Hol tudok ingyenesen, jogi segítséget, tanácsadást kérni?
A linken lejjebb ott van az elérhetőség ahol ingyenes jogi segítséget lehet kérni:
Az önkormányzatoknál is általában van ingyenes jogi segítségnyújtás, azonban az ritka időpontban van (heti 1 óra ált.) és előre kell időpontot kérni, sok idő mire bejut valaki. A saját önkormányzatod honlapján tudod megnézni vagy emailben tudod tőlük megkérdezni mikor van és hogy lehet időpontot kérni.
Azonban egy rövid ideig tartó tanácsadás nem olyan nagy költség, egy ügyvéd óradíja 20-30 ezer Ft között mozog általában. Ekkor ha fizetsz is neki akkor komolyan veszi az ügyet hiszen a nevét kell adja hozzá. Egy bonyolult ingatlan ügyben megéri a pénzt, hiszen épp a bonyolultsága miatt oda kell figyelni és komolyan kell venni. Egy ingatlan sok milliós tétel, nem ezen a pár tízezer forinton kellene most spórolni.
3-as!
Az önkorinál nincs ingyenes jogi segítségnyújtás.
Te a Jogi Segítségnyújtó Szolgálattal kevered, ami a Kormányhivatal, járási és vármegyei szinten, de az nem arra van, amit a kérdező akar.
Léteznek ingyenes jogi honlapok pl. Jogi fórum. hu , de némelyik hozzászóló kifejezetten bunkó tud ott lenni, még ha jogász is.
A kérdezőnek mindenképpen ügyvéd javasolt.
Bonyolult ügyben mástól nem fog reális szakmai tanácsot kapni.
4
Ebben nagyrészt igazad van, pl. hogy a Jogi Segítségnyújtó Szolgálat semmi olyan témában nem nyújt segítséget, amiből később per lehet. Ezt le is írják az adott oldalon.
Viszont vannak önkormányzatok (jellemzően nagyvárosokban), ahol a helyi lakosoknak adnak jogi tanácsot. (Hogy milyen szinten, azt nem tudom.)
Én egyszer kértem véleményt ezen a Jogomvan oldalon, de csak valami egymondatos választ kaptam, ami alapján nem is tudtam elindulni a netes keresgélésben.
Valamikor régen a helyi bíróságon is volt fogadóóra, ahová elmentem tanácsot kérni ingatlanügyben, de mint kiderült, egy jogot tanuló lány volt a tanácsadó, aki csak általánosságokat tudott mondani, és fele annyira se értett a témához, mint én.
Aztán vagy két év után jobb ötlet híján felhívtam az újpesti hagyatéki osztályt, hogy legalább valami papírt lehetne-e szerezni a 30 éve elhunyt rokon haláláról. És ott egy nő három perc alatt elmondott mindent, amit korábban egy ügyvéd se volt képes, se személyesen, se a neten. És ami alapján el tudtam indulni, aztán ügyvéd nélkül megoldódott az ingatlannak ez a része. (Tőle hallottam először az a kifejezést, hogy ági öröklés, és ami a kulcsszó volt.)
Én teljesen megértem a kérdezőt, hogy nem akar egyből ügyvédre költeni, hanem előbb szeretne utánajárni, hogy mik a lehetőségek. De ha sürgős ügy, nem úgy, mint nálam, hogy évekig is ráért a dolog, akkor valóban érdemes egy ingatlanos ügyvédre költeni.
"Én teljesen megértem a kérdezőt, hogy nem akar egyből ügyvédre költeni, hanem előbb szeretne utánajárni, hogy mik a lehetőségek. "
Hát igen.
Az autód megjavítását is bízhatod autószerelőre, meg egy - jobb esetben általános szerelői ismeretekkel rendelkező - cukrászra is.
Szerinted melyik fog nagyobb sikerrel járni?
Az önkormányzat csak az éppen előtte folyamatban lévő ügyben ad jogi tanácsot, már ha ad.
Az önkori nem ügyvédi iroda, ami nem érinti őket, abban semmilyen tanácsot nem ad.
A bírósági panasznapot (ma ügyfélsegítőnek hívják), meg hagyjuk.
Én - anno - fogalmazó koromban voltam beosztva oda, szinte semmilyen joggyakorlati tudással az egyetem után.
Egyébként a panasznap se arra van kitalálva, hogy komolyabb jogi tanácsot adjanak.
Az csak arra van, hogy segítsenek értelmezni egy jogi dokumentumot, segítenek egy eljárást megindítani pl. keresetet vesznek fel, vh lapot segítenek kitölteni vagy tanácsot adnak, hogy hova fordulj, melyik hatósághoz az ügyeddel.
De ügyvédi munkát nem végeznek, mert nem is ez a feladatuk.
Ha a kérdező már az elején nem megy el ügyvédhez, akkor később kell majd elmennie, ami a költségeit is növeli.
Egy ügyvéd se szeret egy - anyagiak miatt szakember nélkül - rosszul indított ügyet helyrehozni, így aztán megkérik az árát.
"Az autód megjavítását is bízhatod autószerelőre, meg egy - jobb esetben általános szerelői ismeretekkel rendelkező - cukrászra is.
Szerinted melyik fog nagyobb sikerrel járni?"
Én korántsem ezt írtam.
Hanem azt, hogy nem árt előbb megkérdezni egy autóhoz értő cukrászt, hogy érdemes-e 20 E Ft-os óradíjas szervizbe vinni az autót, vagy 10 perc alatt ingyen is meg lehet oldani a problémát.
Ha már ezt az autós a példát hoztad fel:
Ismerősöm egy hét után akart elindulni a garázsból, és erős súrlódó hangokat hallott. Azonnal leállította a motort, aztán keresett valakit, aki 20 km-ről lépésben elvontatta a kedvenc autószerelőjéhez.
Az autószerelő megnézte, beült, kiment az utcára, felgyorsított, ráfékezett. Ezt megcsinálta párszor, és lőn, a hiba elmúlt...
A kocsi gazdája esős időben vezetett utoljára, és a rozsdától megragadt a fék. (Az amúgy nagyon drágán dolgozó szerelő jó fej volt, csak röhögött egyet a barom autóson, és nem kért pénzt. De ha olyan, mint némely ügyvéd, akkor simán mondhatta volna, hogy két nap múlva lehet jönni az autóért, és felszámolhatott volna két óra javítást.)
Ha a tulaj megkérdez előbb egy cukrászt egy autós fórumon, akkor ezt ő is meg tudta volna mondani, hogy fékezzen párat, és minden jó lesz.
Majd ha a cukrászt azt írja, hogy ez komoly hiba, menjen a drága szakműhelybe, akkor telepakolja a pénztárcáját, és elmegy szakműhelybe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!