Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki lehet-e zárni jogosan egy...

Ki lehet-e zárni jogosan egy kiskorút a neki járó örökségből?

Figyelt kérdés
Vázolom röviden a sztorit. Van egy közös, osztatlan birtok, amin áll két ház. Az egyik házban lakott a nagymama, a másikban pedig mi. A nagymama gyerekeitől (édesapám testvéreitől) még régen megvásárolta édesapám eme ingatlan 50%-át. Édesapám meghalt, mikor még gyerek voltam, így felnőttkoromra én lettem az örököse az 50%-nak. A nagymama 3 éve meghalt, és én a fennálló 50%-ból nem örököltem semmit. Azért, mert édesapám testvérei állítólag készítettek még régen egy eltartási szerződést a nagyival. Így nem örököltem semmit a másik 50%-ból. Mennyire jogos az, hogy egy kiskorút, egy gyereket kitúrnak egy végrendelettel vagy egy eltartási szerződéssel? Lehet-e bármilyen indok egy gyerekkel szemben ilyen intézkedésre? Meg lehet-e évek után támadni ezt a végrendeletet vagy eltartási szerződést és ki tudom-e követelni a nekem járó részt? Nagyon hálás lennék minden hasznos válaszért ezzek kapcsolatosan.
2011. márc. 3. 14:29
 1/5 anonim ***** válasza:
57%
Nem az eltartási szerződés miatt nem örököltél, hanem mert az elhalálozott gyermekei örökölnek, az unokák csak akkor jönnek a sorban, ha élő gyerek már egyáltalán nincs. Apukád még azelőtt meghalt, hogy örökölt volna a nagyidtól, a nagymamádnak meg nem vagy közvetlen örököse.
2011. márc. 3. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
71%

Illetve ha édesapád azt a részt még életében megvásárolta, akkor azt te még kiskorúként megörökölted, vagyis a gyámhatóság engedélye nélkül nem is köthettek volna rá semmiféle eltartási szerződést.

Ügyvédet keress inkább, pontosabb tanácsot tud adni, mint mi.

2011. márc. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha van a mamád,aki meghalt,neki volt X gyereke.A vagyona annyi részre oszlik,ahány gyereke volt,és ha a mamád gyereke meghalt,aki a te apud/anyud te(ha van tesód,akkor az apudra jutó rész akkora részét,ahányan vagytok!


Megtámadhatod az eltartásit,gyerhetsz is,csak az időt kell kivárnod!

2011. márc. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Az 1. válasz helytelen. Addig rendben, hogy kiesik az örökségből, aki az örökhagyó előtt meghal. DE! A kiesett örökös helyett az ún. helyettesítő örökös(ök) öröklik. Tehát mivel édesapád meghalt, ő kiesett az örökségből, de az örökrészét te öröklöd (vagy ha vannak testvéreid, akkor közösen). Tehát a mama tulajdonrészének a felét édesapád helyett örökölted volna. Viszont a tartási szerződés egy visszterhes szerződés, vagyis olyan, mintha megvették volna. Annak van jelentősége, hogy öröklési szerződést kötöttek (ebben az esetben a mama halálakor szállt rájuk a tulajdonjog), vagy tartási szerződést (akkor már a szerződés megkötésekor megszerezték a tulajdonjogot). A különbség jelentősége a megtámadás miatt jelentős, de hosszú lenne megmagyarázni itt. A lényeg, hogy elvileg ez teljesen törvényes, olyan, mintha a mama eladta volna a tulajdonjogát még életében. Úgy rendelkezik vele, ahogy akar. Tartási szerződésnél a tulajdonostársnak (neked) még elővásárlási joga sem volt. Megtámadhatod a szerződést, ahol azt kell bizonyítani, hogy nem teljesítették a szerződésben foglaltakat, tehát nem ápolták, nem adtak neki pénzt, stb. Ha ezt nem tudod bizonyítani, akkor sajnos el kell fogadnod.

Ja, és ha végrendelet, akkor megint más a helyzet. Nem mindegy, hogy a három közül melyik. Ha végrendelet, akkor megtámadhatod, és a kötelesrész jár. A kötelesrész a törvényes örökrészed fele. Nagyon bonyolult, javaslom, hogy fordulj ügyvédhez. A szerződésben (vagy végrendeletben) lehetnek olyan hibák, ami miatt még akár érvénytelen is lehet. Ha van, egy jó ügyvéd megtalálja. Gyakran előfordul.

2011. márc. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Végrendeletről van szó és közjegyző előtt csinálták. És a levél a közjegyzőtől már évekkel ezelőtt jött. Gondolom, akkor kellett volna megtámadnom, most már szívhatom. Vagy mégsem? Esetleg lehet még így is formai hibákat találni rajta, és ezzel érvényteleníttetni?
2011. márc. 13. 17:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!