Odaköltözhetek a páromhoz? Mit mond a jog ez alapján?
Páromat azután ismertem meg,miután a válás mellett döntött.Már egy éve húzódik a válásuk,mert az ex neje mindig kitalál valamit.Eddig albérletben laktunk együtt,de most...mivel a páromnak 25% és a volt nejének is 25% tulajdoni része van a közös lakásukban...a nagypapa 100% haszonélvezeti joggal kiutasitotta a volt feleséget.Mindezt azért,mert már neki is van kapcsolata,és szinte már ott lakik,alig jár haza,de a két közös majdnem nagykorú gyerek a lakásban van,és már hiányolják az apjuk jelenlétét.Ezért szeretnénk végre oda költözni,és együtt nevelni a gyerekeket.
De a volt neje fenyegetőzik,hogy nem engedi,mert ő még tulajdonos,és engem is elmond mindennek.Nekem is van három kiskorú gyermekem,és nem szeretném kitenni őket az esetleges incidensnek.
Mit tegyünk? Beköltözhetünk? Elég hozzá a nagypapa 100%-os haszonélvezeti joga a döntéshez?
A haszonélveteti jog a "használat" szempontjából erősebb jog mint a tulajdonosi.
A haszonélvező rendelkezik a birtokjoggal, azaz amíg a haszonélvezet tart ő rendelkezik az ingatlan használatával és az abból származő hasznok szedési jogával.
Tehát a volt feleség semmit nem tehet, ha a haszonélvező beleegyezik a költözésbe.
Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti. A haszonélvezet alapulhat törvényi előíráson, bírósági vagy hatósági rendelkezésen és létrejöhet szerződés alapján is.
A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él. A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.
A haszonélvezeti jog határozott időre vagy legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn.
Szerződés alapján haszonélvezet azzal keletkezik, hogy a dolgot átadják, az ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jogot pedig az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik.
Ha az ingatlanon jogszabálynál, bírósági vagy hatósági rendelkezésnél fogva keletkezik haszonélvezet, a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni; ha ez elmarad, a haszonélvezet a dolognak csak rosszhiszemű vagy olyan megszerzőjével szemben érvényesíthető, aki a dologért ellenszolgáltatást nem adott.
A haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket is.
A haszonélvező a tulajdonossal szemben is védelmet élvezhet, hiszen a tulajdonos néhány alapvető jogát (birtoklás, használat és a hasznok szedésének joga) csak akkor gyakorolhatja, ha a haszonélvező e jogokkal nem él.
A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos azonos feltételek mellett a dolog használatára nem tart igényt.
A haszonélvezet megszűntével a haszonélvező köteles a dolgot visszaadni. A haszonélvező felelős a dologban bekövetkezett károkért, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést a haszonélvező nem köteles megtéríteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!