Van arra lehetőség Magyarországon, hogy legálisan, Japán mintára kulcspénzt (key money) szedjek beköltözéskor az albérlőtől a 2 havi kaució mellett? A key money 1 havi lakbér lenne, mely nem járna vissza kiköltözéskor a kaucióval ellentétben.
#1: Anyagilag előszűrni a fizetőképes albérlőket.
Szerintem van, aki ki fogja venni, ha jó a lakás.
#3: Nevezhetjük így is.
Amúgy meg részben ebből fizetném ki a közjegyzőt és a zárcseréket bérlőváltások esetén.
Ha szűrni akarsz kérsz 4 havi kauciót. Ha több a költség akkor emeled a bérleti díjat.
A fillérbszás netovábbja, hogy az alapvető saját költségedet duplán akarod kifizettetni, hisz ezeknek össze kell jönnie az albérlet kiadásával nyert profitból.
#5: Valamiből kell hitelt is fizetni a befektetési célú ingatlan után, amikkel közel nullán vagyok. :D
Ha ez fillészbaszás számodra, akkor Japánban miért tök okés dolog 1 havi lakbért key moneynak adni, illetve a szerződéshosszabbításkor is perkálsz ott.
"#5: Valamiből kell hitelt is fizetni a befektetési célú ingatlan után, amikkel közel nullán vagyok. :D"
Hát akkor ott az első opció, kiadás előtt emelsz a lakbéren és kész. Senki nem vár(hat)ja el, hogy veszteséges legyél egy befektetésnél, persze azon naphosszat lehet vitatkozni, hogy befektetési célú lakásvásárlásnál nem-e lenne elég az a "profit" hogy kifizetik a bérlők helyetted a lakást? Mert ha kipengetik a bérlők helyetted egy budapesti új építésű lakás teljes vételárát hitellel mindennel akkor nominálisan hány százalék profitot is termelt az a lakás 20 év alatt? :D Ebbe nem mennék bele, mert ez messzire vezet és a kérdés sem erről szól, viszont szerintem az normális és elfogadható igény,hogy a lakáskiadásnak annyi "profitot" hoznia kell, amiből a kiadások közötti felújítások és egyéb (ésszerű) költségek fedezhetőek.
Ennek ez a normális útja, nem pedig a cigánykodás, apróbetű, extra lehúzás...
"akkor Japánban miért tök okés dolog"
Más ország, más kultúra, más szokások és más emberek.
Szerintem - akár van Japánban, akár nincs - ez egy indokolatlan, értelmetlen lenyúlás. Nem hinném, hogy bármely bérlővel, aki x összegért plusz n havi akcióval ki akar venni egy lakást, még megetetheted a semmire sem biztosíték plusz egy hónapot.
Ha neked ráfizetéses a bérbeadás, akkor nyíltan megemelheted a bérleti díjat. Ha neked nem elég a kaució, akkor kérhetsz 3-4 havit is.
Addig srófolod, míg akad rá érdeklődő...
De ilyen-olyan fantázianevű plusz költségeket kiagyalni inkább nevetséges, mint értelmes dolog.
Én értem amúgy a logikáját. Ezt a plusz összeget csak egyszer kell kifizetni, és nem is feltétlen plusz összegnek kell tekinteni, hanem a bérleti díj része, ami így ennyivel alacsonyabb lesz havonta.
Tehát aki 1 hónap után elmegy, vagy a tulaj kénytelen kirúgni a viselkedése miatt, vagy bármi, annak az 1 hónap duplájába került. Aki meg ott marad 5 évet, annak ez az összeg jelentéktelen, és igazából kapott némi kedvezményt a hosszú táv miatt.
A magyar jogban bármiről megegyezhet két ember, ami nem illegális. Egy lakásbérleti díj is összetevődhet több elemből, ha az úgy mindkét félnek megfelel.
Erre mondjuk nem biztos, hogy lesz vevő, mert ahogy a bérbeadók félnek a link lakóktól, úgy a bérlők is félnek a gázos tulajdonosoktól. És a bérlő nem tudhatja, nem leszel-e olyan alak, akinél nem lehet hosszú távon megmaradni, és akkor ugrik egy havi pénze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!