Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Terézvárosban betiltották az...

Terézvárosban betiltották az Airbnb-t az ott élők szavazása alapján. Mennyivel fogja a kerületi ingatlanokat elértékteleníteni a többi kerülethez képest? Alkotmányos ilyen szavazásokat helyi szinten lebonyolítani?

Figyelt kérdés

Épp az Airbnb-s lakás tulajdonosok zárták ki belőle: nem szavazhattak a lakásaikkal kapcsolatban, mert csak a kiírás előtt lakcímmel rendelkezők szavazhattak, ezek a tulajdonosok jellemzően nincsenek bejelentve a lakásaikba?


A tulajdon birtoklását és felhasználását egy kerület korlátozhatja?

Mennyi a lakáskiadás hosszú és rövid távú ideje, mert az lesz hogy naponta kiadják hosszútávra másnak és másnak és felmondja a szerződést a bérlő naponta. Miért ne mondhatná fel naponta más és más bérlő a szerződést valamilyen körülmény miatt?


Valamint a választás tisztaságát hogy lehet ilyen elektronikus szavazáson ellenőrizni, voltak -e delegáltak akik ezt megteszik?


Létezik jogorvoslat a választási bizottságnál a szavazással kapcsolatban?


Nem szerepelt a polgármester választási programjában a szavazás kiírása, így a megválasztásánál nem kaptunk reális képet a terveiről, ami befolyásolta volna nagyban a polgármester választást számomra..



szept. 16. 11:26
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
90%
Nem fogja elértékteleníteni egyáltalán, mert bukni nem kar rajta senki. Majd kiadják hosszú távra, de eladni nem fogják tömegével, hogy olcsóbb legyen.
szept. 16. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
A kereslet lesz kisebb a VI. ker. ingatlanok iránt ha el akarod adni így olcsóbban kell majd. És ehhez nem kell lakáskiadással foglalkozz sőt ők ahogy írod ki fogják adni hosszútávra, ezzel a simán ott lakókkal szúrt ki az önkormányzat akik egyszer el fogják adni.
szept. 16. 11:34
 3/25 anonim ***** válasza:
100%
annyira nem szúrdt ki mert olyan nagy mértékben nem fog csökkenni lakásár sajnos pedig jó lenne mert vennék ott olcsón lakást
szept. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
0%
Terézváros a Terézeké!
szept. 16. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy jelentősen módosítaná az árakat. A befektetési célból vásárlókat nyilván elriasztja, meg lesznek páran, akik azért nem vesznek majd akkor ott, mert elriasztja őket, hogy az önkormányzat ennyire beavatkozik abba, hogy mire használhatják az ingatlanukat.

Más oldalról meg vonzhatja azokat, akiknek elegük van az Air B&Bsekből és a turistákból, és csendesebb, nyugodtabb környezetre vágynak. Ha direkt Air B&B céllal vettem volna ott lakást, akkor nyilván nagyon fel lennék dúlva. Hosszú távon kiadni a lakást kevesebb jövedelem, de akkor sem biztos, hogy érdemes eladni, mert ki tudja, más kerületek nem követik-e a példát.

szept. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 DK-s ***** válasza:
48%

Szerintem ez úgy ahogy van, alkotmány-ellenes. Majd az okosok megtalálják hogy miért?


Olyan a mesében sincs, hogy bár jogod van az ingatlanodat bérbe adni, de majd az önkormányzat mondja meg, hogy milyen módon?


Mivel ez nem országos szintű rendelkezés, így durván diszkriminatív az ott élőkkel szemben, és szerintem nyugodtan lexarhatják.


Ehhez egy önkormányzat qrva kevés!

szept. 16. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
6. Hasznos érvek.
szept. 16. 14:23
 8/25 anonim ***** válasza:
68%

"a kiírás előtt lakcímmel rendelkezők szavazhattak, ezek a tulajdonosok jellemzően nincsenek bejelentve a lakásaikba?"

Ez mondjuk pont jó dolog.

Képzeld el más esetben. Te rendben lennél azzal, hogy az ország másik feléről szavazzon mondjuk valaki arról, hogy a te városodba kerüljön teszem azt, uránfinomító?

Rá nem fognak a káros hatásai vonatkozni, így ő simán megszavazhatja, hogy igen, neked legyen szar, mert akkor legalább nem mellé telepítik.


Ha nem ott él, akkor szépen el lehet felejteni, hogy beleszól az adott település, kerület ügyeibe.


"A tulajdon birtoklását és felhasználását egy kerület korlátozhatja?"

Aha. Ez eddig is így volt, ezután is így lesz.

Pl. vannak kerületek, ahol nem engedélyeznek külföldieknek ingatlan eladást a 2. ingatlantól kezdve. Egyet vehetnek, de kettőt nem, így biztosítva, hogy nem befektetési céllal teszik.


"Miért ne mondhatná fel naponta más és más bérlő a szerződést valamilyen körülmény miatt?"

Azt mondják, hogy legalább 1 hónapra kell kötni és kész. Akkor mindenképp 1 hónapot kell fizetni és meg is van oldva.


"Nem szerepelt a polgármester választási programjában a szavazás kiírása, így a megválasztásánál nem kaptunk reális képet a terveiről"

Jó, ez meg simán hülyeség. A program nem arról szól, hogy minden dolgot konkrétan leírjon, hanem arról, hogy milyen irányba szeretne elmenni, mik a főbb témák, amikkel foglalkozni fog.


Ez eddig is egy komoly kérdés volt és a programja is elég jól tükrözte, hogy lehet erről döntés.

Továbbá te nem őt kérdőjelezed meg ezzel, hanem a demokratikus értékeket, mivel a polgármester nem döntött el semmit, az ott élők döntöttek szavazással, vagyis te most diktatúra mellett érvelsz.


#6

"Olyan a mesében sincs, hogy bár jogod van az ingatlanodat bérbe adni, de majd az önkormányzat mondja meg, hogy milyen módon?"

De, ez eddig is így volt, sőt, nem igazán létezik ország, ahol nem szólnak bele, hogy hogy és milyen körülmények között van jogod bérbe adni.


Szóval nem csak, hogy mesében van, de a valóságban is ez az általános, bevett gyakorlat.


Tipikusan az történik most, hogy sok hülye ráébredt, hogy az önkormányzatok miket tehet meg és hirtelen nem tetszik nekik.


"Mivel ez nem országos szintű rendelkezés, így durván diszkriminatív az ott élőkkel szemben, és szerintem nyugodtan lexarhatják."

Ez szintén hülye érvelés.

Azért mert diszkriminatív valami, még nem lehet leszarni. Vannak dolgok, amik önkormányzati körbe tartoznak és az önkormányzat maga dönt, hogy mit csinál.

Ilyen például a kommunális adó is, ami önkormányzati szinten dől el, valahol kell fizetned, valahol nem.


Ha nem tetszik, akkor szépen tessék elköltözni.

szept. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

8. Látom azért jogérzék és igazságérzék híjában vagy valamennyire. De azért muris volt amiket írsz. :)


Pont hogy van köze az ott tulajdonnal bíró embernek oda fizeti a helyi adót és több millió volt az önkormányzat felé a megváltás hogy üzemelhessen szálláskiadás.

Mellesleg hogyan tudod eldönteni hogy aki bejelentkezik a kiírás után ott akar-e lakni vagy csak a szavazás miatt jelentkezett be. Valami bűvös gömböd van rá?


Megnézem hogy megmondhatja egy önkormányzat hogy mennyi időre lehet kivenni egy ingatlant. És közben szerződésszegésért nem lehet felmondani.

Ez már durva kötelmi jogba ütköző előírás lenne.


Aztán meg havonta új bérlő van és naponta új vendégei. Talán nincs hozzá közöd ki alszik nála.

Vagy azt is megszabja az önkormányzat hány vendég jöhet és meddig?


Inkább te vagy az antidemokratikus érvelésed alapján: Aztán ott van a semmibe vett ház akarata ahol már megszavazták közgyűlésen, hogy lehet Airbnb.

Ha mondjuk a Bp-i közgyűlés szavaz erről hogy lehessen. Vagy teszem azt az országgyűlés. Melyik írja felül melyiket?


Helyi szinten kell eldönteni: Egy ház pont el tudja dönteni akarja -e ez a demokrácia alapköve. Pont nem diktatórikus hanem demokratikus. Ne egy másik tömbben élő döntsön egy másik ház életéről. Amelyik nem akarja és zavarja az úgy dönt és kész.

szept. 16. 15:12
 10/25 anonim ***** válasza:

#9

"Látom azért jogérzék és igazságérzék híjában vagy valamennyire"

Jah, bizonyára, azért írtam le én a jogszabályokat, te meg azt, hogy neked nem tetszik a demokrácia.


"Pont hogy van köze az ott tulajdonnal bíró embernek oda fizeti a helyi adót"

Azon a településen fizetsz adót, ahova be vagy jelentve, nem pedig ahonnan a bevételed származik.

Nekem a bevételem Bp-ről származik, ott a cég, aminek dolgozom, de agglomerációban lakom. Az általam befizetett adó - nyilván ami rájuk vonatkozik - az agglomerációban lévő önkormányzathoz megy és nem az adott kerület önkormányzatához.


Egy adó van, ami ilyen szempontból kivétel, a kommunális. De az meg tök más kategória.


"Mellesleg hogyan tudod eldönteni hogy aki bejelentkezik a kiírás után ott akar-e lakni vagy csak a szavazás miatt jelentkezett be"

Hm, ha nem hagysz nekik időt átjelentkezni, akkor kiszűröd azt, aki csak emiatt jelentkezett be.

Te ezt sérelmezted, láthatóan már te is máshogy gondolod, ezért érvelsz magad ellen most.


"És közben szerződésszegésért nem lehet felmondani."

Nem ezt állítottam. Hanem azt, hogy pl. az egész hónapot kell kifizetni előre.

Senki nem fog airbnb-zni, ha 10-12 ezer forint helyett már 200 ezret kell majd fizetni, mert a teljes hónapért fizetni kell.


De ez csak egy példa, nyilván ki lehet találni mást is.


"Aztán meg havonta új bérlő van és naponta új vendégei. Talán nincs hozzá közöd ki alszik nála."

Persze, csak a bevételt le kell adózni, amiből látszik, hogy mit mennyiért adtál ki, vagyis szépen meg lehet téged büntetni, ha kiderül, hogy nem tartod be a szabályokat.

Aztán azt megnézem, hogy mennyire fogod megérősnek tartani az airbnb-t, amikor a büntetés vagy 5-ször akkora lesz, mint a bevételed. :)


"Inkább te vagy az antidemokratikus érvelésed alapján"

Jah, ezért érvelsz egy demokratikus szavazás ellen és én meg ezért védem. :DDDD

Nem vagy túl okos. :)


"Aztán ott van a semmibe vett ház akarata ahol már megszavazták közgyűlésen, hogy lehet Airbnb."

Lol, ha közgyűlésen megszavazom, hogy a házban legális az adócsalás, akkor onnantól kezdve adót sem kell fizetnem? A közgyűlések törvényeket nem szavazhatnak felül.


"Ha mondjuk a Bp-i közgyűlés szavaz erről hogy lehessen. Vagy teszem azt az országgyűlés. Melyik írja felül melyiket?"

Ez milyen hülye kérdés? Az önkormányzat felül tudja írni a kormányt? Nem. A kormány feljebb van.

Vagyis egy népszavazás kimenetele felül tudná írni ezt elméletben. Abban nem vagyok biztos, hogy lehet erről népszavazni, mert ez település szintű kérdés.


"Egy ház pont el tudja dönteni akarja -e ez a demokrácia alapköve"

Nem, mivel nincs kényszerítő eszköze egy háznak. Tegyük fel, hogy úgy döntenek, hogy ne legyen airbnb. Hogyan tudod kötelezni azokat az embereket, akik airbnb-zni akarnak, hogy ők is betartsák ezt? Sehogy, ezért nem beszélünk ezen a szinten demokrációról.


"Ne egy másik tömbben élő döntsön egy másik ház életéről. Amelyik nem akarja és zavarja az úgy dönt és kész."

Egyébként itt jól látszik, hogy mennyire hülye érvelésed van.

A házban élő ember nem csak a házban élőkre van hatással, hanem a lokális környezetre. Ott lesz ugyanabban a boltban, amiben a szomszéd házban élő is és ott lesz a tömegközlekedésen, amiben a szomszéd házban élő is.

Ezért szükséges település szinten kezelni.

szept. 16. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!