Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesanyám lakást örökölt....

Édesanyám lakást örökölt. Ehhez apámnak anyám halála után lehet bármi köze?

Figyelt kérdés

Anyám egyke, nics testvére, a szülei meghaltak így örökölt egy lakást. A férje, azaz apám meglehetősen gonosz és pénzéhes, így anyám, én és testvérem elgondolkodtunk, hogy kell-e valami lépést tennünk, hogy apámat kizárjuk, hogy az a ház mindig hármunk menedéke lehessen és édesanyám esetleges halála után apám ne tehesse rá a kezét semmilyen módon, se haszonélvező, se résztulajdonos semmilyen módon.

Sajnos nincs kellő jogi ismeretünk, csak annyit tudunk, hogy X év után közössé válik minden.

Ha mégis van ok az aggodalomra akkor mennyibe kerülhet az ügyvédi költsége annak, hogy édesanyám rám és a testvéremre iratná a házát, magát pedig haszonélvezőnek?


2012. jan. 13. 13:06
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Ha házasságban élnek, akkor mindenképpen kap apukád haszonélvezetet. Amivel ebből kizárhatjátok, az a válás. Az egyik fél által örökölt vagyon, akár a házasság előtt, akár alatta történik az öröklés, sosem válik közös vagyonná. Ha viszont költöttek rá azóta, váláskor a felújítás miatti értékkülönbözetet (tehát nem a ráköltött összeget, hanem amennyivel emiatt esetleg többet ér a lakás, és ez nem mindig ugyanannyi) el kell felezni, tehát ezt az összeget ki kell fizetni apukádnak. Fontos, hogy csak a ráköltés miatti értékkülönbözet számít, az inflációs vagy a lakáspiaccal összefüggő nem.

Hasonló helyzetben vagyunk, pontosabban nálunk egyelőre semmi probléma, csak arra voltunk kíváncsiak, hogy beházasodással bárki viheti-e tőlünk a szülői házat, vagy annak részét, így ezeket a családunk ügyvédjétől tudom.

2012. jan. 13. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Ha most örökölt, akkor mondjon le a ti javatokra az örökségről, és csak a haszonélvezeti jogot tartsa meg.
2012. jan. 13. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 dizus ***** válasza:
Meg volt már a hagyatéki?
2012. jan. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Az elsőnek van igaza, haszonélvezetet örököl az ingatlanon. Annyival egészíteném ki, hogy a haszonélvezetet meg lehet váltani. A válás egyszerűbb lenne.
2012. jan. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 dizus ***** válasza:
Igen de ha nem fogadta még el a hagyatékot,akkor vissza is utasíthatja és akkor a két gyerek lép a helyébe!
2012. jan. 13. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Igen, már lezajlott az eljárás. (sajnos)

Így tehát a haszonélvezet elkerülhetetlen. Nagyon rossz, mert a haszonélvezettel több joga lehetne mintha mi gyerekek anyától egyeneságon örököljük. Pedig neki soha semmi köze nem volt ahhoz a lakáshoz, amit a nagyszüleim anyai ágon kemény munkával megszereztek. Normális családban persze nem lenne ezzel gond. Azért is kell ilyenről beszélni, mert édesanyám betegeskedik.

Válás nem jöhet szóba, mert a jelenlegi közös házban, ahol mindannyian lakunk hitel van és egyik se tudna boldogulni a másik nélkül.

Apám szeretne anya öröklött házába beköltözni mondván ott kevesebbek a költségek. No de, ha ő oda beköltözik, onnan már kirobbantani nem lehet. A jelenlegi ház, ahol most vagyunk ki lenne adva albérletbe és egy esetleges tragédia után félig ő birtokolná ezt is, kifizetni nem tudnánk őt, a másikban pedig már bent lakna mint haszonélvező. Ha apám apja, azaz nagyapám meghalna, akkor az a ház is egyértelműen az övé lenne. Így három házat uralna ahhoz képest, hogy egy fél házról indult. Azt pedig eladná és autót venne, vagy albérletbe kiadná, hogy termeljen neki. Bár lehet kiadná nekünk gyerekeinek is albérletbe, de mivel szóba se állunk vele nehéz lenne megállapodást kötni.

A pénz iránti mérhetetlen vágy ennyire eltorzította a személyiségét.

Végső következtetés, amíg apám él, addig tesómmal albétletről-albérletre fogunk élni.

Nagyon rossz, hogy a törvény ennek a rohadtnak kedvez.

2012. jan. 13. 16:42
 7/20 dizus ***** válasza:
Azért jócskán kevered a dolgokat kedves kérdező!Apukád nem félházról indult és nem is lesz neki 3háza!Rohanok vizsgázni,de majd kifejtem!Azt írd még le,hogy amibe most laktok azzal mi a pontos tulajdoni helyzet!
2012. jan. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
A jelenlegi ház anya és apa közös 50-50%-os tulajdona. Ezért is mondtam, hogy fél házról indul.
2012. jan. 13. 16:57
 9/20 A kérdező kommentje:

lemaradt:

Elméletileg nem lesz 3 háza. De gyakorlatilag igen. Mert ha leköltözünk az öröklött házba és anya meghalna, akkor ő haszonélvezőként maradhatna, mi pedig nem maradnánk vele. A jelenlegi ház fele pedig még mindig az övé lenne, a másik fele pedig a miénk tesómmal. De nem tudnánk kifizetni az ő részét. Neki továbbra is joga lenne bejárni, nem lehetne tőle megszabadulni. Nagyon szeret megfigyelni és emberek felett uralkodni. Nagyapám háza pedig egyértelműen az övé, ebben nincs bonyodalom. Hivatalosan nem lenne tehát ennyi háza, de itt nálunk, ahol nem érvényesülnek a jogi dolgok, gyakorlatilag igen.

Például az sem jogszerű, hogy apám anya bankkártyáját birtokolja, anya már a kódját se tudja, olyan rég volt nála... Ez a haszonélvezősdi egy kiskapu, amivel nem lehet őt lerázni, így ha baj történne, valami ilyesmivel kellene számolni.

2012. jan. 13. 17:05
 10/20 anonim ***** válasza:

"Például az sem jogszerű, hogy apám anya bankkártyáját birtokolja, anya már a kódját se tudja, olyan rég volt nála..."


Ez csak anyukádon múlik. Bemegy a bankba, letiltja azt a kártyát, és csináltat magának egy újat.

2012. jan. 13. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!