Szerintetek a demokrácia is ugyanannyira utópisztikus gyakorlatban meg nem valósítható társadalmi forma, mint a kommunizmus?
Igen.
Még megjegyezném, hogy Platón a monarchiát (egy ember uralkodik) és az arisztokráciát (több ember uralkodik) tartotta jó államformának olyat nem ismert, amiben a tömeg uralkodna és jó lenne, míg Arisztotelésznél "Szeretem Platónt, de jobban szeretem az igazságot" a jó államformák közt feltűnik a politeia- vagyis a tömeg gyakorolja a legfőbb hatalmat a legjobb alkotmány szerint, cenzusos. A demokrácia pedig a csőcselék uralma.
Amíg az átlagember intelligenciája annyi mint Mo-n, addig nem valósítható meg. Nálunk inkább akarnak egy egyszemélyi vezetőt (diktátort) az emberek, aki minden szépet és jót megígérik nekik, mint jogokat és az azzal járó felelősséget. Nincs igényünk a tudásra,, nem vagyunk hajlandóak utánanézni dolgoknak, automatikusan elhisszük , amit a nkeünk szimpatikus politikus mond és amit az általunk utált mond azt meg sem hallgatjuk.
Fogalmunk sincs miért fontos az AB, a sztájkjog, a média szabadság... és az hogy egyes intézmények attól függetlenül, hogy mekkora győzelmet szerzett egy párt, függetlenek maradjanak, illetve abban ellenzékiek is helyet kapjanak. Nem értjük, hogy ez független a kormányzópárt győzelmi arányától, ez egy egyensúly fék, aminek a feladata éppen, hogy a túlzott győzelemmel járó veszélyeket ellensúlyozza.
Igényesebb állampolgárokkal jól működne.
igen de királyság akkor is tehát a jegyeit magán hordozza és épp ezért jó királyság....bár kinek mi a jó....
érdemben többet tudnak felmutatni...igaz az utóbbi időkben ott is volt ez az de tökéletesen nem működhet semmi s nagyrészt ez a gazdasági válságnak is betudható...
Nem értem miért ragaszkodnak egyesek az egyeduralkodókhoz. 100 forint a hideg lángos gyere vissza Kádár János?
A másik gondolat pedig a királyság. Itt olvasni "érdemben többet tudnak felmutatni" ezzel csupán az a baj, hogy nem mindig igaz. Most a jelenlegi államfőnket inkább nem minősíteném, nem hiszem, hogy hízelgőnek találná, amit írnék képességeiről. No, de éppen a köztársasági elnököket szokás egyéni érdem alapján választani. Sólyom jogtudós, egyetemi tanár, MTA levelező tagja, az első Alkotmánybíróság elnöke; Mádl jogtudós, egyetemi tanár, akadémikus. Öröklés alapján nem biztos, hogy a kvalitás is öröklődik. Főleg a XXI. században a tisztségek átadásának nem a legszerencsésebb módja ez, a középkorban még elment. Persze királyságnál tartunk, de egy közepes állami hivatalnál is elég igazságtalannak látszik, ha pályázat nélkül a nyugdíjazott fia kapja meg. Pedig milyen egyszerű lenne a világ. Kasztrendszer...
Persze elvégeznek általában a trónörökösök valamilyen egyetemet, de ez lehet kevés. Van egy könyvem Királyi Baklövések. Ez a mű nagyrészt azért születhetett, mert nem nézték a képességet csak azt, hogy ki jön a trónöröklési rendben. Jó részük akikről szól bolondok voltak, de ez nem kizáró ok ilyen racionális dolgokban.
Most írjam hogy voltál-e már köztársaságban, mert a válaszaid alapján nem? Legalább érdemben válaszolnál, hogy a királyság azért jó, mert stabil az államfő helyzete és nem függ az aktuális politikától vagy bármi értékelésre méltóval megelégednék. Mert az számomra nem kielégítő érv, hogy te voltál ott.
És a téma a demokrácia az említett országokban demokrácia van. Megjegyezném az elmúlt évtizedekben kettő alkalommal volt, hogy uralkodó nem írt alá parlament által elfogadott törvényt (Európa). Belgiumban Baudouin király nem szentesítette és hirdette ki az abortusz törvényt. Uralkodásra alkalmatlannak nyilvánították a törvényt, pedig elfogadták, utána megint uralkodásra alkalmasnak találták. Henry luxemburgi Nagyherceg nem szentesítette az eutanázia törvényt. Megtalálták a megoldást, ami elősegítette a törvény hatálybalépését. (Míg Magyarországon például az elnök elküldhette volna előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz) Mindezt azért írtam le, hogy a gyakorlatban nem sok haszna van, végrehajtásban se vesznek részt aktívan. Egy ország helyes működése sok mindentől függ, de az államforma megváltoztatása monarchiává nincs az első 10 között.
Az "és igen még vannak öröklődő "tisztségek" és lesznek is mindig...." kirohanást pedig nem tudom mire vélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!