A "kriptocsalás" cégek esetében, miért nem ellenőrzik le, hogy nem a Harvardon dolgozott az általános iskolát végzett eladó?
Tegnap láttam a "Kriptocsalás" c. filmet, ami egy valós dokuként meséli el mi történt valójában. Annyira borzalmas csalás történt a kripto valuták világában, hogy kiverte nálam a biztosítékot. Ráadásul az elkövető fejes nem kapott börtönbüntetést sem (Ray Trapani) . Most is vállalkozást indított miközben több százmillió dollárt húzott le emberektől, mert úgy hírdette magát, hogy a Visa, Mastercard stb cég áll a kártyája mögött, ami Bitcoint csak úgy konvertál dollárba. Több mindent nem értettem a filmben ezeket most pontokba szedem és megkérdezem, hátha válaszoltok rá köszönöm
A Centra kártya csalásról van szó (Bitconned)
1 - A cég vezérigazgatójának egy kitalált nevet adtak, teleírták fiktív üzleti tapasztalattal az életrajzát linkediten és a weblapjukon is. A képet leszedték a netről egy vidéki nyelvész egyetemi oktató azt hiszem. Köze nincsen az üzlethez. A chippendale(sic!) táncos igazgatónak is a Harvard business végzettséget írták be.
Miért nem lehet a Harvardtól megérdeklődni, hogy végeztek-e ott? Az X.Y. üzleti tapasztalatot megírt magát hirdető weblapon miért nem lehet a cégtől megkérdezni dolgozott-e ott az illető, aki nem is létezett a neve alapján? Magyarországon a sima dolgozót is leinformálják, hogy járt-e az adott egyetemre, de ott ez miért nincsen?
Ennek több tízezer ember dőlt be. Hivatalos szakértők ajánlották a Centrát, hogy fektessenek be, mert egy AI bot összekeverte a nevük egy másik valós céggel. Létezik képkereső. Miért nem kerestek rá a vezérigazgató képére a neten kidobta volna, hogy egy teljesen más területen más vármegyében vagy államban dolgozik. Miért nem tették ezt az egyszerű dolgot meg?
2 - A cég úgy hirdette magát, hogy rendelkeznek egy saját fejlesztésű "egyedi technológiával", ami a Bitcoint átváltja közvetlen készpénzé, dollárrá amit már egy automatában is tudnak használni egy közönséges bankkártyával.
Ugyan ezt nem magyarázták el a filmben, de az egyedi technológia nem lehet eleve legális, ha illegális dolgot lehet vele csinálni. Ez miért nem váltotta ki azonnal a hatósági eljárást? A Bitcoint akkor nem lehetett dollárban kivenni, csak bizonyos termékeket lehetett venni érte. Nem azért nem lehetett mert nem tudta volna ezt a technológiát a pénzügyi szektor kivitelezni, hiszen ez egyszerű konvertálás, mint a devizaváltás. Komoly törvények tiltották. Miért lehetett mégis ezt hirdetni?
Azt tudom erre mondani, hogy az emberek általában (a modern világban mindenképp) elvárják a saját döntéseiket érintő szabadságot. Ez egy oda-vissza dolog, az úgy nem működik hogy szabadon dönthessek, de ha rosszul döntök, akkor a kormány kva anyját, és miért nem védett meg a rossz döntéstől. Ez nonszensz. Vagy így, vagy úgy, de a kettő mixe nem létezik.
Felnőtt ember, döntött saját maga, ha becsapták, hát becsapták, így járt. Majd legközelebb jobban vigyáz. Nem érdemes a kriptora kihegyezni ezt a történetet, ezer más példa van rá hogy az emberek hülyesége tart életben iparágakat. Nem is kell messzire menni, nézzük meg például a magyar devizahiteleket: senki nem vitatja hogy minden törvényesen zajlott, de azért remélem azt sem, hogy összességében egy nagy átverés volt az egész, amiben számtalan család ment tönkre.
Amíg az emberek hiszékenyek, tanulatlanok, buták, addig mindig lesznek olyanok, akik ezt ki akarják használni.
Kérdező!
"Miért nem lehet a Harvardtól megérdeklődni, hogy végeztek-e ott? Az X.Y. üzleti tapasztalatot megírt magát hirdető weblapon miért nem lehet a cégtől megkérdezni dolgozott-e ott az illető, aki nem is létezett a neve alapján?"
Adatvédelemi szabályok miatt.
"Magyarországon a sima dolgozót is leinformálják, hogy járt-e az adott egyetemre, de ott ez miért nincsen?"
Hát nem. Nem adják ki az adatokat csak úgy, akárkinek, ahhoz hivatalos szerv megkerése kell, hivatalos eljárásban.
A többi kérdésre a válasz: mert nem értenek hozzá, és olyan nagyon nem is akarnak. Az átalgemberek többsége már sok pénz (nagy haszon) ígéretétől is rószaszínben kezdi látni a világot... nem jár utána dolgoknak.
Mondjuk nem is nagyon tudja, hogy kellene utánanézni.
Lényegében ugyanaz, ami már számtalanszor megtörtént a történelem során, mikor véges számú, korlátozott mennyiségű dolgot próbáltak meg eladni korlátlan számban.
Pl. mikor digitálisan veszel aranyat és bízol benne, hogy sokezer kilométerre egy páncélszekrényben őrzik azt.
"Not your (private) keys, not your coins" - régi alapszabály a kriptovilágban.
Az emberek többsége mégis a kényelemért és a biztonság ILLÚZIÓJÁÉRT időről-időre harmadik félnek adja át a vagyona és/vagy önrendelkezése feletti jogot.
Mivel az egész kriptotechnológia attól forradalmi, hogy feleslegessé és idejétmúlttá teszi mind a jegybankokat és ezáltal az államok hatalmát is csökkenti, hiszen kiveszi a kezükből a pénz feletti uralom monopóliumát és önkényét, ezért már a kezdetekben meg lett mondva, hogy nem fog simán menni és időről-időre megpróbálják az államok rombolni, hitelteleníteni, bekebelezni és minden létező lehetőséget.
Mivel idővel ők is rájönnek, mármint akik nem boomerek, mint Buffett, Munger és hasonlóan nagy öregek, hogy hogyan is működik a TECHNOLÓGIA, ezért jelenleg éppen az átmenekítés szakasz zajlik.
Mivel a 2008-as válságkor már kb. mindenki számára világossá vált, hogy rengeteg FEDEZETLEN pénz van forgalomban, akár papír, akár digitális formában, az arany pedig fizikai valóját tekintve eléggé idejétmúlt, plusz technológiában is fel lehet használni sokkal hasznosabb dolgokra, minthogy értéket tároljon, ezért most szépen pakolják a nagy intézményi befektetők COLD WALLETBE a dollármilliárdos vagyonaikat, te pedig megveheted kisemberként majd a Bitcoin ETF-et az alapkezelőnél és ugyanúgy eskü megígérik majd neked, mint annak idején, mikor a dollárra volt ráírva, hogy aranyra lehet váltani, hogy ezt ők garantálják.
Majd utána szépen eltűnik ez a lehetőség. Feláldoznak pár fejest és minden megy tovább, ahogy a történelem során eddig bármikor.
Az árfolyamot pedig azért ugráltatják a spekulánsok, mert egyrészt el kell égetni több TRILLIÁRD dollárnyi fedezetlen vagyont (és nem a Forbes listások vagyonát fogják elégetni, hanem a kisemberek között fogják szétosztani a veszteséget, ahogy a történelem során eddig mindig).
Másrészt azért, mert hiba csúszott a gépezetbe és nem akarják, hogy olyan államok, mint El Salvador meg bizonyos Afrikában lévő országok vagyont halmozzanak fel. Ilyen szegény országoknak sokkal jobban tud fájni, ha pár hónapon belül felére meg negyedére csökken az árfolyam. Kiszóródnak, mint a centrifuga, muszáj az életbenmaradásukhoz valamennyi tőkét likvidálni, amit örömmel felvásárol tőlük a tőkeerős USA, akinek korlátlan papírpénze van.
Ja és bár a Bitcoin valóban inkább értéktárolásra való, minthogy satoshikkal szórakozzunk egy csomag rágógumiért, de akad jó pár kifejezetten mikrotranzakciókra alkalmas coin.
Annak LEGNYOMÓSABB oka pedig, hogy sem a nagy multik, sem a sarki fűszeresek nem fogadják el a dollár, euró, nemzeti valuta, SZÉP kártya, Erzsébet utalvány és egyebek MELLETT az az, hogy TÖRVÉNYILEG TILTOTT. Vagy annyira megnehezített bürokrácia miatt (online pénztárgép, azonnali jelentési kötelezettség a NAV felé), hogy inkább nem bonyolítják túl amúgy is bonyolult életüket.
A multi eleve nem fog szembemenni a törvénnyel, mert nagy a vesztenivalója, nem akar a nyakába sokszázmilliós büntetést vagy hogy a populista politika ellene hergelje a népet.
A sarki fűszeres az inkább, akinek nincs akkora forgótőkéje, hogy tűrje a volatilitást (ami egyre inkább az intézményi befektetők SPEKULÁCIÓJA miatt történik), a multit ez annyira nem érintené, a török líra se keveset esett, mégse vonulnak ki onnan tömegesen, sőt! Megpróbálnak előnyt kovácsolni a helyzetből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!