Ki lehet-e zárni jogosan egy kiskorút a neki járó örökségből?
Illetve ha édesapád azt a részt még életében megvásárolta, akkor azt te még kiskorúként megörökölted, vagyis a gyámhatóság engedélye nélkül nem is köthettek volna rá semmiféle eltartási szerződést.
Ügyvédet keress inkább, pontosabb tanácsot tud adni, mint mi.
Ha van a mamád,aki meghalt,neki volt X gyereke.A vagyona annyi részre oszlik,ahány gyereke volt,és ha a mamád gyereke meghalt,aki a te apud/anyud te(ha van tesód,akkor az apudra jutó rész akkora részét,ahányan vagytok!
Megtámadhatod az eltartásit,gyerhetsz is,csak az időt kell kivárnod!
Az 1. válasz helytelen. Addig rendben, hogy kiesik az örökségből, aki az örökhagyó előtt meghal. DE! A kiesett örökös helyett az ún. helyettesítő örökös(ök) öröklik. Tehát mivel édesapád meghalt, ő kiesett az örökségből, de az örökrészét te öröklöd (vagy ha vannak testvéreid, akkor közösen). Tehát a mama tulajdonrészének a felét édesapád helyett örökölted volna. Viszont a tartási szerződés egy visszterhes szerződés, vagyis olyan, mintha megvették volna. Annak van jelentősége, hogy öröklési szerződést kötöttek (ebben az esetben a mama halálakor szállt rájuk a tulajdonjog), vagy tartási szerződést (akkor már a szerződés megkötésekor megszerezték a tulajdonjogot). A különbség jelentősége a megtámadás miatt jelentős, de hosszú lenne megmagyarázni itt. A lényeg, hogy elvileg ez teljesen törvényes, olyan, mintha a mama eladta volna a tulajdonjogát még életében. Úgy rendelkezik vele, ahogy akar. Tartási szerződésnél a tulajdonostársnak (neked) még elővásárlási joga sem volt. Megtámadhatod a szerződést, ahol azt kell bizonyítani, hogy nem teljesítették a szerződésben foglaltakat, tehát nem ápolták, nem adtak neki pénzt, stb. Ha ezt nem tudod bizonyítani, akkor sajnos el kell fogadnod.
Ja, és ha végrendelet, akkor megint más a helyzet. Nem mindegy, hogy a három közül melyik. Ha végrendelet, akkor megtámadhatod, és a kötelesrész jár. A kötelesrész a törvényes örökrészed fele. Nagyon bonyolult, javaslom, hogy fordulj ügyvédhez. A szerződésben (vagy végrendeletben) lehetnek olyan hibák, ami miatt még akár érvénytelen is lehet. Ha van, egy jó ügyvéd megtalálja. Gyakran előfordul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!