Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesanyám lakást örökölt....

Édesanyám lakást örökölt. Ehhez apámnak anyám halála után lehet bármi köze?

Figyelt kérdés

Anyám egyke, nics testvére, a szülei meghaltak így örökölt egy lakást. A férje, azaz apám meglehetősen gonosz és pénzéhes, így anyám, én és testvérem elgondolkodtunk, hogy kell-e valami lépést tennünk, hogy apámat kizárjuk, hogy az a ház mindig hármunk menedéke lehessen és édesanyám esetleges halála után apám ne tehesse rá a kezét semmilyen módon, se haszonélvező, se résztulajdonos semmilyen módon.

Sajnos nincs kellő jogi ismeretünk, csak annyit tudunk, hogy X év után közössé válik minden.

Ha mégis van ok az aggodalomra akkor mennyibe kerülhet az ügyvédi költsége annak, hogy édesanyám rám és a testvéremre iratná a házát, magát pedig haszonélvezőnek?


2012. jan. 13. 13:06
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
A haszonélvezet megváltása vagy a válás nem jöhet szóba?
2012. jan. 14. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Amit most örökölt anyukád miért nem íratja rátok ajándékozásival?Akkor nem kell illetéket fizetni.Vagy írhatnátok eltartási szerződést cserébe a házért.Akkor kell illeték azt hiszem.Ahol most laktok avval is ugyan ezt kéne csinálni,de ott azt hiszem lenne haszonélvezete apudnak,de csak a felére.Addig kell lépni amíg él anyukád.Menjetek el ingyenes jogi tanácsadásra.Az árak a ház értékétől,szerződéstől és az ügyvédtől függ.A mi ügyintézésünk kb 100.000ft volt 17M ház feléről volt szó.Anyu intézte.
2012. jan. 14. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Áá ugyan, folyamatosan részeg volt, nem tudta feldolgozni a halálesetet. Akkor még örültünk, hogy el tudtuk intézni úgy ahogy van a dolgokat, aztán gondoltuk majd kis idő múlva megvizsgáljuk a lehetőségeket. Valamiért mindannyian abban a hiszemben voltunk, hogy csak 5 év után válik közössé a vagyon, így addig még meg lehet tenni a szükséges lépéseket. De úgy tűnik mégsem.


A válást írtam, hogy nem jöhet szóba. Az ő korukban már nem szokás elválni és a hitel fizetést se tudnák egymás nélkül megoldani.


Így hogy rávezettetek a haszonélvezeti jogra és annak megváltási lehetőségére, szerintem választ kaptam a kiindulási kérdésre, ennyit találtam első körben a neten:


"A túlélő házastárs özvegyi haszonélvezete megszűnik, ha az özvegy újraházasodik. Amennyiben az özvegy házasságkötés nélkül, úgynevezett élettársi viszonyban folytatja életét új párjával, úgy az özvegyi haszonélvezet továbbra is megilleti. Az özvegyi haszonélvezeti jogról bármikor le lehet mondani akár egyoldalúan, akár az özvegy és az örökösök között létrejött szerződéssel. Utóbbi esetben az özvegy döntheti el, hogy ingyen vagy visszterhesen mond le a haszonélvezeti jogáról."


Köszi mindenkinek

2012. jan. 14. 10:47
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

De nem válik közössé, pont ez a lényeg!!! Az anyukád által örökölt vagyon az ő különvagyona, ami felett ő rendelkezik apukád beleszólása nélkül. Ez nem lesz része a házassági vagyonközösségnek! Csnáljátok azt, amit előttem írtak, anyukád ajándékozza egyszerűen nektek a házat! Pénzbe fog kerülni, de nem annyiba, mint amivel a haszonélvezet megváltásáért apukátok később lehúzna!


A bankkártyás dolgot sem értem!


Ennyire ne hagyjátok már magatokat! Majd ha már nem lesz mit tenni, akkor majd gondolkodhattok azon, hogy mi lett volna ha, de akkor már késő lesz! Fiatal emberek vagytok, a jövőtökről van szó. Mi a jobb, elintézni, vagy arra várni később, hogy mikor hal meg?

2012. jan. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Értem, köszi.

Tehát most is elajándékozhatja anya, de kb 100 ezer a költsége, míg ha hagyatéki eljárás keretében került volna rá sor akkor nem kellett volna fizetni.

Köszi a tanácsokat.

2012. jan. 14. 19:49
 16/20 anonim ***** válasza:
Egyébként ajánlom neked a jogiforum.hu-t, egy próbát megér.
2012. jan. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
35%

Semmi köze nem lesz hozzá, erre az özvegyi haszonélvezet sem fog vonatkozni, mivel különvagyonnal minősül.

Ezt egy az egyben a gyerekei, azaz ti, öröklitek majd.

2012. jan. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:
köszönöm, nem könnyű eligazodni a jogi ügyekben, aki nincs benne, annak nem sok esélye van
2012. jan. 16. 20:19
 19/20 anonim ***** válasza:
35%
Erre valók az ügyvédek. :)
2012. jan. 16. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Már a hogy a fenébe ne keletkezne özvegyi haszonélvezet azon az ingatlanon? Min keletkezne mégis, ami amúgy is az ő tulajdona? A saját tulajdonodon nem lehet haszonélvezeted, ami a közös vagyonba tartozik, annak a fele őt illeti, a másik felén haszonélvezete lesz, mint ahogy az örökhagyó különvagyona egészén is. Elárulod hol veszi ki a Ptk. a különvagyont az özvegyi jog alól? Mert az én ismereteim szerint nem teszi.


615. § (1) Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog)


[link]

2012. jan. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!