A kormányalakításnak feltétele a parlamenti többség?
Például, ha a Fidesz-KDNP megnyeri a választást, de nem szerez többséget és senki nem akar vele koalícióra lépni, akkor a Fidesz-KDNP attól még alakíthat kormányt?
Vagy addig kell választásokat rendezni újra meg újra, amíg nem lesz meg nekik vagy a baloldali pártoknak a parlamenti többség.
Nem kell abszolút többség.
Az a párt alakíthat kormányt, akinél relatív többség van. Tehát, ha a FIDESZ-KDNP megnyeri a helyek 25%-át, míg a többi párt pártonként csak kevesebbet, akkor a FIDESZ-KDNP nyerte a választást, és ők alakíthatnak kormányt. Hiába szerezték meg a parlamenti helyeknek csak a negyedét, ha mégis ők vannak többségben.
Ez a helyzet volt a második MSZP ciklusnál is, ahol a FIDESZ több helyet nyert, tehát a parlamentben (az MSZP-hez képest) FIDESZ többség volt - azonban az SZDSZ koalíciót alakított az MSZP-vel, így már az MSZP+SZDSZ együtt többségbe került a FIDESZhez képest, így ők alakítottak kormányt.
Akkor egyáltalán nem kötelező, csak előnyös, ha a győztes párt többséget gyűjt, ezért vannak mindig koalíciós tárgyalások választások után ilyen esetben?
Más országokban gyakran hallani, hogy a győztes párt ellenzékbe vonul és inkább a kisebb pártok állnak össze kormányozni. Ennek mi az oka?
Megnéztem, 2002-ben volt ilyen.
A Fidesz-MDF pártszövetség megnyerte a választásokat, de mégsem ők alakítottak kormányt.
Az SZDSZ lett a királycsináló, mivel szóltak a köztársasági elnöknek, hogy szívesen összeállnak az MSZP-vel, így meg lett nekik a stabil kormányzáshoz szükséges parlamenti többség.
Ha az SZDSZ nem lép koalícióra az MSZP-vel, akkor a Fidesz alakított volna kormányt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!