Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy értelmezzem ezt a pár...

Hogy értelmezzem ezt a pár mondatot? Vállalkozás tételben olvasgatok egy olyat, hogy próbaidő de nem értem.

Figyelt kérdés

A Próbaidő:

Munkaviszony létesítésekor próbaidő is köthető.Ennek tartama 30 nap. Eddig okés.

NADE !

Innentől nem értem:

Kollektív szerződés,illetve a felek ennél rövdebb vagy hosszabb,de legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak. A próbaidő meghosszabbítása tilos,ettől érvényesen eltérni nem lehet.

A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti.

Na szóval amit nem értek az az,hogy 1 hóna a próbaidő akkor,mi az,hogy Kollektív szerződés,illetve ennél rövidebb vagy hosszabb,de legfeljebb 3hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak.

Most akkor milyen 3 hónapról van szó mikor az előbb az volt,hogy 1 hónap ? :O

És meghosszabbítani ha nem lehet,akkor hogy lett 1 ből 3 ?


2012. ápr. 15. 15:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

alapeset a 30 nap (alig alkalmazzák)


kivételek, amikkel élhetnek, mint lehetőséggel a felek

ha feltételek fennállnak


1.) ha van kollektív szerződés (van pl. máv-nál, bkv-nál, autógyárban, de kisvállalkozásnál, állami közig.szervnél nincs) akkor az rendelkezhet úgy, hogy 30 napnál rövidebb, vagy akár 6 hónapos legyen a próbaidő


2.) felek megállapodhatnak úgy munkaszerződésben, hogy nincs 30 nap próbaidő sem,

de az is lehet, hogy ez 3 hónapos legyen


ALAPESET: 30 NAP

KOLLEKTÍV SZ: MAX 6 HÓ

MEGÁLLAPODÁS: MAX 3 HÓ


próbaidőt nem kötelező kikötni

ha csak azt írja munkaszerződés, hogy van próbaidő: az 30 nap


ettől eltérhetnek felek: lehet max. 3 hónap


kollektív szerződés viszont akár 6 hónapot előírhat

2012. ápr. 15. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

valóban nem lehet meghosszabbítani


aki egyszer ledolgozta a próbaidőt

akár mennyi ideig is tartott

azt már lejárta után nem lehet meghosszabbítani

2012. ápr. 15. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Magyarul ha én elmegyek egy céghez és kötünk egy próbaidős szerződést akkor az mennyi lehet ? Mert itt most 1x leírtad h 30 naptól 3 hónapig. Eddig oké.

De miaz,hogy kollektív szerődésnél 6 hónap is lehet ??

Mi az h kollektív szerződésnél 6 hónapig ??

Hát a kollektív szerződés az nem az mikor már ott dolgozok és az a szabály vonatkozik mindenkire ?? mmiin minden dolgozóra ! Megint csak nem értem így.. Odamegyek próbaidőre és kötünk egy kollektív szerődést ? :O

2012. ápr. 15. 17:04
 4/9 anonim ***** válasza:

A kollektív szerződés a munkaadó és a munkavállalók közössége között jön létre. A rendszerváltás előtt a kollektív szerződést a munkavállalók nevében a szakszervezet kötötte meg a munkaadóval, azaz akkor még a vállalattal. Ebben szabályozzák többek között a foglalkoztatottakra vonatkozó munkajogi előírásokat, természetesen a munka törvénykönyvével összhangban. Ez a kollektív szerződés tehát megvan, létezik (már ahol létrehoztak ilyet). Ha a munkáltatónál ilyen van, akkor ez szabályozza például az új dolgozókra vonatkozó próbaidőt is. Te már úgy lépsz be a munkáltatóhoz, hogy a kollektív szerződés eleve vonatkozik rád is.

Próbáltam egyszerűen fogalmazni. Ha valami még érdekel, kérdezz.

2012. ápr. 15. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nagyjából értem... köszi.


Nade ha én elmegyek egy céghez akkor mettől meddig tarthat egy próbaidő ?

Magyarul akkor lehet 1 nap tól 6 hónapig ?

2012. ápr. 15. 17:42
 6/9 A kérdező kommentje:
Csak mert azt írtad h lehet 30 nap vagy annál kevesebb is. És maximum 6 hónap.
2012. ápr. 15. 17:43
 7/9 anonim ***** válasza:

"Magyarul ha én elmegyek egy céghez és kötünk egy próbaidős szerződést akkor az mennyi lehet ?"


Bármennyi, 0-90 napig.

2012. ápr. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Magyarul akkor lehet 1 nap tól 6 hónapig ?"


Ha van koll. szerződés és ez is benne foglaltatik. Egyébként nem.

2012. ápr. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kösz
2018. okt. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!