Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogilag meg kell szüntetni...

Jogilag meg kell szüntetni egy államformát, ha egy újat szeretnénk bevezetni? Hozzáértő személyek válaszát várom, köszönöm.

Figyelt kérdés
2013. ápr. 5. 00:53
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Ehhez nem kell olyan rohadt hozzáértőnek lenni. Kommunizmusban nem vezetheted be a nácizmust. Persze, hogy meg kell szüntetned.
2013. ápr. 5. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 perfectlie ***** válasza:

Első:A kommunizmus és a nácizmus nem államforma,hanem egy-egy irányzata a szocializmusnak és a nacionalizmusnak amik szintén nem államformák,hanem politikai ideológiák!

Egyébként igen,ha létre szeretnél hozni egy új államformát,akkor a jelenlegit-köztársaság-meg kellene szüntetni(persze ez mind csak elméleti szint,a valóságban nem így megy).

2013. ápr. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert egyik ismerősöm hallgatott valakitől valamit, hogy a magyar királyságot annó nem szüntették meg jogilag.
2013. ápr. 5. 13:22
 4/7 anonim ***** válasza:

A jogi megoldás az, hogy fogod az alkotmányt, és beleírod, hogy mától ez van.


De ez nem igazán jogi kérdés...


Államformákat nem jogszabályok hoznak létre és szüntetnek meg, hanem forradalmak, polgárháborúk, puccsok. Nagyon ritka a békés átmenet, nálunk pl. ilyen volt a rendszerváltás, de nevezhetjük azt is forradalmi helyzetnek. (Sok politológus ott sem a jogi változásokat jelöli meg, mint a rendszerváltás időpontját, azt következménynek tartják csak.)


De a jogi válasz: kinyitod az alkotmányt (amit most alaptörvénynek hívnak), és elolvasod: "Magyarország államformája köztársaság." Jogilag ez kizárja, hogy királyság legyen.

2013. ápr. 5. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat!
2013. ápr. 5. 17:08
 6/7 anonim válasza:

4. Válaszoló, a kérdés igen is jogi jellegű, még hozzá alkotmány jogi :)


Kérdező. Ha új államformát "vezetsz be", akkor természetesen az, az előzőt írja felül. Egyébként egy államformát kikiáltani szokás. Ha azt a főhatalom elfogadja és az alárendelt népre is sikerült (legrosszabb esetben) ráerőszakolni, akkor "be van vezetve" az új államforma.

2013. ápr. 6. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

4. vagyok:


Ha mindenképp be szeretnénk erőltetni valamelyik jogágba, akkor persze, alkotmányjogi :)


De államformaváltások már azelőtt jóval léteztek, hogy a szakirodalom elfogadná az alkotmányok létét. Tehát logikailag sem lehet beszorítani az alkotmányjog rendszerébe.


Plusz, elég gyakran az új rezsim első dolga az alkotmányozás, a tiszta lap, ezért is hajlok arra - amellett, hogy értem, miért mondod, hogy alkotmányjogi kérdés - hogy ez egy jog által szabályozhatatlan kérdés.


Érdekes felvetés az is, hogy ha egy alkotmány deklarálja a királyságot, de nem tölti be senki a pozíciót, eleve nincsenek jogkörei, van viszont választás, meg vannak osztva a hatalmi ágak stb, akkor királyságról beszélünk? Jogi értelemben igen, de ezt párszáz év múlva egyetlen történész sem fogja elfogadni.

2013. ápr. 6. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!