Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van arra lehetőség, hogy...

Van arra lehetőség, hogy valaki hivatalos nyilatkozatot tegyen arra az esetre, hogy mit tehetnek és mit nem tehetnek vele, ha pl. valami baleset történik vele és kómába esik, vagy olyan súlyos állapotba kerül, hogy már nem lehet kommunikálni vele?

Figyelt kérdés
Pl. lehet arról rendelkezni, hogy vki nem járul hozzá különböző transzplantációs beültetésekhez, vagy egyéb olyan, a nyilatkozatban meghatározott beavatkozásokhoz, amelyekhez egyébként sem kötelező hozzájárulnia senkinek. Illetve lehet arról rendelkezni, hogy ki gondozhatja és ki nem? Van ilyen lehetőség, és azt kötelező figyelembe venni az illetékeseknek?
2013. szept. 19. 20:55
 1/2 anonim válasza:

Eü. tv.:

22. § (1) A cselekvőképes személy - későbbi esetleges cselekvőképtelensége esetére - közokiratban visszautasíthat

a) a 20. § (1) bekezdése szerinti egyes vizsgálatokat, beavatkozásokat,

b) a 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozásokat, valamint

c) egyes életfenntartó, életmentő beavatkozásokat, ha gyógyíthatatlan betegségben szenved és betegsége következtében önmagát fizikailag ellátni képtelen, illetve fájdalmai megfelelő gyógykezeléssel sem enyhíthetők.

(2) A cselekvőképes személy - cselekvőképtelensége esetére - közokiratban megnevezheti azt a cselekvőképes személyt, aki az (1) bekezdés szerinti jogát helyette gyakorolhatja.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti nyilatkozat abban az esetben érvényes, ha pszichiáter szakorvos - egy hónapnál nem régebbi - szakvéleményben igazolja, hogy a személy döntését annak lehetséges következményei tudatában hozta meg. A nyilatkozatot kétévente meg kell újítani, és azt a beteg bármikor - cselekvőképességére, illetve alaki kötöttségre tekintet nélkül - visszavonhatja.

(4) A (2) bekezdés szerinti cselekvőképes személy beavatkozást visszautasító nyilatkozata esetén a 20. § (4) bekezdése szerinti bizottság nyilatkozik, hogy

a) az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállnak, továbbá

b) a (2) bekezdés szerinti személy döntését annak következményei tudatában hozta meg.

23. § (1) A 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozás megszüntetésére, illetve mellőzésére csak abban az esetben kerülhet sor, ha a beteg erre irányuló akarata világosan és meggyőző módon kideríthető. Kétség esetén a beteg később tett, személyes nyilatkozatát kell figyelembe venni; ennek hiányában az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás elvégzéséhez történő beleegyezését vélelmezni kell.

(2) A beteget, illetve a 22. § (2) bekezdés szerinti személyt az ellátás visszautasítása során nem szabad semmilyen eszközzel döntésének megváltoztatására kényszeríteni. A beteg a 20. § (3) bekezdése szerinti beavatkozás visszautasítása esetén is jogosult szenvedéseinek enyhítésére, fájdalmainak csökkentésére irányuló ellátásra.

2013. szept. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

"A nyilatkozatot kétévente meg kell újítani, és azt a beteg bármikor - cselekvőképességére, illetve alaki kötöttségre tekintet nélkül - visszavonhatja."


De, ha időközben cselekvőképtelenné válik az illető, akkor nem fogja tudni megújítani a nyilatkozatát 2 évente. Ez esetben két év múlva érvényét veszíti a nyilatkozata? Illetve mi történik akkor, ha cselekvőképtelen (vagy részben cselekvőképtelen) állapotát kihasználva, valaki "vissza vonatja" vele a nyilatkozatát? (Pl anyagi érdekekből, élősködő rokonok stb.)

2013. szept. 27. 14:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!