Mi értelme a jogi szövegeket olyan bonyolultan megfogalmazni, ha ennek ellenére is hemzsegnek a többféleképpen értelmezhető részektől?
Hogy pontosak legyenek, ne lehessen félre magyarázni, másképp értelmezni. Pont, hogy nem többféleképpen értelmezhetőek, csak a te szövegértési képességeidben vannak hiányosságok.
Hozzál egy pohár hideg vizet! Egyszerű mondat, nem? De. Pontos is? Nem feltétlenül. Hideg víz az jég is. Pohár? Ez nem egzakt fogalom. Sem méretre, se kinézetre, se anyagra, se....
Ha azt akarjuk, hogy egy 3 dl-es hengeres alakú tiszta üveg pohárban hozzon 3-5 °C-os 2,5 dl csapvizet, ahhoz bizony bonyolultan kell megfogalmazni a mondatot. Máskülönben 1000 féle képen értelmezhető (szándékosan) rosszul a mondat.
"Pont, hogy nem többféleképpen értelmezhetőek"
De, csak neked vannak hiányosságok a szövegértési képességeidben.
Mikor jogi vita van, akkor nem arról szokott szó esni, hogy az adott törvényt ki hogyan értelmezi, hanem arról, hogy a sok törvény közül épp melyik illeszkedik a legjobban a szituációra. Tankönyvi példája ennek a kerítésen átnyúló fa gyümölcsének a tulajdonjogi vitája.
Aztán persze vannak törvények, amik kifejezetten azért vannak aluldefiniálva, mert a bíró mérlegelésére bízzák a döntést, ilyenek pl. a rágalmazási perek.
De konkrét példa nélkül nem megválaszolható a kérdés ennél pontosabban.
#3
Valóban nagyon jó példa a rágalmazás, meg minden hasonló dolog. Sőt általában az összes ország Alkotmánya is ugyanilyen aluldefiniált lózungokból áll.
Más példa:
Nézzük az első paragrafus első bekezdését. Ez nyelvtanilag két dolgot is jelenthet. Jelentheti azt is, hogy a összes olyan Földön áthaladó sík, amely merőleges a felszínre, az része a határnak. Meg azt is, hogy a határ néhány ilyen síkból áll. Nyilván a másodikra gondolt a költő.
A bíróságoknak is ennyi az érvük, hogy nyilván a másodikra gondolt a költő, és nekem kötelességem tudni, hogy mire gondolt a költő, mert annyira nyilvánvaló.
De ha a "nyilvánvalóság" megállja helyét a bíróságon, akkor ki is lehetne törölni ezt a bekezdést, hisz az államhatár szó önmagában is nyilvánvaló, hogy mit jelent.
"A bíróságoknak is ennyi az érvük, hogy nyilván a másodikra gondolt a költő, és nekem kötelességem tudni, hogy mire gondolt a költő, mert annyira nyilvánvaló."
Aztán ott van alatta a 2., 3., 4. stb. pont, amik továbbpontosítják. Miért hagyod ki a pontosítást? Hát így könnyű belekötni valamibe. Vagy mit vártál, hogy minden törvény 1 egybefüggő mondatból álljon?
Jól mondta 8-as, valóban az ilyen 9-es-féle birkákat vezetik az orruknál fogva ezekkel a jogszabályokkal.
"nem kötelessége mindent részletezni"
Igen, pont ez az. Van egy mindenek felett álló Alaptörvenyünk, csak éppen semmire nem használható, mert az alatta álló törvenyek mondják meg, hogy hogy kell értelmezni az Alaptörvenyt. Cseppet se látod a birka agyaddal, hogy teljesen értelmetlen egy ilyen jogrendszer?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!