Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek a demokrácia is...

Szerintetek a demokrácia is ugyanannyira utópisztikus gyakorlatban meg nem valósítható társadalmi forma, mint a kommunizmus?

Figyelt kérdés
pl. a sokat emlegetett athéni demokrácia nem volt tökéletes mert a nép többsége eleve nem volt szabad,pl nők meg a rabszolgák
2011. jan. 22. 14:47
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Igen.

Még megjegyezném, hogy Platón a monarchiát (egy ember uralkodik) és az arisztokráciát (több ember uralkodik) tartotta jó államformának olyat nem ismert, amiben a tömeg uralkodna és jó lenne, míg Arisztotelésznél "Szeretem Platónt, de jobban szeretem az igazságot" a jó államformák közt feltűnik a politeia- vagyis a tömeg gyakorolja a legfőbb hatalmat a legjobb alkotmány szerint, cenzusos. A demokrácia pedig a csőcselék uralma.

2011. jan. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy azt nem vitatom Nagy-Britanniában és Hollandiában királyság van. De ettől még demokrácia is. Az uralkodónak nagyjából olyan szerepe van, mint köztársaságokban a gyenge köztársasági elnöknek, és a hatalom fő forrása ezekben az országokban is a nép. Más a helyzet, ha abszolút monarchiára gondolsz nem alkotmányosra vagy parlamentárisra, mert például Bhután példáját én nem követném.
2011. jan. 22. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
Tökéletesen csak a királyság működhet, ahol egy személy kezében van az irányítás. Ha már két hatalmi személy van akkor csak fejetlenség és káosz fog uralkodni, mint ahogyan ezt a mai demokráciának nevezett szarok is bizonyítják.
2011. jan. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Amíg az átlagember intelligenciája annyi mint Mo-n, addig nem valósítható meg. Nálunk inkább akarnak egy egyszemélyi vezetőt (diktátort) az emberek, aki minden szépet és jót megígérik nekik, mint jogokat és az azzal járó felelősséget. Nincs igényünk a tudásra,, nem vagyunk hajlandóak utánanézni dolgoknak, automatikusan elhisszük , amit a nkeünk szimpatikus politikus mond és amit az általunk utált mond azt meg sem hallgatjuk.

Fogalmunk sincs miért fontos az AB, a sztájkjog, a média szabadság... és az hogy egyes intézmények attól függetlenül, hogy mekkora győzelmet szerzett egy párt, függetlenek maradjanak, illetve abban ellenzékiek is helyet kapjanak. Nem értjük, hogy ez független a kormányzópárt győzelmi arányától, ez egy egyensúly fék, aminek a feladata éppen, hogy a túlzott győzelemmel járó veszélyeket ellensúlyozza.

Igényesebb állampolgárokkal jól működne.

2011. jan. 22. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

igen de királyság akkor is tehát a jegyeit magán hordozza és épp ezért jó királyság....bár kinek mi a jó....

érdemben többet tudnak felmutatni...igaz az utóbbi időkben ott is volt ez az de tökéletesen nem működhet semmi s nagyrészt ez a gazdasági válságnak is betudható...

2011. jan. 22. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Nem értem miért ragaszkodnak egyesek az egyeduralkodókhoz. 100 forint a hideg lángos gyere vissza Kádár János?


A másik gondolat pedig a királyság. Itt olvasni "érdemben többet tudnak felmutatni" ezzel csupán az a baj, hogy nem mindig igaz. Most a jelenlegi államfőnket inkább nem minősíteném, nem hiszem, hogy hízelgőnek találná, amit írnék képességeiről. No, de éppen a köztársasági elnököket szokás egyéni érdem alapján választani. Sólyom jogtudós, egyetemi tanár, MTA levelező tagja, az első Alkotmánybíróság elnöke; Mádl jogtudós, egyetemi tanár, akadémikus. Öröklés alapján nem biztos, hogy a kvalitás is öröklődik. Főleg a XXI. században a tisztségek átadásának nem a legszerencsésebb módja ez, a középkorban még elment. Persze királyságnál tartunk, de egy közepes állami hivatalnál is elég igazságtalannak látszik, ha pályázat nélkül a nyugdíjazott fia kapja meg. Pedig milyen egyszerű lenne a világ. Kasztrendszer...

Persze elvégeznek általában a trónörökösök valamilyen egyetemet, de ez lehet kevés. Van egy könyvem Királyi Baklövések. Ez a mű nagyrészt azért születhetett, mert nem nézték a képességet csak azt, hogy ki jön a trónöröklési rendben. Jó részük akikről szól bolondok voltak, de ez nem kizáró ok ilyen racionális dolgokban.

2011. jan. 22. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
ezért írtam h bár most ott is vannak zűrök....és a királyságot annyira nem kell kádárhoz hasonlítani, én olyan királyságra gondoltam mint pl hollandia de ezt írtam is....igaz korlátozott jogköre van, de attól még királyság és jobban működik nagyon sok más országnál....és igen még vannak öröklődő "tisztségek" és lesznek is mindig....
2011. jan. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Nem hasonlítottam a királyságot Kádárhoz. Csak itt sokan valamiféle egyeduralkodót kívántak, mert egyébként káosz lesz. Emlékeztetni akartam az embereket azokra a boldog szép napokra. Persze egy modern királyság nem olyan. Hanem pont olyan mint egy köztársaság, csak nem választják az államfőt meghatározott időre, hanem hacsak nem történik valami örökletes és élethossziglan tart és van koronája. Azt viszont nem tudom mi szükség erre, főleg Magyarországon. Most megsúgom, hogy attól senki nem keresne többet az országban és a kenyér ára se lenne kevesebb. Legfeljebb többe kerülne eltartani, mint Schmitt urat. Jelentkező az lenne rá, de nekem még Habsburg Ottóhoz (már ha tradícióból indulunk ki) se lenne kedvem, nemhogy azokhoz akik még el is vállalnák. És szegény bácsiról a Fókuszból inkább nem is írnék semmit. Németországban nincs királyság és milyen jó hely.
2011. jan. 23. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
hagyjuk.....voltál már Hollandiában vagy esetleg Angliában v más "királyságban"? Válaszaid alapján nem....ugyh én ezt így le is zárom a lényeget úgyse fogod fel soha....
2011. jan. 23. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Most írjam hogy voltál-e már köztársaságban, mert a válaszaid alapján nem? Legalább érdemben válaszolnál, hogy a királyság azért jó, mert stabil az államfő helyzete és nem függ az aktuális politikától vagy bármi értékelésre méltóval megelégednék. Mert az számomra nem kielégítő érv, hogy te voltál ott.

És a téma a demokrácia az említett országokban demokrácia van. Megjegyezném az elmúlt évtizedekben kettő alkalommal volt, hogy uralkodó nem írt alá parlament által elfogadott törvényt (Európa). Belgiumban Baudouin király nem szentesítette és hirdette ki az abortusz törvényt. Uralkodásra alkalmatlannak nyilvánították a törvényt, pedig elfogadták, utána megint uralkodásra alkalmasnak találták. Henry luxemburgi Nagyherceg nem szentesítette az eutanázia törvényt. Megtalálták a megoldást, ami elősegítette a törvény hatálybalépését. (Míg Magyarországon például az elnök elküldhette volna előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz) Mindezt azért írtam le, hogy a gyakorlatban nem sok haszna van, végrehajtásban se vesznek részt aktívan. Egy ország helyes működése sok mindentől függ, de az államforma megváltoztatása monarchiává nincs az első 10 között.

Az "és igen még vannak öröklődő "tisztségek" és lesznek is mindig...." kirohanást pedig nem tudom mire vélni.

2011. jan. 23. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!