Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehet bizonyítani, hogy...

Hogy lehet bizonyítani, hogy ki van "birtokon belül" egy ingatlan esetében? Ki jogosult egy lakásban tartózkodni, azt használni?

Figyelt kérdés

Azért érdekes ez a kérdés, mert a törvények azt védik, aki "birtokon belül van", akár jogosan, akár jogtalanul. Ha jogtalanul tartózkodik is valaki egy ingatlanban, akkor is csak bírósági végzéssel tehető ki, addig nem.

Érdekelne, hogy pontosan hogy is van ez jogilag?

Ha pl. ki van adva bérbe egy lakás, akkor a bérlő is csak bírósági úton tehető ki. Ugye? Akkor is, ha nem fizette a rezsit vagy nem fizette a bérleti díjat. De akkor is, ha csak határozott idejű szerződést kötöttek, amely lejárt ugyan, de neki nincs kedve kiköltözni? Vagy, ha gyermekkel együtt lakik bent, akkor védett és semmiképp nem tehető ki?

Ha valaki bérlő (van eredeti bérleti szerződése), akkor van különbség az ingatlanban tartózkodás szempontjából annak, hogy be van-e jelentve a lakcímkártyáján?

Illetve, mit jelent az, hogy valaki jóhiszemű vagy rosszhiszemű jogcím nélküli lakó?

Ha valaki haszonélvezője egy ingatlannak, akkor az a személy bármikor jogosult oda bemenni? Akkor is, ha az ingatlant másnak bérbe adták? A tulajdonos viszont nem jogosult erre?

És mi van a lakcímkártya bejegyzéssel? Ha valaki be van jelentkezve állandóra vagy ideiglenesen, akkor az jogosult bármikor az ingatlanba bemenni? Vagy, ha nincs valakinek bejegyezve a lakcímkártyájába, akkor az nem jogosult?


És végül, mi számít annak, hogy valaki "birtokon belül van"? Mert úgy tudom, őt védi a törvény...

1.) Épp bent kell legyen az ingatlanban? (Ha már elmegy vásárolni, akkor már birtokon kívül van?)

2.) Vagy nála kell legyen a kulcs? (És mi van, ha gyorsan valaki - jogtalanul - lecseréli a zárat?)

3.) Vagy az jogosítja fel, hogy bemehessen a lakásba, hogy legyenek bent ingóságai? (Mi van, ha valaki kidobja ezeket?)



2012. nov. 28. 09:27
 1/10 anonim ***** válasza:
24%

Igen sajnos,ugyanebben a cipöben járok,én tulajdonos vagyok.

Nem ilyen fekete azért a helyzet,mert ha jogcimnélküli lakó,és semmilyen bejelnekezést mint tulajdonos nem irtál alá,mehet birosági végzéssel.Ezzel élnek vissza és addig is elfelejtenek fizetni valamit is.Kényszerkijelentést megteheted,valamint a villanxorát is elviheted,mint tulajdonos.A haszonélvezet majd olyan jogokkal bir mint a tilajdonjog,aláirása nélköl nem adhato el,nem lehet rá kölcsont felvenni.Sajnos nagyo védi az állam a bitrokjogot,sok szemét ingyen lakik.Nagyom csodálkozom,hogy a hirdetések még is tele vannak kiado lakásokkal.Hiába megy el otthonrol és zárat cserélnétek önbiráskodásnak veszik.De ezt kell tenni két tanuval,kipakolni,ne tudja azt mondani hatalmas értékek voltak a lakásban.Elötte megtenni a kényszerkijeentést.villanyorát elvitetni,ha van vizora azt is.SOK SIKERT

2012. nov. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szerencsére mi nem járunk ebben a cipőben, de a veszély bármikor fennállhat bárki esetében. Komolyan érdekel jogilag a dolog, hogy pontosan mi az, ami adott időpontban egy ingatlanban való tartózkodásra feljogosíthat valakit?
2012. nov. 28. 11:25
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

A haszonélvezeti jog magasabb mint a tulajdoni jog. Így a haszonélvező mondhatja meg ki lakik a lakásban a tulajdonosnak ehhez nincs jóga.

Nincs bejelentve akkor egyszerűen lecserélném a zárat aztán kivágnám a nem fizető lakost, ha be van jelentve akkor is mivel jobb a 30. ezres bírságot kifizetni mint más helyet fizetni a számlákat. Vagy ablak cserélés jogcímen kiszedném az ablakomat aztán csak eltakarodnak vagy rá hívnám a gyámügyet.

2012. nov. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A bérlés lényege, hogy a dolog használatát valakinek átadjuk ellenérték fejében, így a tulajdonos/haszonélvező nem használhatja. Leginkább a bérbeadók a felelősek, hogy nem járnak utána, hogy kinek is adják ki a lakást, illetve a szerződésben gyakran nincs rögzítve, hogy a nemfizetésnek milyen következményei lehetnek. Ha valaki tovább tartózkodik az ingatlanban, akkor követelhető tőle az adott időszakra bérleti díj és kártérítés.

A zárak kicserélése és kipakolás pedig önbíráskodás, ami büntetőjogi következményekkel járhat.

Nem az számít, hogy ki van "birtokon belül", hanem ki az aki "beköltözött" (tartós életvitelre berendezkedett, holmijait bepakolta). Erről a tulajdonosnak tudomása kell, hogy legyen.

Ha a haszonélvező ki szeretné adni bérbe a lakást, akkor a tulajdonos azonos körülmények közt a bérlő helyébe léphet.

Haszonélvezőnek nincs beleszólása a az ingatlan tulajdonosváltásába. Az nélküle is elintézhető, de haszonélvezet megmarad. Az már más dolog, hogy nem szeretik a hitelintézetek, ha lakott ingatlanra vennének fel kölcsönt.


"A haszonélvezet majd olyan jogokkal bir mint a tilajdonjog,aláirása nélköl nem adhato el,nem lehet rá kölcsont felvenni.Sajnos nagyo védi az állam a bitrokjogot,sok szemét ingyen lakik."

A legtöbb haszonélvezet házastárs halála miatt jön létre (özvegyi haszonélvezet), Bizonyára állam a szemét, mert védi az özvegyeket, ahelyett, hogy az örökösök inkább eladnák a szülei ingatlanát amiben élnek.

2012. nov. 29. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

Makacsul tartja magát a tévhit, hogy a kényszerkijelentéssel el lehet érni bármit. Az igazság az, hogy a lakcímbejelentéssel senkinek nem lesz se több, se kevesebb joga a lakás használatához. Éppen ezért felesleges azt szerződéskötéskor megtiltani. Valamint, a kényszerkijelentés eleve csak akkor lehetséges, miután a lakó már kiköltözött.


Közművek lekapcsoltatása rendkívül necces (és mi van akkor, ha a bérlő meg visszakapcsoltatja), a zárcsere, a bérlő kizárása meg egyértelműen magánlaksértés a bérbeadó részéről, ezért ezeket feltétlenül kerülni kell. A bérlő jogszerűen cserélhet zárat, és nem köteles a tulajdonosnak kulcsot adni hozzá, bármi is áll a szerződésben. Ha a bérlő elmegy otthonról, attól még speciális rendelkezés miatt megilleti a birtokvédelem. Bővebben:


[link]


A tulajdonos egyetlen jogszerű lehetősége bírósághoz fordulni.

2012. nov. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Köszönöm a választ,én nem a kérdezö vagyok,hanem az elsö hozzászolo.Szeretném megjegyezni,miután azt irod,hogy a kényszerkijelentésnek nincs értelme.A népszámlálást mikor csináltuk egy pesti lakotelepen.Kiderült hogy egy adott ingatlanba hányan vannak még bejelentve állandora?Csak lestek mikor még voltak vagy 5 en,természetesen hamisbejelentéssel,mert elönyük származott,hogy állando bp-i lakásba vannak bejelentve.A tulajdonos csak lesett,de én is mert hozzánk is bevolt jelentkezve,egy tök ismeretlen valaki.Természetesen kijelentettem.A másik amit nem értek: A saját tulajdonomban lévö ingatlanban miért követek el magánlaksértést ha kicserélem a zárakat?A bérlö kint marad.A villanyorárol meg csak annyit,hogy nem kötetheti vissza,mert vinni kell egy meghatalmazást a tulajdonostol,én most egy töltös orára fogom kicseréltetni a villanyorát,annak is tudni kell a kodját csak az töltheti fel,aki rudja az kap kodot abefizetett csek ellenében,ha hamisit egy meghatalmazást,akkor is be kell irnia a kodot és akkor okmányhamisitást is elkövetett.Pont most foglalkozot a fokusz hasonlo esettel,a hölgy sem fizetett semmi bérleti dijat,és még elöadta a sebzett kacsa cimü müsorát a kamera elött sirt,és lakik vidáman és gyüjtögeti a vilanystámlákat is.Szoval itt a magántuajdont nem védik.Minden bevándorlo oda jelentkezik be ahova akar,undoritó ami megy.
2012. nov. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

a kérdés bonyolultnak tűnik, pedig roppant egyszerű: mindig az van birtokon belül, aki BENT lakik - életvitelszerűen tartózkodik - az ingatlanban, függetlenül a tulajdoni viszonyoktól; de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne onnan kitenni polgári peres úton, amennyiben bizonyíthatóan jogalap nélkül tartja az ingatlant a birtokában, csak a lényeg az, hogy ennek megállapítását a bíróságon kell kérni, nem pedig önbíráskodás útján elérni.


tudom, hogy ez hosszadalmas út, de ez a legális mód.

2014. dec. 2. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

negyedik, ötödik válaszoló tökéletesen leírta a lényeget, jól meg kell gondolni előre, hogy kit enged be az ember az ingatlanába életvitelszerű ott tartózkodásra, mert sajnos ahogy írták előttem, a lakcímkártyán levő bejegyzés csak egy adat, az önmagában nem jogosít fel senkit semmire, a tényleges ott tartózkodás számít egyedül, no meg persze az sem árt, ha jogcím is van erre, mondjuk egy bérleti szerződés...


kikapcsolni a közüzemeket nem legális megoldás, de a gyakorlatban célravezető szokott lenni, én így tapasztalom, mert a bérlő nem kapcsoltathatja csak úgy vissza azokat, ilyenkor új szerződést kellene kössön a saját nevére, ahhoz pedig igazolnia kell, hogy milyen jogcímen tartózkodik bent, márpedig előre be lehet csatolni a szolgáltatónál a bérleti szerződés írásbeli felmondását, és akkor a büdös életben nem fognak vele szerződni, plusz az nem is olcsó játék a notórius nem fizető bérlőnek, hiszen az elektromos szolgáltatók új órát szereltetnek fel a szerződő költségére, a gázműveknél meg én magam tapasztaltam meg egyszer, hogy addig nem szerződtek le velem, amíg az előző tulaj hátraléka nem került kiegyenlítésre...

2014. dec. 2. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#8: ha a bérlő tisztában van a jogaival, akkor birtokháborításra hivatkozva a jegyzővel kapcsoltatja vissza a közműveket, és tovább használja azokat a te kontódra.
2014. dec. 3. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Mi van akkor ha egy sima lakás bérbe adásnál bele írjuk ezt ? A tulajdonos a bérlővel együtt lakik (ugyan ebben az egy légterű) lakásban. Enélkül meg annak aki nem írja alá nem adjuk ki.
2015. febr. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!