Mi értelme van még az eskünek a XXI. században? (jogi értelemben)
(pár hónapja én kérdőjeleztem meg a megbánás, mint jogi fogalom értelmét is)
Szóval miért kell egy országgyűlési vagy önkormányzati képviselőnek esküdöznie, hogy csak a jó úton fog haladni és nem tér le a gazosba; hiszen ha megválasztották akkor automatice ő a képviselő egy bizonyos naptól kezdve, és ha valamit nem jól csinál, akkor le vannak írva törvényben a szankciók.
Ugyanígy nem értem a házassági fogadalmat sem, legalábbis a polgári szertartás keretén belül: elvileg a házasságok 60%-a válással végződik, tehát a hatvan százalék hamisan esküdött, amire nincs szankció (a templomi esküvővel most nem foglalkozom).
A főiskola beiratkozásán aláírtam egy esküt, hogy nem nyúlok tisztességtelen eszközökhöz, aztán kétszer puskáztam a négy év alatt. Tehát jogilag szabályt szegtem?
Aki otthon van a(z alkotmány)jogban, írja már le röviden, hogy mennyire számít az eskü betartása vagy megszegése a jogban.
"A jog az erkölcs minimuma."
Tehát, amit le kell írni, az már mindenkire egyformán KÖTELEZŐ. Aki a leírt szabályokat (jog) megszegi, azt az állam az előre ismerhető szankciókkal bünteti.
Az erkölcs is változik, de általában lassabban, mint a jog változtatható.
Sajnos, most egy hatalmas szakadék tátong a generációk között.
Egy 40 éves meg sem tudja magyarázni egy 20 évesnek, hogy ebben/abban mi a JÓ, vagy mi a ROSSZ. Nekünk még a zsigereinkben van, nekik már más van benne.
Annyi víz, élelem jutott nekik, hogy felnőjenek, szép emberpalánták, erősebbek, mint mi, de belül fogalmuk sincs az erkölcsről (arról a múlt századiról, amit én is hozok), csak néznek a bociszemükkel, hogy ha el tudom lopni, meg tudom ölni, miért ne tenném meg.... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!