Féltestvéremet ki lehet majd rekeszteni az örökségből?
Édesapám 50 évvel ezelőtt elvett egy német nőt. Született egy kislány. A lány kb. 3 éves volt, mikor a szülők elváltak. A nő a gyerekkel együtt visszament Németországba, de elérhetőséget nem hagyott. Mamámék, meg apum mindent megpróbáltak, hogy megtalálják a lányt, de az akkori kor... nem akartak segíteni. Több mint 10 évre rá a szüleim összejöttek. Édesanyám tudott apum lányáról, mert bár a lányhoz nem fértek hozzá, a gyerektartást apumnak fizetnie kellett. Apum rendesen fizetett is.
Ezután megszülettem én, majd a hugom is. Eltelt 20 év.
Nemrég meghalt apum bátyja, így felmerült a kérdés, hogy ha apummal történne valami, a féltestvérem is ugyan olyan örökös lenne mint mi? Apum mondta, hogy csinál végrendeletet amiben kizárja, de apumat ismerve ez a "majd holnap" kategória lesz mindig is.
Így meg nem érzem jogosnak, hogy osztozkodni kellene még valakivel. Ha legalább tartották volna a kapcsolatot, de így... A lány 18 éves koráig kapta a gyerektartást, de sosem volt kíváncsi az apjára. Lehet nem is tudja, hogy más az apja, mint aki felnevelte. Apum később, a rendszerváltás után már nem próbálkozott megtalálni, egy akkorra már felnőtt 30 éves nőt.
Nem tudja kizárni, a féltestvéreteknek jár a köteles rész, ami annak a fele, ami a törvény szerint megilletné. Akkor tudná kizárni, ha a lány érdemtelennek bizonyulna az öröklésre, de nem tört az életére, nem lopta meg, stb, így ez nem igaz.
Öröklési szerződést kell kötnötök édesapátokkal, az megtámadhatatlan és akkor csak ti örököltök, más nem. Bementek egy közjegyzőhöz vagy ügyvédhez és meg is csinálja egyből.
Semmi erdekes nincs ebben. Az emberek nem egyformák.
A féltestvéredet kirekeszteni az örökségből csak ugy lehet, ha apad mindent anyád nevére irat, illetve végrendelkezik. Ilyenkor csak a koteles rész jár neki, ami az eredetileg neki járó örökség fele. Tehat ha hárman vagytok testvérek, egyharmad lenne az o öröksége, igy egy hatod lesz,
A jog nem így működik. Ha lánya vér szerinti akkor örököl. Kivéve, ha lemond a saját részéről vagy apukátok ír örökösödési szerződést.
Azt meg nem tudhatod, hogy miért nem érdeklődik az apja után. Lehet nem is tudja, ki az igazi apja és azt hiszi, hogy az aki felnevelte.
Ettől még nem érdemtelen a köteles részre, jogilag nem.
Az érdemtelenséget a ptk szabályozza.
Ptk.600. § Kiesik az öröklésből
a) aki az örökhagyó előtt meghal;
b) aki a hagyatékot az öröklés megnyílásakor törvénynél fogva nem szerezheti meg;
c) aki az öröklésre érdemtelen;
d) aki lemondott az öröklésről;
e) akit az örökhagyó az öröklésből kizárt vagy kitagadott;
f) aki az örökséget visszautasította.”
Ptk.602. § (1) Érdemtelen az öröklésre
a) aki az örökhagyó életére tört;
b) aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte;
c) aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.”
Nem tört az életére, nem lopta meg, semmi olyan nem történt, amitől érdemtelen lenne az örökségre.
Hiába nősült újra az édesanyja és hiába nevelte más, ha nem vette a nevére. Ehhez édesapádnak le kellett volna mondania az apaságról, az új férjnek a nevére venni, de ez nem történt meg, így bizony örököl.
Végrendelet nélkül 1/3-ot, végrendelettel pedig az 1/3 felét örökli.
Édesapátokkal kössetek öröklési szerződést és akkor csak ti örököltök, nem lehet megtámadni sem, a végrendelet kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!