A wikipedia. Org-nak szabad-e büntetlenül történelmi képet elferdítenie Palesztinával kapcsolatosan?
Végrehajtottam egy kis pontosítást az oldalon, a lap elmentődött így a következőket kell látnod most rajta, a Palesztina címszó ezen szakaszában:
"Az Irgun Zvai Leumi és a Stern zsidó csoportok a zsidók által megszállt területeken védelmi harcokat folytattak.(mint pl. az Irgun: 1946. április 25-én gépkocsikban alvó angol katonák megölése, 1946. julius 22-én a King David Hotel felrobbantása 97 halott, 1947. április 18 és 20-án bomba robbantás két kórházban, 1947. szeptember 16-án a BARCLAY Bank kirablása Tel Avivban) Az angol kormány ekkor 50 ezer dolláros vérdíjat tűz ki az Irgun vezető Menáhem Begin fejére, de elfogni nem tudják.
1948. április 9-én jeruzsálemi övezethez tartozó Deir Jassin palesztin faluban elkövetett vérengzésért is az Irgun csoport a felelős, amelynek során kétszázötvennégy embert, 25 állapotos asszonyt, nőket és gyerekeket mészároltak le, ebből 150 holtestet megcsonkítva találtak, mert ennek a falunak a lakosai gyilkolták le a jeruzsálemi megszállt területekre élelmiszert szállító teherautók zsidó személyzetét. Az Irgun egyik vezetője volt a később Nobel-békedíjjal kitüntetett izraeli miniszterelnök, Menáhem Begin.
1948 május 14-én megalakult Izrael állam."
Ha nem ezt olvasod a wikipedia.org lapján, akkor azt láthatod, hogy mivé alakult át az igazság.
Mert például az első mondat az átszerkesztésem előtt így nézett ki: "Az Irgun és a Stern zsidó csoportok Jeruzsálamben védelmi harcokat folytattak."
És ez hirtelen úgy jött le nekem, hogy izraeli területen védték népüket az agresszorral szemben. És úgy tűnt hogy szegény Irgun csoport micsoda gyötrelmeknek volt kitéve. Így kicsit utána néztem a dolgoknak, és írtam át arra ami valójában.
Még 1-2 napig ott lesz, azután a wikipedia cspata átszerkeszti.
És ki kérem magamnak hogy süt belőle a zsidó ellenesség. Az oldal Palesztina történelméről szól nem a zsidókéról. Ennek megfelelően az idevonatkozó tényekkel egészítettem ki a jócskán hiányos és félrevezető hangvételű leírást.
Majd nézd meg 3 nap múlva és meg fogod látni a különbséget, mert már 1x átszerkesztették amit írtam, jószerivel csak néhány kötőszót hagytak meg.
Ilyenek voltak benne hogy "zsidó teherautó személyzetét", holott tudjuk a teherautó az nem lehet zsidó, maximum a személyzete. (az a két fő elöl,tehát 40-60 fő ha 20-30 teherautóval számolunk)
Azt már bele sem írtam, hogy szerintem annyira szállított az élelmiszert mint amennyire vasútkerék volt s nsgymamám, mert ez a magánvéleményem. A krumpli alól biztosan kikandikált jó néhány C4-es tasak is. Másként hogyan tudnának "védekezni" az általuk megszállt területeken.
Arról nem is szólva hogy ma például úgy néz ki Palesztina hogy vannak a palesztinok akik 30 méterenként 2 órát állnak sorba a zsidó ellenőrzőpontoknál hogy eljusson a boltba hogy vizet vegyen (mert a palesztin vízkészlet nagy része a megszállt zsidó területeken van), ahol úszómedencés házak tömkelege áll, míg a palesztinok házait lerombolják már csak egy pici bővítés miatt is. (mivel nem adnak rá engedélyt, és az így engedély nélkül bővített palesztin házakat eldózerolják)
Tehát maradtam csak a korabeli tényeknél az írásomban.
Az a baj, hogy a wikipediát sok műveletlen és tájékzatlan ember szerkesztheti, akik csoda, hogy tudják használni a számítógépet.
Mellesleg kit érdekel az a terroristafészek (ezt a kifejezést itt láttam az oldalon)?
""Az Irgun és a Stern zsidó csoportok Jeruzsálamben védelmi harcokat folytattak." "
Ez meg is felel a valóságnak.
Palesztinában már a britek kivonulása előtt ment az adok-kapok a helyi arabok és a zsidók között.
Ez a határozottan felerősödött, mikor '47-ben hivatalossá vált, hogy az angolok következő évben kivonulnak a területről, és azt fel fogják osztani a két csoport között.
Ebben az angolok kivonulása előtti harcban az egyik fő arab akció Jeruzsálem zsidók lakta részeinek ostroma volt, hónapokon keresztül komoly harcok mentek mind Jeruzsálemen belül, mind a Jeruzsálem környéki zsidó településekért, kibucokért (pl. Atarot és Neveh Yaacov kibucoknál voltak nagyon komoly harcok, ezeket a településeket aztán el is vesztették a zsidók, és csak '67-ben foglalták vissza őket), mind az ostromlott részekbe eljuttatandó élelmiszer szállítmányok célba juttatásáért. Ezekben a harcokban a Hagana mellett a Lehi és Irgun egységei is részt vettek.
Szóval nem kellett volna azt a mondatot "kijavítani", mert az teljesen igaz volt.
Ellentétben azzal, amit te állítasz, hiszen egyrészt ekkor még nem is voltak zsidók által megszállt területek, másrészről meg csúnyán összemosod az angolok elleni akciókat (amik az angolok távozásának kikényszerítéséért ment) és az helyi arabokkal való harcokat.
Értelemszerűen az előbbiek nem védelmi harcok voltak, hanem függetlenségi (és akkor már ha kiegyensúlyozottságról meg pontosságról papolunk, akkor talán - amellett, hogy nem maszatoljuk össze ezt a két dolgot -, nem ártott volna tán megjegyezni, hogy a King David Hotel-ben volt a brit főhadiszállás, ezért volt az célpont. Másik dolog hogy kérnék valami forrást a másik két állítólagos Irgun akcióról, a gépkocsis és kórházasról, mert amellett, hogy még nem hallottam róluk, de nem is találtam forrást rájuk, sőt, azon a wikis listán, amin az Irgun akcióit sorolják fel, ott sem szerepelnek.
Csak tudod, ha már pontosság...
Visszatérve Jeruzsálem ostromára: Maga a Deir Yassin elleni támadás is része volt annak a hadműveletnek, aminek célja a város blokáddjának áttörése volt, hogy szabadon tudjanak ellátmányt szállítani a városba. Ennek keretében több Jeruzsálem menti arab falut is elfoglaltak, így biztosítva folyosót a kamionoknak. Tehát ez a része se annyira stimmel a mondókádnak, amit a támadás okáról írtál.
Deir Yassin elfoglalásának áldozatairól elég sok szám kering, főleg, hogy minden résztvevőnek a saját megfontolása mentén érdeke volt nagyobbat mondani (csak abban térve el, hogy azt a többletet a faluban állomásozó iraki fegyveres alakulat adja, vagy a rituálisan feláldozott civilek.. egyik sem). EZ a 254es szám az egyik ilyen felkapott szám, amit a New York Times hozott le '48-ban.
Viszont mind helyi arab szemtanúk, mind későbbi arab és zsidó történészek az áldozatok valós számát 100 körülire teszik (Makhfud Samur, aki résztvett a harcban, 100 alá teszi az áldozatok számát; Walid Khalidi palesztin történész 100 emberrel számol, Sharif Kan'ana 107-tel).
Abban is egyetértenek, hogy Deir Yassin-nál nem mészárlás, hanem egy béna és elrontott hadművelet volt a feladatra nem kiképzett milíciáktól: nem számítottak komoly ellenállásra, ehelyett viszont városi tűzharc alakult ki, házról házra, ami a képzett kommandósok számára is a legnagyobb kihívás (a modernebb városi hadjáratoknál pont ezért dózerolják le a házakat a gyalogság útvonala mentén, hogy az ilyen helyzeteket megelőzzék).
Szóval a "pontosításod" itt se pontos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!