Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárásnál így el...

Hagyatéki eljárásnál így el lehet járni?

Figyelt kérdés

Kezdeném az elején, hogy érthető legyen.

Párom édesanyja halála után elment az apjával hagyatéki eljárásra, s páromnak mondták, az apja, s az ügyvéd is, úgy jár jobban, ha az Ő nevére kerülnek a lakások, s az apja a haszonélvező.

Ez 2008-ban volt, amikor is még volt szoc.pol. Én mondtam a páromnak, ne a nevén legyen a ház, mert akkor nem tudjuk felvenni, s most is jól járnánk ezzel, mert ha úgy lett volna minden, ahogy én mondtam a páromnak, már nem itt szenvednénk apóssal már több mint 3 éve.

Házasság után tudtunk volna 700ezer ft támogatást felvenni az önkormányzattól, fiatal házasoknak járót, ami feltétele, hogy ne legyen lakás a nevünkön, s nem lehetett régebben sem.

Mikor párom hazajött s elmondta, szóltam neki, hogy butaságot mondtak, s hogy épp nem így járt jól.

S akkor mondta, hogy ő úgy tudja, ez a lakás akkor is neki járt volna, mivel alapból a nevén volt, mert mielőtt meghalt a nagyapja, akié a lakás volt, átíratta az unokjára, s van innen kb. 1 órányira egy másik ingatlan, ami az anyja nevén volt.


Na most, ha a párom nevén volt tényleg ez a lakás amelyben apóssal élünk, akkor is lehet az após a haszonélvező?

Vagy így hogy létezik, hogy megkapta a haszonélvezeti jogot?

Lehet a párom nem tudja jól, s nem az Ő nevén volt az anyja halála előtt a lakás?

Kitolhatott vele az apja?


Mert a másik lakásnál megértem, mert a párom anyjának tulajdona volt, amit szintén a párom nagyapja vett, de ezt a lakást amiben élünk, a páromra íratta a nagyapja még jóval a halála előtt.


Azért érdekelne, mert mindkét lakást kiközösíti magának, ebben nyugdíjas koráig akar velünk élni, s a másik lakásba azért nem tudunk kiköltözni, mert kijelentette, amint nyugdíjas lesz, s kiköltöznénk, át kell adjuk neki. Úgy meg azért nem éri meg kiköltözni, mert párom munkahelyéhez messze van, s nem biztos, hogy este 22 után elérné az utolsó járatot. S az nyaraló, s családi házzá kellene íratnunk, ha bővíteni szeretnénk, s az a ház olyan picike, hogy a szobába ha bevisszük azt az ágyat, amin most alszunk, jó ha egy szekrényt be tudunk zsúfolni, s hely nincs. Gyerekágy meg be se férne. Konyhába egyet lépünk, amint bementünk, s ott a gáztűzhely. Fürdőbe még egy zuhany kabin se fér el. Előtérbe jó ha egy asztal székekkel elfér. Az inkább egy főnek, s nem egy családnak való. Így meg felesleges felújítani, főleg úgy, hogy mire visszaköltöznénk, ha egyáltalán elengedné a fiát, mert legutóbb is albiba mentünk, még gyerek előtt, mert nem bírtuk, hogy iszik, megzsarolta a fiát, ha nem költözünk vissza, inni fog. Persze ugyan úgy ivott, csak a fia féltette az apját is a lakást is, így vissza jöttünk. Szerencsére terhességem óta nem ivott, most pár hónapos a kicsi.

Azért kezdett érdekelni ez mert apóstól folyton azt kell hallgatnom, hogy én egy aljas senkih@zi vagyok aki betette ide a lábát, s egy ilyen senkih@zin@k hallgatnia kell. Ha van valamiről valami véleményem. Pl. legutóbb a kicsi anyatejét minden szó nélkül kivette a fagyóból, s miután szóvá tettem, hogy ne nyúljon a dolgainkhoz, ha olvasztani szeretné a hűtőládát, ami mellesleg önfagyasztós, előző nap illő szólni, mert így sincs sok anyatejem. S a fent leírtad vágta hozzám, s hogy nincs jogom épp azért mert senki vagyok parancsolgatni,s inkább megköszönném, hogy kiolvasztotta a hűtőt.


2011. júl. 26. 16:06
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:

azt nem tudom hogy hány éven belül lehetett, elmúlt e a 15 év, de 94 vagy 95 -ben halt meg a párom nagyapja, s akkor a párom 13-14 éves volt.

a párom anyjának az apjáé volt a lakás. akkor valéószínű ez lehetett, hogy 15 éven belül volt a lakás átíratása ezek szerint, s így felhozódhatott a hagyatékin.

párom nem hiszem h meg tudná mondani h mikor íratta át a nevére a nagyapja. s ilyen esetben kérhette após a haszonélvezetet?

ennél tudsz segíteni?

nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget, s bocs hogy kis hlyeseírási hibák is vannak, a gyerek kissé nyügi s itt ül az ölemben :)

2011. júl. 26. 19:44
 22/32 anonim ***** válasza:

Ha nagypapa unokának ajándékoz, ahhoz az apósodnak nincs köze, arra nem kérhette a haszonélvezetet.

Azonban, ha az anyának ezek szerint valahogy mégis volt tulajdoni hányada (köteles részként, vagy nem tudom hogy), akkor azon a részen az ő férje törvény szerint özvegyi haszonélvezeti jogot "örököl". Az özvegyi haszonélvezeti jog törvénynél fogva holtig tartó.


Még egy kérdés: nem lehet, hogy a párod anyukájának végrendelete is volt, és az bonyolította meg ennyire a dolgokat?

2011. júl. 26. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 A kérdező kommentje:

arról nem tudok, de nem hiszem h volt végrendelete, mert hirtelen jött a halála.

Akkor ha párom anyjának apja 15éven belül íratta a lakást a páromra, akkor az anyja köteles részt kapott, ha jól vettem ki a válaszaidból.

lehet innen van após haszonélvezeti joga. én már csak erre tudok gondolni, a válaszaid alapján

2011. júl. 26. 19:54
 24/32 anonim ***** válasza:

Hát ezt nem tudom ilyen biztosan kijelenteni, a körülmények ismerete nélkül. Ez is csak egy lehetőség a sok közül.


Ha kikéred a tulajdoni lapot, akkor ott végig lehet szépen követni, hogy mikor kinek a tulajdonában volt az ingatlan, milyen jogcímen került bejegyzésre a tulajdonjog, kinek mikortól van/volt haszonélvezeti joga... Egyszóval rögtön minden kérdésedre választ kapsz. :)


A fontos inkább az, hogy ha megvan a válasz, akkor mit akarsz/akartok vele kezdeni? Gondolom nem annyira a jogi szabályozás és a jogi lehetőségek érdekelnek titeket, mint inkább valami megoldás...

2011. júl. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 A kérdező kommentje:
Lényegében csak úgy valahogy felvetődött bennem a kérdés, s csak kíváncsiskoádsként, páromnak is ma akartam felhozni. Csak már kezdtem unni hogy senkiháziként kezel após, s állandóan ha valamit csinál amiért szólok, a fent leírtak, akkor ezt vágja a fejemhez. S jó tudni, ő hogyan s mint örökölt, meg hogy a párom annak idején jól döntött e így, mert lényegében evégett nem tudunk elköltözni s ez zavar engem, mert már nagyon elegem van apósból. rem. érthető valamennyire, mert már egyre nyügibb a fiam, s megyek fürdetni.
2011. júl. 26. 20:15
 26/32 anonim ***** válasza:

Megpróbálhatjátok eladni az ingatlant. Azt mondjuk nem tudom, ki veszi meg haszonélvezettel terhelten, de azért jó, ha tudjátok, hogy ez az eladásnak nem akadálya. :)


Remélem, azért tudtam valamicskét segíteni.

2011. júl. 26. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

Na, megkérdeztem a páromat. Azt mondta, 100%-ban az Ő nevén van, de ezt anyukám is alá tudta támasztani, a faluban beszélték, hogy azért akarta a páromra hagyni a nagyapja, mivel a szülei alkoholisták, s félt, hogy elisszák az árát, s ez így biztosabb lett volna. Nem jól mondtam, nem jól emlékeztem. 2005-ben halt meg a nagyapja, s ahogy a 18 évet betöltötte vagy 2001 vagy kicsit később 2003 körül íratta a párom nevére a nagyapja az ingatlant.

Akkor ezek szerint köteles rész illette anyóst.

Igen, valamicskét tudtál segíteni. Azt nem tudtuk, hogy így is megveszik. De szerintem senkit nem találnánk, aki így is képes megvenni, hogy haszonélvező van a háznál, s nem hajlandó kiköltözni nyugdíjas koráig :(

2011. júl. 26. 22:30
 28/32 A kérdező kommentje:

Annyi lemaradt, hogy a másik ingatlant, amit nem használunk, mikor megtudtuk, hogy babát várok, a párom mindenképp el akart költözni, s akkor abban a tudatban volt, hogy az apja az unoka hallatán megenyhül (első reakciója az volt, hogy vetessem el), ennek ellenére bízott abban, hogy idővel máshogy vélekedik majd. S benne lesz,m hogy eladtuk volna a nyaralót, s annak az árából vettünk volna itt, ahol élünk egy kisebb családi házat.

De kijelentette, szó se lehet róla, mert neki kell nyugdíjas korára. Ezt viszont nem tudtuk, hogy így is el lehet adni, de nem hiszem, hogy így összejönne, s tuti, hogy megkeserítené annak az illetőnek az életét, aki megveszi, ha az unokáját, s fiát se nézi.

Mert ha valamit a fejébe vesz, s nem úgy van, akkor fenyegetőzik. Pl. mikor ezt felhoztuk, hiába párom ötlete volt, megfenyegetett, mert azt hitte én beszéltem a párommal, ha még egyszer valami ilyet is felhoz neki a párom, akkor nem érdekel hogy babát várok, gyerekestől kitesz az utcára. Innen kijelentette nyugdíjas koráig nem megy, s felhoztuk neki, akkor mi kimegyünk, vagyis a párom mondta, mert ő se szerette volna hogy ide szüljek, de már nagyon szerettünk volna babát, meg akkor bízpott a párom abban, hogy a kicsit nézi. Úgy volt felújítjuk, kiköltözünk, de vissza,. nem jövünk. Válasza, hogy mindenképp kell neki.

2011. júl. 26. 22:46
 29/32 anonim ***** válasza:
első lépésként nézzétek már meg azt a tulajdoni lapot, még a végén kiderül, hogy köze nincs az öregnek a lakáshoz...
2011. júl. 27. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

Azt, hogy a lakás kinek a nevén van, nem az anyukának meg a nagypapának, meg nem tudom kinek kell alátámasztani, hanem a tulajdoni lapnak. 1000,-, kérjétek ki, nézzétek meg.


Arról nem is beszélve, hogy ha tényleg megtörtént az átíratás (ajándékozás, adásvétel??), akkor kellene lennie nektek is a szerződésből. Vagy ha az elveszett, akkor meg kell keresni az ügyvédet, aki csinálta, neki van belőle mindenképp.

2011. júl. 27. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!