Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek a demokrácia is...

Szerintetek a demokrácia is ugyanannyira utópisztikus gyakorlatban meg nem valósítható társadalmi forma, mint a kommunizmus?

Figyelt kérdés
pl. a sokat emlegetett athéni demokrácia nem volt tökéletes mert a nép többsége eleve nem volt szabad,pl nők meg a rabszolgák
2011. jan. 22. 14:47
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Akkor milyen rendszer működhetne gyakorlatban? Mert van egy pár évszázados demokrácia, amivel úgy ahogy meg vannak elégedve.
2011. jan. 22. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Királyság sokkal hosszabb volt. Azzal sem voltak kevesebben megelégedve, mint az ún. demokráciával.
2011. jan. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Hát az arisztokraták biztosan meg voltak elégedve. Az évszázados nyomorban tengődő jobbágyság nem biztos...
2011. jan. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

A képviseleti demokrácia nem egy rossz dolog. Finomítani lehet, kétségtelen, de alapvetően ennél jobbat még nem találtak ki.

(off: régebben voltaire néven írtam ide, csak elfelejtettem a jelszavam. )

2011. jan. 22. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:

Szerintem igen.


Főként, ha te demokrácia alatt a közvetlen demokráciát érted. Ehhez az volna szükséges, hogy mindenki egyformán naprakész legyen a problémákat és az ország helyzetét illatően, illetve egyformán képzett hogy a szava(zata), ami ugyan annyit ér, ugyan úgy racionális döntés legyen.


A képviseleti demokráciában már csak a képviselőknek van teljes jogköre, a többség csak abban dönthet, hogy kire bízza ezt a jogokat. A szememben ez már nem is igazi demokrácia.


A kettő közti átmenet (félig-közvetlen demokrácia) szerintem a legéletképesebb, mert itt nem csak a képviselők vannak hatással a politikára, de a döntéseket alapvetően mégiscsak naprakész ismeretekkel rendelkező emberek hozzák, amit viszont népszavazással felülbírálhatnak.


Viszont ez az utolsó kettő pártokon alapuló kormányzást jelent, ami a megosztottság forrása lehet (saját bőrünkön tapasztalva az is). És ha továbbra sem felejtem ki a képletből az emberi tényezőt, akkor az önző érdekek, a korrupció alapvetően képes megmérgezni a rendszert, ezzel a demokráciában korlátozódik az egyén ráhatása a politikára, így a gyakorlatban a demokrácia megszűnik. A hatalmat ismét egy szűk elit gyakorolja.

2011. jan. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Akik demokráciában születtek és élnek, azok nem tudják értékelni már azt igazán! Minden apró dologra azt kiabálják, hogy "ez nem demokrácia", pedig amíg ezt elmondhatja, addig biztos az van. Szóval én úgy nézem működik a dolog!
2011. jan. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Azért nem egészen. Ha a demokrácián valamiféle ideális állapotot értünk, akkor az persze nincs sehol. De mondok egy pár dolgot, ami lehet, hogy nem is tűnik fel neked, de ha nem lenne ez a viszonylag demokratikus berendezkedés, akkor nagyon máshogy lenne, és nagyon visszasírnád ezt a rendszert:


- Nem történhet meg, hogy valaki úgy dönt, hogy kiírtja vagy kitelepíti a kékszeműeket, a nagyfülűeket vagy másik olyan csoportnak tagjait, amibe te is tartozol.


- Nem csukhatnak le csak úgy önkényesen, mert mondjuk nem tetszik a búrád a főnöködnek.


- Írhatsz, beszélhetsz, amit akarsz, mehetsz tüntetni. Ha demokrácia nem lenne, gyk se lenne stb.


- Nem kobozhatják el a vagyonodat, nem vehetik el az ingatlanjaidat, nem nyúlhatnak a pénzedhez. (Bár ebben az utóbbi idők fejleményei után már nem vagyok teljesen biztos.)


Persze ha onnan nézzük, hogy a valóságban mennyi beleszólásod van a dolgok menetébe, az állam irányításába, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy porhintés az egész, a senki által nem választott nagytőke uralkodik gyakorlatilag. Innen nézve jogos a kritika, de még ebben a tökéletlen demokráciában is van sok minden, amit érdemes megbecsülni. Sajnos a jelenlegi FIDESZ-kormány ezekhez az értékekhez is hozzányúl, leépíti őket, mert az emberek hagyják, nekik se fontosak ezek a dolgok. Pedig ezt nem kéne hagyni.

2011. jan. 22. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Kevesen tudják, hogy Platón (Állam, Államférfi, Törvény szerzője) és Arisztotelész (Politika) a rossz államformák közé sorolták, Türranisz, Monarchia mellett (úgy gondolták nem mindenki érdemes képességei alapján rá). A népuralom alapvetően, ha jól tudom ez volt Athénban is arról szól, hogy aki a nép tagjai (Athén-polisz tagjai szabad születésű férfiak, Mo.-n is van korlát: életkor, jogerős ítélet alapján) közvetlenül vegyenek részt. Ma ugyebár közel 6 millió (Mo.) embernek elég nagy házat kellene építeni a részvételhez, ezért dívik mostanában a közvetett demokrácia. A demokrácia elve azt jelenti, hogy politikai hatalom csak a néptől származhat. A demokráciában a parlamenti többség és kisebbség viszonylatában a toleranciának kell érvényesülnie. Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a demokrácia nem jelentheti a többségi vélemény szupremáciáját fontos, hogy a kisebbség olyan módon legyen kezelve, hogy a többség ne éljen vissza erőfölényével. Churchilltől tudok is idevágó idézetet: "A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval." Ezek lényegében azonos gondolatok Platónnal és Arisztotelésszel.

Dehát akkor mi legyen? Monarchia, Türannisz (autokrácia-önkényuralom), Arisztokrácia, Oligarchia? Én még mindig a demokráciára szavazok.

2011. jan. 22. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Elnézést Türranisz, Oligarchia mellé sorolták. Monarchiát írtamm Oligarchia helett sietségemben.
2011. jan. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

De pl Platón véleménye a demokratikus államról h a túlságos szabadság a legbőszebb szolgaságra vezet , mert a népvezér kihasználva a tömeg esztelenségét korlátlan egyeduralomra tehet szert....Arisztotelész szerint is a demokrácia egy elkorcsosult forma méghozzá a politeia-é amikor a nép gyakorolja a hatalmat a közjó érdekében....valamint szerinte a legjobb államforma a jó királyság...véleményem szerint igaza van

pl: Anglia, Hollandia

2011. jan. 22. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!