Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Én kaphatok valamit az örökség...

Én kaphatok valamit az örökségből?

Figyelt kérdés

Én kaphatok valamit az örökségből?

Szóval dédnagyim bátyjáról lenne a szó akivel én nagyon is jóban voltam,engem szeretett a legjobban a családból(mellékes).

Szóval ő egyedül élt és sajnos sokat betegeskedett és sokszor rászorult a szomszédok segítségére is.

Én is segítettem neki amit tudtam de én messze laktam tőle így csak 2 hetente hétvégente tudtam hozzá menni.

Szóval ő azt mondta nekem hogy a háznak a 60%-át rám akarja hagyni a másik 40%-ot az egyik rokonára.

Ezt többször is mondta nekem és a szomszédoknak is,de sajnos nagyon rosszul volt,nem is nagyon tudott már írni annyira legyengült.

Mondtuk hogy bevisszük a kórházba,mondta hogy jó és majd ha jobban lesz megírja a végrendeletet,de sajnos másnap meghalt.

A "papómnak" van kettő testvére de ők nem nagyon törődtek szegénnyel(a szomszédok is tanúsítják,sokszor becsapták és pénzzel lehúzták),de most félek hogy ráteszik a házra a kezüket.


A szomszédok mondták hogy írásban is vállalják hogy a tudtak a végrendelet tartalmáról(mert nekik is mondta többször).

Szóval ha aláíratom a szomszédokkal(kb 5-6 fő)hogy ők tudtak erről a 60%-ról akkor mennyi esélyem van?

Ha mondanám a tárgyaláson hogy már annyira legyengült hogy nem tudott írni,de volt ott még 2 tanú és én és úgy jelentette ki hogy mit akar végrendeletnek akkor mennyire hinnének nekem?



2012. aug. 10. 20:30
 1/8 anonim ***** válasza:

SEMMI.


Vagy van végrendelet, akkor az érvényes a köteles részen felül, vagy nincs, és akkor a törvényes öröklési rend lép érvénybe: elöször a gyerekei, ha azok nincsnenek, akkor az örökhagyó szülei, ha azok sem élnek, akkor a testvérei, illetve ha ök sem jöhetnek szóba, akkor a távolabbi rokonok.


Ebben az esetben - ha nincs végrendelet, akkor te a szóbeli megjegyzés alapján nem vagy jogosult az örökségre.

2012. aug. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A jelenlegi öröklési törvényben még benne van a szóbeli végrendelet. Ezt abban az esetben fogadják el, ha a végrendelkező olyan állapotba kerül, hogy már nem tudja írásban rögzíteni a végakaratát. A hagyatéki tárgyalást közjegyző folytatja le. A két szomszéd írjon büntetőjogi nyilatkozatot arról, hogy az elhunyt milyen szóbeli végrendeletet tett, mielőtt meghalt. Ezt a nyilatkozatot a hagyatéki tárgyalásra vidd magaddal és majd a közjegyző eldönti, hogyan kell ilyen esetben tovább lépni. Arra nagyon vigyázz, hogy a hagyatéki tárgyalásról le ne maradj. tudd meg előre, ki lesz a közjegyző, vedd fel vele előre a kapcsolatot és jelentsd be, hogy te igényt tartasz arra a hagyaték-részre, amit az elhunyt neked szánt és szeretnél jelen lenni a hagyatéki tárgyaláson. Nem tudom, ki volt az a legközelebbi hozzátartozó, akinek az ilyenkor szokásos nyomtatványt kiküldték, mert ő abban nyilatkozik arról, hogy tudomása szerint kik az örökösök. Lehet, hogy téged is feltüntetett, lehet, hogy nem. Sürgősen keresd a közjegyzőt!!!!
2012. aug. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

634. § Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, és írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne.

635. § (1) A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.

(2) Az írásbeli magánvégrendelet tanújának személyére nézve, valamint az ő és hozzátartozója érdekeltségére tekintettel megállapított korlátozások a szóbeli végrendeletre is irányadók, a tanú írni tudása azonban a szóbeli végrendelet érvényességének nem kelléke.

2012. aug. 10. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
2012. aug. 10. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem érvényes a szóbeli végrendelkezés, ugyanis a kérdező azt írja, hogy az elhunyt nem arról nyilatkozott, hogy amit elmondott az a végrendelete, hanem arról nyilatkozott, hogy ha jobban lesz, ekként fog majd végrendelkezni! Ez pedig egy fontos tényező! Az elhunyt - a kérdező közlése alapján - nem végakaratát nyilvánította ki, hanem azt a tényt, hogy ekként kíván majd végakaratot tenni.

Sajnos - ha ez a tény felmerül a hagyatéki tárgyaláson - akkor bizony "bajos" lesz ez a dolog.


Két dolgot tehetsz: vagy kihagyod, hogy "azt mondta, hogy ha jobban lesz, végrendelkezik", vagy pedig lemondasz arról, amit neked szántak.

Szóbeli végrendeletet nem olyan egyszerű érvényesíteni. Ha a jogos örökösök akarnak valamit, sokat tudnak elérni.

2012. aug. 10. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Akkor hogyan volna a legjobb előadni ezt a történetet?
2012. aug. 10. 21:48
 7/8 A kérdező kommentje:

És az baj lenne ha ezt a büntetőjogi nyilatkozatot csak most írnánk meg a tanúkkal?

Ha kérdezik hogy eddig miért nem írtam meg akkor mit lehet mondani?

2012. aug. 10. 22:31
 8/8 anonim ***** válasza:
Az a fontos, hogy a hagyatéki tárgyaláson a nyilatkozat a kezedben legyen, de jó, ha korábbi dátumot írtok rá és nem a tárgyalás napját közvetlen megelőzőt. És ne úgy írjátok, hogy "azt mondta...", hanem konkrétan, hogy "a ház 60%-át xy-ra (ide a te nevedet írjátok) hagyom, a 40%-át pedig zx-re (ide a rokont). Ha jobban leszek, megírom erről a végrendeletemet." Sajnos nem lett jobban, így nincs végrendelet. De a "végrendelet szó feltétlenül legyen benne.
2012. aug. 11. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!