Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elmagyarázná nekem valaki,...

Elmagyarázná nekem valaki, hogy mi az az egykulcsos adó?

Figyelt kérdés

Politikai beállítottságtól függetlenül szeretném, ha megmagyaráznátok :)

(azt is, hogy miért jó/rossz, milyen hatással van az emberekre, stb)


2011. aug. 30. 16:49
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
51%

Annyit tesz, hogy mindenki ugyanannyi százalékot adózik a jövedelméből.

Szerintem jó, mert igazságos (a gazdagok így is sokkal nagyobb összeget fizetnek be, hiszen egy milla 17%-a sokkal több, mint mondjuk 100 ezeré), de sokan nem így látják. Amit most bevezettek nálunk, ott sincs az adóval semmi gond, az egyéb finomságok miatt viszont az alacsony jövedelműek rosszabbul jártak. De erről nem az adó tehet.

2011. aug. 30. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
69%
Azt, hogy a gazdagok nem adóznak többet, mint a szegények, ettől fennmarad/nő az emberek közti vagyoni különbség.
2011. aug. 30. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
48%

Ahogy az első írta! Egyenlő %-ban, de értelem szerűen több pénzt fizetnek a jobban keresők. Így igazságos, hiszen miféle ország az, ahol nagyobb adóval BÜNTETIK a jobban kereső, jól megélni próbáló (esetleg sokat tanult) embereket?

Majd úgyis lesz olyan hozzászólás, hogy "A gazdagok fizessenek többet..." stb... ez mind irigység, nem más.

2011. aug. 30. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
90%

Nos, régebben több adókulcs létezett magyarországon. A bevallott jövedelmek arányában nőtt a személyi jövedelemadó mértéke is. Jelenleg mindegy ki mennyi jövedelmet vall be, az egyéb járulékok levonása után mindenkinek egységesen 16% személyi jövedelemadót kell befizetnie. Az indok az, hogy aki többet keres az forintálisan többet is fizet be, tehát így igazságosabb!


2010-ben még az 5 milliót meghaladó rész után 32%-ot kellett fizetni, tehát a tehetősebbek többet fizettek.

Ez az összeg a választások után kiesett, amit más helyről kell pótolni.



Adózási alapfogalmak:


Az adóalany az a magánszemély, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akit az adó befizetésének kötelezettsége terhel. Önadózásnál mindez kiegészül az adó megállapításának és a fizetendő összeg kiszámításának kötelezettségével.


Önadózás az a tevékenység, amelynek során az adóalany maga határozza meg az általa fizetendő adó mértékét. Ellentéte a kivetéses adózás, amikor az adózási kötelezettséget és az adó összegét az adóhatóság állapítja meg. Önadózás esetén az adóhatóságnak csupán az ellenőrzés és – a valóságtól való eltérés felfedezése esetén – a szankcionálás a feladata.


Az adó tárgya valamilyen jogviszony vagy gazdasági esemény, amiből az adófizetési kötelezettség származik. Az adóalap az adó tárgyának valamilyen mennyiségben (többnyire pénzben) történő megfogalmazása.


Az adó mértéke az a pénzösszeg, amit ilyen címen az adóalanynak be kell fizetni. Az adó mértéke és az adóalap közti összefüggést az adókulcs mutatja.


Az adómentesség azt jelenti, hogy az adóalanynak az adót nem kell megfizetnie, mert az egyébként fennálló adókötelezettség alól mentesül.


Az adókedvezmény az adó összegének mérséklését vagy fizetési halasztás engedélyezését jelenti.

2011. aug. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

A legnagyobb gond a jelenlegi adórendszerrel az, hogy amíg proresszív adórendszer volt (sávos adózás több adókulccsal), addig a minimálbérek adómentesek voltak. A 32%-os adókulcs eltörlésével együtt a minimálbéreket is 16%-os jövedelemadóval sújtották, így pótolva a bevételkiesést! Igaz a családi adózással sokan vissza tudják ezt igényelni, de a többség átlagosan 7-8000 Ft-tal kevesebbet visz haza!

A 16% se annyi,mert az adóalapot meg kell emelni 27%-kal, és úgy kell levonni a 16%-ot! Ezt hívják szuperbruttósításnak.

2011. aug. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Hmm érdekes. Nem nagyon tudom eldönteni, hogy ez jó-e.

Így csórón ugye a gazdagok miatti féltékenység arra sarkallna, hogy ne tetsszen. Viszont tényleg igazságos. Ha gazdag lennék, nagyon örülnék neki, így viszont annyira nem tartozik rám, ők mennyit meg hogy fizetnek. Mondjuk nem rendelkezek még jövedelemmel, de a terveim között szerepel, hogy egyszer nagy legyen (szerintem mindenki így indít) és akkor bizony jót tesz az igazságérzetemnek, hogy azért mert én olyan beosztásban vagyok, vagy létrehoztam egy vállalatot, ami más embereknek biztosít munkát, én megkapnám jussomat, vagyis egyenlő elbírálást.


Csak így csórón persze más tészta :)

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Most már tudom mit jelent, de még érdekelne más véleménye, hogy jó/rossz. Mindenki zöld kezecskét kap (kivéve ha uszítani jönnek)

2011. aug. 30. 17:24
 7/21 anonim ***** válasza:
94%

Szóval a szuperbruttósítás úgy néz ki, hogy ha pl. 100000 Ft az adóalapod, akkor 127000 után kell adózni, tehát nem 16000, hanem 20320 Ft a jövedelemadó!

:(

2011. aug. 30. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Viszont, ha úgy nézem, akkor mégsem jó rendszer (elolvasva az utolsó válaszoló hozzászólását)

Ha keres valaki 10 milliót (most csak a kerekítések miatt mondom) akkor ő abból 1,7 milliót adózik. De ha eddig 3,2 milliót (vagy 3,6 nem jut eszembe) adózott, a maradék 6,8 millióból vígan megél (akár havonta vehetne egy autót, és még maradna is). Viszont aki minimálbérből tengődik, annak meg ugye az a 8000 Ft is sokat számít. Nem?


Teljesen össze vagyok zavarodva ettől.


Más ország hogyan csinálja ezt?

2011. aug. 30. 17:30
 9/21 anonim ***** válasza:
93%

A nyugati országokban nincs egykulcsos adó. A magasabb jövedelműek magasabb kulcs szerint adóznak! Ez a jó rendszer. Nálunk azért kellett bevezetni az egykulcsos adót,hogy a gazdagok jövedelme még több legyen. Emiatt az államháztartási hiány évi 4-500 milliárddal nagyobb lett.

A 300.000.- Ft alatt keresők pedig kevesebbet visznek haza,mint eddig. A gyerekek utáni kedvezményt sem tudják teljes egészében igénybe venni.

2011. aug. 30. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
83%

Németországban, farnciaországban, angliában is több adókulcs létezik (progresszív adózás), pedig ott egy kicsit még most is jobban mennek a dolgok...

Persze azért a kormány szemét is csípi a nagy kereset, példa erre a végkielégítések 3,5 milló feletti részének 98%-os különadója!

Arról nem is beszélve, hogy a vállalkozók nagy része minimálbérre, vagy alacsony bérre van bejelentve. A nagy pénzeket nyereségként veszik ki. A nyereségadó mértéke 500 millióig 10%, fölötte 19%.

Szóval ki van megint a bré rosszabbik végén?

2011. aug. 30. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!