Véletlenül kétszer utalták át a fizetésem. Lehet belőle valami bajom, ha nem adom vissza a pénzt?
"Én nem vagyok jogász"
Igen, ez a válaszodból látszik is. :-D Nem bántani akartalak, bocs.
Azt a pénzt vissza kell fizetni, mert véletlenül, valakinek a tévedése miatt, ELLENSZOLGÁLTATÁS NÉLKÜL került ehhez az emberhez. A tévedéseket, jogtalan állapotokat pedig az eredeti állapot helyreállításával lehet korrigálni.
Lehet vitatkozni azon, hogy ez ki szerint helyes, és ki szerint nem, de a jog szerint az ilyen kifizetéseket vissza kell utalni. Mint ahogy MINDEN téves átutalást, kifizetést vissza kell fizetni feladónak/kifizetőnek.
Akkor is, ha nem tetszik.
Ha a jogalany (aki a kifizetést kapta) nem tesz eleget a visszafizetési kötelezettségnek, a károsult (a kifizető) polgári peres eljárásban követelheti vissza a pénzét. Mivel itt a jogtalan kifizetés ténye hitelt érdemlően bizonyítható (azaz a pénz már nem járt volna, de a jogalany azt átvette) a bíróság tárgyalás nélkül hoz határozatot, melyben kötelezi a jogalanyt az eredeti helyzet helyreállítására (azaz a pénz visszafizetésére).
Ha ennek a jogalany a határozatban foglalt határidőig nem tesz eleget, akkor ellene végrehajtási eljárás foganatosítható, amelynek költségei is a jogalanyt terhelik.
Magyarul jobban jársz, ha visszafizeted, különben fizetheted az eredeti összeget, a kamatokat, az eljárási díjat, és a végrehajtási költségeket is.
Sajnos muszáj vagy visszautalni a plusz összeget.
Ugyanez esett meg itt valakivel, hogy a keresetet kétszeresét utalták el neki tévedésből, csak nála diákszövnél. Nem utalta vissza a pénzt, kapta a százezren felüli összegről szóló (kamatok meg mindenféle díjak miatt lett ekkora az összeg) követelést egy behajtócégtől.
" Ha a jogszabály szerint vissza kéne, akkor ott valami nagyon nagy gáz van a jogszabállyal"
Tehát ha valakivel van egy szerződésem, és valamilyen okból nem a szerződésben foglaltaknak alakulnak a dolgok, akkor abszurd az a jogszabály, amely a szerződésben foglaltaknak megfelelően igyekszik megváltoztatni az állapotot.
A jogszabályokat AKKOR IS be kell tartani, ha azok ésszerűtlenek, logikátlanok, vagy akár igazságtalanok.
Lehet küzdeni bármilyen fórumon a jogszabály megváltoztatásáért, de ettől függetlenül amíg az hatályos, addig KÖTELEZŐ betartani, ellenkező esetben a törvény büntetést ír elő.
Még akkor is, ha szerinted igazságtalanul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!