Egyik szülőm halála után köthet-e az életben maradt fél eltartási szerződést anélkül, hogy ezt velem közölné, illetve köteles-e először nekem felajánlani és ha én vállalom az eltartását, akkor köteles-e velem megkötni azt?
Köthet, akár a tudtodon kívül is, nem köteles neked "felajánlani". A másik szülő elhalálozása után pedig az ebben a szerződésben megjelenített fél kapja majd a fennmaradó örökséget, vagyis ha a ház háromnegyede a tiéd, akkor a maradék egy negyedet. A haszonélvezeti jog nemtudom öröklődik-e, ha igen, akkor az baj.
Mi pont ilyen helyzetben voltunk úgy fél éve. Gyerekek révén fogalmunk sem volt arról, hogy apánknak van ilyen szerződése az élettársával és nem is örököltünk semmit utána.
haszonélvezeti jog nem öröklődik
ne keverjük az elővásárlási jogot (osztatlan közös ingatlannál), amikor a tulajdonostársnak van elővásárlási joga ELADÁS ESETÉN, azzal, hogy
az élő szülő azzal köt eltartásit, vagy annak ajándékozza, akinek akarja (ajándékozás támadható)
(nyilván az eltartási is, ha nem teljesítik)
Ilyen rosszban vagytok, hogy másra számít?
Ha egyik szülőd meghal, és nincs végrendelete, akkor a ház 1/2 része mellé megöröklöd az ő 1/4 részének állagtulajdonát, azaz a tulajdonos te leszel, de arra negyedre haszonélvezete lesz a másik szülőnek.
Ha a életben maradt szülő eltartási szerződést köt, akkor az ő halálával az eltartó a ház 1/4-ének tulajdonjogát szerezné meg, a haszonélvezet ugyanis csak a halálig tart, onnantól tiéd a ház 3/4-e.
Szerintem nem sokan lennének hajlandóak eltartási szerződést kötni a szülőddel azért, hogy aztán 1/4 részt tulajdonosok lehessenek egy házban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!