Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az mit jelent, ha valaki...

Az mit jelent, ha valaki bíróságon "fellebbez"?

Figyelt kérdés

Már rengetegszer hallottam ezt a szót (16 éves vagyok). De még soha nem gondolkoztam el, hogy mit jelent, mert soha nem kerültem bírósággal kapcsolatba.

Utánanéztem a Magyar Értelmező Kéziszótárban, de ott csak annyit ír, hogy "Bíróság, hatóság döntése ellen felsőbb szervhez folyamodik." Melyik ez a "felsőbb szerv"? És hogy zajlik ez az egész?


2011. ápr. 1. 23:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Hazánkban többszintű bírósági rendszer működik. Ez azt jelenti, hogy léteznek a helyi bíróságok, ezek a városi vagy kerületi bíróságok, e felett vannak a megyei bíróságok és a Fővárosi Bíróság, ezek felett állnak az ítélőtáblák (debreceni, pécsi, szegedi, budapesti és győri) és mindfelett áll a Legfelsőbb Bíróság.

Az ügyek - egyes speciális minősített esetek vagy nagy pertárgyértékű ügyek kivételével - a helyi bíróságokon kezdődnek. A helyi bíróság hoz egy ítéltet, és amennyiben valamelyik (vagy akár mindkettő) érdekelt fél nem ért egyet az első fokon meghozott ítélettel, úgy fellebbez, azaz kéri, hogy ügyét magasabb fórumon, másodfokon is bírálják el, ekkor kerül a megyei bíróságokhoz vagy akár az ítélőtáblához is az ügy.

Az ítélőtáblák (újra)bevezetésével az LB ítélkezési jogköre megszűnt, ma már nem végez az LB klasszikusan vett ítélkezést.

Két fokon tárgyalhatják az ügyet:

ha helyi bíróságon indult, akkor ez az elsőfok, és ha valamelyik fél fellebbez, akkor a megyei bírósághoz kerül, aki másodfokon jogerős ítéletet hoz. A megfellebbezett ítélet nem jogerős, a másodfokon hozott ítélet azonban nem megfellebbezhető (kivéve az eljárási hibák és egy-két spéci esetet).

Ha az ügy specialitása vagy nagysága miatt megyei bíróságon indult, akkor a megyei bíróság jár el első fokon, és fellebbezés esetén az ítélőtáblák hoznak másodfokú, jogerős ítéletet.


Tehát a fellebbezés azt jelenti, hogy nem értesz egyet azzal a döntéssel (legtöbbször ez egy bírósági ítélet, de lehet bármely szerv bármilyen határozata is) amely született, és ezért kéred egy magasabb fórumon való kivizsgálását is az ügynek. Ekkor a magasabb fórum megnézi, hogy az első fokon eljáró szerv mennyire volt következetes, a meghozott ítélet mennyire jogos, és négy dolgot tehet:

1. megsemmisíti a döntést, és kötelezi az elsőfokú szervet új eljárás lefolytatására,

2. helybenhagyja az elsőfokú döntést, így az elsőfokú döntés jogerőre emelkedik,

3. másodfokon enyhíti az elsőfokú döntést, ezáltal az elsőfokú döntés nem lesz jogerős, helyette a másodfokon kimondott, enyhébb döntés válik jogerőssé.

4. másodfokon súlyosbítja az elsőfokú döntést, ezáltal az elsőfokú döntés nem lesz jogerős, hanem helyette a másodfokon kimondott, súlyosabb döntés válik jogerőssé.

2011. ápr. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm ezt a választ :)

Már csak egy dolog nem világos előttem... Mi a fene értelme van fellebbezni, ha elképzelhető, hogy még többet varrnak a nyakadba? (ez speciel a Stohl András-üggyel kapcsolatban jutott eszembe). Azt várják, hogy a felsőbb bíró majd megenyhül? Akkor tudnám elképzelni, ha valaki életfogytiglant kapott vmi csekélységért. Akkor még talán értelme is van.

De lehet, hogy én látom rosszul.

2011. ápr. 2. 00:40
 3/4 anonim ***** válasza:
A fellebbezésnél elég szigorú szabályok vannak, azért az nem teljesen úgy működik, hogy a bíró a kénye kedve szerint súlyosítgat, meg enyhítget a büntetés szempontjából. A fellebbezés igazából inkább azt a célt szolgálja, hogy a bíró is tévedhet, mert ember, ezért van lehetőség rá, hogy felsőbb fórumon újra megnézzék az ügyet.
2011. ápr. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nekünk is most született egy olyan itélet, amiben mindenféle konkrét bizonyiték nélkül elég súllyos itéletet hozott a biró.Természetesen megfellebbezzük,mert még az indolkásban is teljesen más szerepel,mint a rendőrségi jegyzőkönyvekben.Ezáltal a vádlottnak,közel 350.000 Ft-ot kellene befizetni,a semmire.
2011. ápr. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!