Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet ilyen esetben bérleti...

Lehet ilyen esetben bérleti díjat kérni?

Figyelt kérdés

Szuleim elvaltak, a ház fele-fele aranyban volt a tulajdonuk, de apam maradt ott

Apam most meghalt, nem orokultunk utana semmit, mert a fele hazat az uj noje nevere iratta

A no a hazban lakik, anyam, mint 50%-os tulajdonos kerhet a notol berleti dijat?


jan. 28. 09:52
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Kérhet.
jan. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Először is, meg kell nézni, hogy miként és hogyan íratta a nevére. Ha ajándékozással és 15 éven belül, akkor jár neked, mint törvényes örökösének a fél ház 1/3 része (több örökös esetén ezen osztozkodtok), amit pénzben is megválthat az ajándékozott. Ha ez nem áll fenn, akkor még ez sem jár.


Az osztatlan közös tulajdonnak az a lényege, hogy a tulajdoni hányadtól függetlenül minden tulajdonos minden négyzetcentiméterének használatára jogot formálhat, emiatt a tulajdonosok egymástól nem követelhetnek bérleti díjat. Ami követelhető (a feltételek teljesülése esetén, ehhez érdemes ügyvéddel konzultálni) úgynevezett többlethasználati díj követelhető a birtokon belüli tulajdonostól. Ennek az kell az alapja legyen, hogy a birtokon belüli tulajdonos ellehetetleníti a többi tulajdonost az ingatlan használatától (nem engedi be őket az ingatlanra, például), ehhez ezt kell tudni bizonyítani, illetve azt, hogy a tulajdonosok élni is akartak a használati jogukkal, amiben gátolva lettek. Nyilván ezek a dolgok nehezen bizonyíthatóak, ezért nem árt, ha van ügyvéd.


Ami lehetőségetek van még, az az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének kérése a bíróságon, azonban ez egy költséges és hosszú eljárás, így végső esetben szokták csak ajánlani.

jan. 28. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az kimaradt, hogy az 1/3 rész az úgynevezett köteles rész.
jan. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Amennyiben az elhunyt apa nem vált el az anyukádtól, akkor a saját 50%-án felül még mindig egy gyermekrészre jogosult lehet a teljes hagyatékból.

Ez annyiban érint téged, ha mondjuk az apukádnak van egy másik gyermeke a barátnőjétől, de itt is csak az örökségi arányok miatt tekintve érdekes ez.

jan. 28. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Többblethasználati díjat kérhet, ti meg a köteles részt
jan. 28. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Meg lehet egyezni a ház eladásáról, vagy belemegy, vagy per esetén a bíróság elárverezi.
jan. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Kérni lehet bérleti díjat, de fizetni nem muszáj... Esetleg olyan ultimátumot adhattok, hogy ha nem fizet bérleti díjat, akkor ragaszkodni fogtok a közös tulajdon megszüntetéséhez. (De tényleg, miért akarjátok meghagyni ezt az állapotot, miért nem fizettetitek ki a részeteket?)

A 2. válaszoló pontosan írt mindent, csak annyit javítanék, hogy nem 15, hanem csak 10 év. Ptk. 7:81. § (1) a) .

Valamint, a közös tulajdon megszüntetése elég ritkán szokott eljutni a tárgyalásig, mert az ügyvéd elmagyarázza a vonakodó résztulajdonosnak, hogy ebből ő nem tud jól kijönni, mert a pert garantáltan elveszíti, és garantáltan sok pénzébe kerül a pereskedés. És ez utóbbi félmondat nagyon ütős érv.

jan. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!