Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki az utcán (lakóháztól...

Ha valaki az utcán (lakóháztól, kerítéstől 2-3 m-re vannak a fák, a járda túloldalán) egy gyümölcs fáról leszed pl fél kg gyümölcsöt, az lopásnak számít?

Figyelt kérdés
2011. jún. 15. 13:26
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Igen. Be kell menned a helyi önkormányzathoz és engedélyt kérned a közterületen történő gyümölcsszedésre.
2011. jún. 15. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 komasa ***** válasza:
A közterületi fák tulajdonosa szerintem az önkormányzat. A termő gyümölcs tulajdonosa is az önkormányzat. Ergo nem a tiéd, tehát lopás.
2011. jún. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Akkor is,ha a fát nem az önkormányzat ültette,hanem a lakó?
2011. jún. 15. 13:37
 4/15 anonim ***** válasza:

valóban az önkormányzaté, még akkor is, ha a lakó ültette, ugyanis része a közterületnek.


ha le akarod szüretelni, akkor önkormányzati engedély kell hozzá, de ha csak letépsz pár szem cseresznyét, azért senki nem szólhat. (bár vannak olyan ottlakók, akik ezt megteszik, de nekik meg lehet mondani, hogy bekaphatják)

2011. jún. 15. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Minden további nélkül.Büntetlenül le szedheted akár az összeset.
2011. jún. 15. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Az önkormányzatnál "ki" adja ki az engedélyt? Azért fizetni kell?- azt tudom (hallottam),ha korhadt fát szeretnék kivágni,akkor 2000 ft értékű illetéket kell fizetni. Na de mi a helyzet a gyümölccsel?
2011. jún. 15. 14:04
 7/15 anonim ***** válasza:

Bocsi, ezek szerint rosszul tudom, hogy vna jogilag, de a mi környékünkön a ház előtti fák a ház tulajdonosaié. Ők gondozzák, őket bünteti meg az önkormányzat, ha nem metszik a fát és gondot okoz, és nekik kell kivágni, ha veszélyessé válna. Szerintem ha a fa az önkormányzaté lenne, akkor pl. metszené és nem a ház lakóját büntetné meg, hogy nem metszett.

Ebből kifolyólag viszont a gyümölcs is a lakóé szerintem. Ha már ő gondozza a fát.. és igenis lopás!

Nekünk diófáink vannak az utcán, az önkormányzat soha semmit nem tett értük. Innentől a diót nekünk van jogunk leverni és igen felháborodnék, ha bárki erre jogot formálna. Esetleg megtéríttetném vele a fa költségeit (egy magas fa metszéséhez szakember kell, ami nem két fillér, és nem mi találtuk ki, hogy metszeni kell, hanem az önkormányzat).

Szóval ez annyira nem egyszerű, ha előttem szednéd le a diót, biztos, hogy kimennék és elzavarnálak. Sőt ha valamelyik szomszéd meglátna, ő is elzavarna, hogy ne szedd az én gyümölcsöm.

Persze lehet olyan város, ahol más a szabályozás, de ilyenről még nem hallottam.

Uh, bocs hogy hosszú lett :D

2011. jún. 15. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Aki kezeli a fát azé a termés!
2011. jún. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Bocsi, ezek szerint rosszul tudom, hogy vna jogilag, de a mi környékünkön a ház előtti fák a ház tulajdonosaié. Ők gondozzák, őket bünteti meg az önkormányzat, ha nem metszik a fát és gondot okoz, és nekik kell kivágni, ha veszélyessé válna. Szerintem ha a fa az önkormányzaté lenne, akkor pl. metszené és nem a ház lakóját büntetné meg, hogy nem metszett.

Ebből kifolyólag viszont a gyümölcs is a lakóé szerintem. Ha már ő gondozza a fát.. és igenis lopás!"


logikailag jónak tűnik, de hibás.


fa és hasonlók akkor te tulajdonod, ha a telekhatáron belül van. ha kívül, akkor azé akié a telek, ha közterület, akkor az önkormányzaté.


a gondozással kapcsolatban meg azt tudom mondani, hogy a járdát is az ottlakóknak kell letakarítani, büntetnek is érte, ha nem teszik meg, de mégsem csak ők járhatnak rajta és főleg nem az övék.


kiegészítésként:

van olyan, főleg társasházaknál, panelházaknál, hogy nincs kerítés. ebben az esetben lehetséges, hogy a ház elött álló fa a társasházé, mert a telek határán belül van. de családiházas övezetben ez nem jellemző és ha a fa a járda és az úttest között van, akkor biztos lehetsz benne, hogy az önkormányzaté.

2011. jún. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Johny Gold válasza:

hát elég nagy parasztságnak, az biztos :)

egy marék még oké, deh .. ejnye.

2011. jún. 17. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!