Jogos örökségből ki lehet valakit zárni?
Én pillanatnyilag ebben a helyzetben vagyok.
A nővérem saját elmondása szerint "elrendezte" hogy Ő örököljön mindent még nem tudom
hogy csinálta ez nem derült ki apám halála után nekem nem jutott semmi sem (bár nem is kellett semmi sem). Nem is fogok követelni semmit sem csak kíváncsi vagyok.(Nem áll szándékomban sem anyámmal sem a nővéremmel pereskedni)Én nem kaptam hagyatéki tárgyalásról sem papír a nővérem már kapott. A kérdésem az lenne hogy tudta ezt megcsinálni a szüleim lemondtak rólam életükben? Vagy eltartási szerződésről lehet szó? Mindez hogy amikor hitel van az ingatlanon?
Szia!
Valószínűleg még életükben a nővéred nevére íratták, vagy volt végrendelet, vagy pedig eltartási szerződés. Akkor a köteles részt is buktad.
Sajnálom.
Meglehet oldani, ha apád még élt akkor simán elintézhette azt hogy papíron kitagad az örökségből, tehát barátom ez azt jelenti hogy nem is valószínű hogy kapsz papírt a hagyatéki tárgyalásról, magyarul nem kapsz semmit.
Haa pedig apád halála után intézték el ezt akkor már kicsivel nehezebb dolguk volt, de ha anyukád örökölt mindent akkor ő pedig a nővéred nevére írathatta tudtommal már ilyen is létezik, de ebbe nem vagyok 100% ig biztos. Sajnálom hogy ez történt veled, de ha volt valamilyen hiteltartozás akkor azt nem terhelhetik rád, ennyi előnyöd maradt.
Köteles rész így is-úgy is jár neked, akkor is, ha volt végrendelet. Ezért nem kell pereskedned, ezt csak simán kérned kell, vagy le is mondhatsz róla.
(Ezt a hagyatéki tárgyaláson fel kell, hogy ajánlják neked!)
Egyébként ha a nővéred örökölt is, anyukádnak valószínűleg haszonélvezeti joga lesz az ingatlanon.
Azért én rákérdeznék a közjegyzőnél.
Ki tudja, lehet, hogy eltitkoltak téged, mármint hogy az elhunytnak volt még egy gyereke.
Az én apám a feleségétől való válásakor azt mondta egy gyereke van (=öcsém)...
Kitagadni csak akkor lehet, ha valami komoly indoka van (pl. bünözö a gyerek, esetleg a szülöt meg akarta ölni, stb), egyéb esetben nem.
Ha végrendelettel a másik gyerekre hagyja a szülö a vagyont, a másik gyereknek akkor is jár a köteles rész, teljesen nem lehet kizárni az örökségböl.
A vagyont a szülö odaajándékozhatja még életében az egyik gyereknek, ebben az esetben 15 éven belül a másik megtámadhatja, és érvénytelenittetheti, de aköteles rész ilyenkor is mindeképpen jár.
Ha a szülö letartási szerzödést köt az egyik gyerekkel, akkor a másiknak tényleg nem jár semmi, kivéve, ha tudja bizonyitani, hogy nem valós a szerzödés.
Az egyetlen eset, amikor semmiképpen sem megtámadható a dolog, ha a szülö eladta az egyik gyereknek a lakást/házat, ebben az esetben a gyerek lett a tulajdonos, és ezt visszacsinálni nem lehet.
Viszont minden esetben az örökös a hitelt is örökli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!