság elott már érvényesíteni nem lehet (naturalis obligatio). Az elévülés hivatalból nem veheto figyelembe, arra az érdekeltnek kell hivatkoznia. A bizonyítás az érdekeltet terheli.
324. § (1) A követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik.
Büntetés végrehajtását kizáró ok is lehet az elévülés. Ilyenkor a következo számítási mód alkalmazható:
20 év, ha a fobüntetés 15 évi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztés
15 év, ha a fobüntetés 10 évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztés
10 év, ha a fobüntetés 5 évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztés
5 év, ha a fobüntetés öt évet el nem éro szabadságvesztés
3 év, ha a fobüntetés közérdeku munka vagy pénzbüntetés.
Köszi 7-es, biztos jó amit írtál.
De itt szó sem volt bűncselekményről, vagy büntetésről, csak polgári peres eljárásban követelhető tartozásról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!