Ha próbaidő alatt a munkáltatóm rendkívüli felmondással él ellenem, akkor az addig ledolgozott napjaimat kötelessége kifizetni, vagy nem?
A próbaidöre nem vontakozik a felmondási idö, az csak a végletes szerzödéskor lép életbe.
A próbaidö alatt - éppem ezért ez a neve - mindkét fél bármikor megszüntetheti a munkaviszonyt különösebb indoklás nélkül.
A legdolgozott napokat azonban ki kell fizetni.
Ácsiácsi...
A munkáltató a próbaidő alatt megszüntetheti a jogviszonyt, azonban, hogyha RENDKÍVÜLI FELMONDÁST eszközöl, akkor erre bizony az Mt. az irányadó, vagyis: indoklási kötelezettsége van, az indoknak alaposnak és bíróság előtt is helytállónak kell lenni, emellett a munkavállalónak kártérítési kötelezettsége is lehet.
Szóval NAGYON FONTOS, hogy mi van írva az "elbocsátó szép üzenetben". Sőt, az is megjegyzendő, hogy amennyiben a munkavállaló INDOKOL, akkor az indoknak az Mt. szerintinek kell lenni.
Tehát: Ha próbaidő alatt annyit ír le, hogy megszüntetem a munkaviszonyt próbaidő alatt, ez akkor pipa.
De ha azt írja le, hogy megszüntetem a munkaviszonyt a próbaidő alatt, mert nem szépen nézett a titkárnőmre, akkor a "mert nem szépen nézett a titkárnőmre" szöveg TÁMADHATÓ bíróság előtt, ugyanis HA INDOKOLT, annak helytállónak kell lenni - van munkáltató aki elköveti ezt a hibát...
Emellett ha azt írja, hogy "felmondok önnek", akkor az nem munkaviszony-megszüntetés a próbaidő alatt, hanem felmondás, amelyre az Mt. és a szerződésben foglaltakat KELL alkalmazni - tehát ha van felmondási idő, akkor aszerint!!!
Kicsit sokan nem értik, hogy mi különbség van ezek között, de jogilag bizony nagyon sok.
És olyan sincs, hogy "véglegesítenek" valakit. A munkaszerződés az első munkában töltött nap ELEJÉN rendelkezésre kell, hogy álljon MINDKÉT fél által aláírva. Azt utána nem kell véglegesíteni, pont ugyanazok a jogok és kötelezettségek illetik meg - az azonnali indok nélküli munkaviszony-megszüntetés lehetőségén kívül - a munkavállalót, mint ha már "véglegesítve" lenne.
Minden munkában töltött óráért a megfelelő díjazást KI KELL FIZETNI. Tehát próbaNAP sincs, nemhogy próbaHÓNAP. Vagyis ha megszünteti a munkaviszonyt, ha felmond, ha megszűnik, ha bármi más történik, a ledolgozott munkaidőd után bért kell számfejteni!!
Nem. Ha felmondasz, akkor ki kell, mert akkor a felmondás szabályait kell betartanod.
Neked nem felmondani kell, hanem a munkaviszonyodat azonnali hatállyal megszüntetni. Nem mindegy.
Szóval a munkáltatómnak a "Felmondok!" helyett azt kell mondanom, hogy "Azonnali hatállyal megszüntetem a munkaviszonyomat.", mert ha felmondok, akkor próbaidő alatt is él a felmondási idő, ami a szerződésem szerint 30 nap. Továbbá az elmondottak szerint akkor ki kell fizetnie mindenféleképp (mennyi időn belül kell kifizetnie?) - ami ugye logikus.
Köszönöm szépen a felvilágosítást, most már azért jobban látom a helyzetet.
"Szóval ha felmondok PRÓBAIDŐ ALATT, akkor elvileg nem kell kitöltenem a felmondási időmet."
Szerintem te egyetlen szót sem értettél meg az itt leírtakból.
azonnali hatályú felmondással megszüntetheti bármely fél a munkaviszonyt próbaidő alatt
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással – indokolás nélkül – megszüntetheti
a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,
b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!